Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Pitaval aktorski
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jef Costello

PostWysłany: Czw Lut 12, 2009 6:34 pm    Temat postu: Pitaval aktorski Odpowiedz z cytatem

Aktorstwo nie czyni z osoby uprawiającej ten zawód nikogo lepszego, wolnego od ludzkich przywar i słabości. Truizm, ale właśnie na ludzkie dramaty, potknięcia i słabości osób ten zawód uprawiających opinia publiczna jest jakoś szczególnie wyczulona. Aktor swoją pracę ustawia w centrum uwagi opinii publicznej, opinia publiczna tą uwagę skłonna jest rozciągać na całe życie aktora. Wykroczenia przeciw prawu popełniane przez aktorów należą do rzadkości, ale też nie są powodowane czymś innym niż u przeciętnych ludzi. Między strony powieści kryminalnych można włożyć opowieści o aktorach, którzy mordują konkurentów do dającej sławę roli. Przestępstwa popełniane przez aktorów mają tą ciekawą cechę, że opinia publiczna, przenosząc na aktorów swoje wyobrażenia o osobie idealnej (posiadającej cechy kreowanych postaci), tym bardziej często nie jest skłonna do przyjęcia racjonalnego wytłumaczenia przestępczego czynu. Tymi kilkoma refleksjami chciałem rozpocząć wątek, w którym będzie można - wierzę, że w najlepszej wierze i opierając się na Ľródłach, przytaczając fakty - opisywać takie przestępstwa "aktorskie" i o nich podyskutować. PS. W mrocznych latach 50. kilkoro studentów szkoły filmowej w łodzi skazano, jak wiele osób w tamtym czasie, na kary więzienia za wymyślone "przestępstwa" siania wrogiej propagandy itp. Z oczywistych powodów, bo to oni byli ofiarami zbrodni sądowej stalinowskiego aparatu nie-sprawiedliwości, nie powinno się mieszać ich tragedii z niniejszym pitawalem.
Jef Costello

PostWysłany: Czw Lut 12, 2009 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na początek kilka spraw z ostatnich lat, z "ery internetu", kolorowej prasy itp. - Tomasz Preniasz-Struś - skazany za znęcanie się nad matką, sąd zaliczył niemal dwuletni pobyt w areszcie na poczet wyroku - Jan Wieczorkowski - sprawa pobicia policjanta w toku - Adrianna Biedrzyńska - zamieszanie wokół niejasnych interesów jej życiowego partnera było szeroko relacjonowana przez media, wg medialnych relacji ona sama jako "osoba publiczna" miała być "gwarantem" uczciwości (tak m.in. przedstawiał to poszkodowany Tomasz Stockinger) - Zbigniew Buczkowski - popularny aktor za łapówkę zdobył prawo jazdy na pojazdy z przyczepą Aktorzy ofiarami przestępstw: - Zuzanna Leśniak - wielka tragedia, zamordowana razem z Andrzejem Zauchą przez zazdrosnego męża - Joachim Lamża - w telewizyjnym programie w 2007 r. przyznał, że padł ofiarą oszustów sprzedających luksusowe pojazdy przez serwisy aukcyjne (wpłacił pieniądze na sportowy motor, który rozpłynął się we mgle), jak stwierdził, właśnie dlatego, że jest popularną osobą zdecydował się na występ w telewizji żeby ostrzec przed oszukańczymi mechanizmami - Tomasz Stockinger - ofiara oszusta finansowego, prywatnie życiowego partnera koleżanki po fachu
Jef Costello

PostWysłany: Czw Lut 12, 2009 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wycofać i odszczekać muszę pomówienia wobec Romana Sykały. Janusz Majewski w "Retrospektywce" (Wyd. Muza SA, Warszawa 2001, strona 208) dokładnie napisał coś takiego: "(...) Roman Sykała, ówczesny rektor łódzkiej szkoły teatralnej (przed połączeniem z filmową), o którym krążyły plotki, że uwikłany jest w jakieś afery romansowo-finansowe. (...) wkrótce popełnił samobójstwo". Zatem "zmarły tragicznie i przedwcześnie" na pewno tak, ale inne okoliczności to już tylko plotkarstwo Majewskiego. ¬le zapamiętałem ten cytat i stąd moje mylące poprzednie wpisy. Andrzej Nowakowski - w 1970 r. został oskarżony i skazany za zabójstwo znanego krytyka teatralnego. Proces był głośny i opisywany przez prasę, po nim zagrał już tylko w jednym filmie. (z postu Nałki w wątku "Aktorzy zmarli....".) Jerzy Nasierowski - w roku 1973, za współudział w morderstwie, skazany został na 25 lat więzienia. morderstwa dokonał kochanek Nasierowskiego w czasie napadu rabunkowego na mieszkanie. Mieczysław Gajda - skazany w 1973 r. za kradzież pieniędzy z kasy Teatru Polskiego w Warszawie. (za felietonem Jerzego Urbana "Gajda" w Szpilkach z 1973; Urban przytacza także relacje z procesu aktora w "Prawie i życiu")
nałka

PostWysłany: Czw Lut 12, 2009 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo ciekawe! o Gajdzie pierwszy raz slyszę na tym forum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Brunner

PostWysłany: Czw Lut 12, 2009 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wiem, że Gajda był partnerem życiowym Fettinga. Czy to nie dziwne, że większość skazanych w komunie aktorów - Gajda, Nasierowski, Nowakowski było homoseksualistami?
nałka

PostWysłany: Pią Lut 13, 2009 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brunner napisał:
Ja wiem, że Gajda był partnerem życiowym Fettinga. Czy to nie dziwne, że większość skazanych w komunie aktorów - Gajda, Nasierowski, Nowakowski było homoseksualistami?
naprawdę?? to fetting był gejem, pierwsze słysze. wiesz coś wiecej? bo mi się wydawało, że on mial zone itp. że był związany z gajdą też pierwsze słysze. nowakowski też? Question
Powrót do góry
Jef Costello

PostWysłany: Pią Lut 13, 2009 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

błagam! załóżcie sobie wątek typu "Pudelek" - dzielcie się ploteczkami. albo przynajmniej piszcie sobie na PW takie "ciekawostki" jak was rajcują tajemnice alkowy. związki ludzi to ich prywatna sprawa! nawet jeśli chodzi o sprawę Nasierowskiego jest kompletnie nieistotne to, że wspólnie z kochankiem, ale to że zamordował człowieka. więc nie, nie jest dziwne, że skazani w PRL-u aktorzy byli homoseksualistami, bo po pierwsze represjonowano ich za popełnione przestępstwa. a po drugie - jeżeli w ogóle byli, bo póki co forma twojego stwierdzenia "skazani homoseksualiści", to ordynarne plotkarstwo wobec osób, które swoją orientację uczyniły prywatną sprawą. narcystyczny Nasierowski potrzebował się afiszować ze swoim homoseksualizmem, odnosząc masochistyczną satysfakcję z bycia podwójnie stygmatyzowanym (ostatnio przy okazji czyniąc w wywiadach niedelikatne aluzje wobec orientacji innych aktorów), ale pozostali panowie tego nie robili.
Krępak Zwiedziony

PostWysłany: Pią Lut 13, 2009 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie, Jeffie Costello. Pitaval aktorski to też zjawisko, które nie nadaje się do przedruku w Kulturze, prędzej w "życiu na gorąco" i pewnie wielu aktorom nie w smak, że ktokolwiek publicznie porusza takie tematy. Jasne, że "wyznanie seksualne" to sprawa bardziej osobista i nawet osoby publiczne mają prawo do większej tajności, ale tu akurat, na tym forum, nie posądzałbym nikogo o plotkarstwo. Raczej o chęć dowiedzenia się jak najwięcej o aktorach, w zdecydowanej większości - wspaniałych aktorach. Publikacji w prasie i książkach jest na ten temat wciąż zdecydowanie za mało. Według mnie warto jak najwięcej pisać o przeszłości, nawet nie do końca kolorowej i nie do końca ładnej dla opisywanych. Jeśli my nie wspomnimy tu, na forum, o niektórych filmach czy aktorach, to już niedługo mało kto będzie o nich pamiętał.
Powrót do góry
nałka

PostWysłany: Pią Lut 13, 2009 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jef Costello napisał:
błagam! załóżcie sobie wątek typu "Pudelek" - dzielcie się ploteczkami. albo przynajmniej piszcie sobie na PW takie "ciekawostki" jak was rajcują tajemnice alkowy. związki ludzi to ich prywatna sprawa! nawet jeśli chodzi o sprawę Nasierowskiego jest kompletnie nieistotne to, że wspólnie z kochankiem, ale to że zamordował człowieka. więc nie, nie jest dziwne, że skazani w PRL-u aktorzy byli homoseksualistami, bo po pierwsze represjonowano ich za popełnione przestępstwa. a po drugie - jeżeli w ogóle byli, bo póki co forma twojego stwierdzenia "skazani homoseksualiści", to ordynarne plotkarstwo wobec osób, które swoją orientację uczyniły prywatną sprawą. narcystyczny Nasierowski potrzebował się afiszować ze swoim homoseksualizmem, odnosząc masochistyczną satysfakcję z bycia podwójnie stygmatyzowanym (ostatnio przy okazji czyniąc w wywiadach niedelikatne aluzje wobec orientacji innych aktorów), ale pozostali panowie tego nie robili.
co Ty pleciesz? jakie "afiszowanie się", jaka "prywatna" sprawa? Marysia Seweryn jako córka Jandy to też prywatna sprawa? Albo małżeństwo Wajdy i Zachwatowicz? to są normalne sprawy i nie ma powodu, zeby o nim nie pisac. albo pisać tylko o hetero, a homo pomijać. Swoją drogą nie przyszlo Ci zresztą do głowy, że fakt bycia homoseksualista mógł zaszkodzić im przy okazji procesu? że gdyby to nie był Nasierowski ze swoim kochankiem tylko jakiś kowalski z żoną, to wszystko by się potoczyło inaczej, łącznie z wyrokiem? Pomyśl trochę zanim napiszesz taką bzdurę kolejny raz! Exclamation
Powrót do góry
Jef Costello

PostWysłany: Pią Lut 13, 2009 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nałka napisał:
co Ty pleciesz? jakie "afiszowanie się", jaka "prywatna" sprawa? (itd)
to chyba ty pomyśl. bo ty pleciesz i jeszcze nieładnie plotkujesz. przekręcasz to co napisałem, albo ze złośliwości, albo w polemicznym ferworze ci umyka sens, więc apeluję, nic nie odpisuj tylko pomyśl, przeczytaj jeszcze raz, a potem coś napisz. małżeństwo Seweryna i Jandy, Wajdy i Zachwatowicz, Kawalerowicza i Winnickiej, życie prywatne Jacka Poniedziałka, czy Marka Barbasiewicza to rzeczy, o których sami zainteresowani opowiedzieli już chyba wszystko. a jakoś nie doczytałem się, żeby z wyjątkiem Nasierowskiego, wymienieni w powyższych postach panowie opowiadali o sobie cokolwiek. to właśnie jest ten powód, dla którego moim zdaniem powinno się o tym wspominać, a skandalicznie ordynarne jest robienie tego publicznie "w maglu", albo pokrywanie swoich plotkarskich ciągot obłudnym "opinia publiczna ma prawo wiedzieć". nie, dopóki to czyjaś prywatna sprawa z kim się związał, to nie ma prawa wiedzieć. rozumiesz ta różnicę? jak nie to poproś kogoś, niech ci wytłumaczy. mylisz również zasadnicze sprawy: piętnowanie homoseksualistów za ich orientację (choćby niesławna "Akcja Hiacynt" z lat 80.) z prawną oceną czyjegoś czynu przestępczego. jeżeli uważasz, że sądzono Nasierowskiego za współudział w zabójstwie, bo był gejem, a małżeństwu Kowalskim czyn taki by puszczono płazem - to wybacz, "nie mam więcej pytań, wysoki sądzie".
Franczak1963

PostWysłany: Sob Lut 14, 2009 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jef Costello napisał:
błagam! załóżcie sobie wątek typu "Pudelek" - dzielcie się ploteczkami. albo przynajmniej piszcie sobie na PW takie "ciekawostki"
Chyba niepotrzebnie założyłeś Costello ten temat, bo można się było domyślać, że pewne osoby sprowadzą go do tychże "ciekawostek" i plot.
nałka

PostWysłany: Sob Lut 14, 2009 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jef Costello napisał:
nałka napisał:
co Ty pleciesz? jakie "afiszowanie się", jaka "prywatna" sprawa? (itd)
to chyba ty pomyśl. bo ty pleciesz i jeszcze nieładnie plotkujesz. przekręcasz to co napisałem, albo ze złośliwości, albo w polemicznym ferworze ci umyka sens, więc apeluję, nic nie odpisuj tylko pomyśl, przeczytaj jeszcze raz, a potem coś napisz. małżeństwo Seweryna i Jandy, Wajdy i Zachwatowicz, Kawalerowicza i Winnickiej, życie prywatne Jacka Poniedziałka, czy Marka Barbasiewicza to rzeczy, o których sami zainteresowani opowiedzieli już chyba wszystko. a jakoś nie doczytałem się, żeby z wyjątkiem Nasierowskiego, wymienieni w powyższych postach panowie opowiadali o sobie cokolwiek. to właśnie jest ten powód, dla którego moim zdaniem powinno się o tym wspominać, a skandalicznie ordynarne jest robienie tego publicznie "w maglu", albo pokrywanie swoich plotkarskich ciągot obłudnym "opinia publiczna ma prawo wiedzieć". nie, dopóki to czyjaś prywatna sprawa z kim się związał, to nie ma prawa wiedzieć. rozumiesz ta różnicę? jak nie to poproś kogoś, niech ci wytłumaczy. mylisz również zasadnicze sprawy: piętnowanie homoseksualistów za ich orientację (choćby niesławna "Akcja Hiacynt" z lat 80.) z prawną oceną czyjegoś czynu przestępczego. jeżeli uważasz, że sądzono Nasierowskiego za współudział w zabójstwie, bo był gejem, a małżeństwu Kowalskim czyn taki by puszczono płazem - to wybacz, "nie mam więcej pytań, wysoki sądzie".
Kolejnymi postami tylko potwierdzasz, że nie rozumiesz co się do ciebie mowi albo udajesz. ciekawe, ze piszesz "nieładnie plotkujesz". pomine epitet plotkowania i skupie sie na"nieładnie". dlaczego nieładnie? bo o homoseksualizmie? najwyraĽniej masz z tym jakis problem, uważasz za zło itp, ja nie, więc zapytanie o czyjś homoseksualizm traktuje normalnie jak każde inne pytanie i nie widze w tym nic nadzywczjanego. twoja definicja "prywatności" też do mnie nie przemawia. fakt, że ktoś o czymś nie mowi nie świadczy, że nie mozna poruszac tego tematu. Mnostwo rezyserow nie mowi o niektorych swoich filmach, spora czesc aktorow milczy na temat wielu rol. czy w związku z tym my tez mamy o nich nie rozmawiac. Fakt, ze Teresa Marczewska nigdy chyba nie opowiadała o swoim małzeństwie z rezyserem "Dreszzczy" nie znaczy, że ja też mam milczeć na ten temat, jakiś absurd! W temacie sądzenia homoseksualistow juz nie bede sie wypowiadac, to kolejne potwierdzenie, że nic nie zrozumiales.
Powrót do góry
Brunner

PostWysłany: Sob Lut 14, 2009 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nałka, brawo!! Smile)
Jaro

PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 12:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drodzy Państwo, jedna ważna sprawa dotycząca tego tematu. Definicja słowa "pitawal" według "Słownika wyrazów obcych PWN": "pitawal [...] zbiór literackich opisów głośnych procesów karnych, rodzaj kroniki kryminalnej". Piszmy na temat.
f.sinatra

PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 11:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Leon Niemczyk siedział w więzieniu za próbę przekroczenia granicy na początku lat 50. Duże problemy po wojnie miał Andrzej Szalawski - oskarżono go o granie dla Niemców itd. - niesłusznie! Podobna historia była z Dymszą. A na innym biegunie - historia Syma. Trochę mniej znana jest historia Bogusława Samborskiego. Grał główne role w kilku filmach przed wojną. W czasie wojny zagrał dużą rolę w Heimkehr, dostał wyrok śmierci i, po sprawie Syma, wyjechał do Austrii,a po wojnie do Ameryki Południowej. W 1948 roku sąd w Polsce dał mu zaocznie wyrok dożywocia. Inna historia to Junosza-Stępowski, ale o tym może ktoś inny?
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: