Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

"Miasto 44"
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MarianPaz

PostWysłany: Wto Sie 12, 2014 12:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po Komasie raczej trudno by oczekiwać filmu artystycznego, tym bardziej gdy z góry wiadomo było że będzie skierowany głownie do ludzi młodych. Jakby nie umieściłsetek wybuchów, strzałów, litrów krwi... to pewnie nikt by mu nie dał takiego budżetu.
karel

PostWysłany: Wto Sie 12, 2014 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
Po Komasie raczej trudno by oczekiwać filmu artystycznego,

Niektórzy uznaliby być może za taki film "Salę samobójców", choć to rzecz do dyskusji.

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Capitol-Dali

PostWysłany: Sob Sie 16, 2014 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karel napisał:
MarianPaz napisał:

Niektórzy uznaliby być może za taki film "Salę samobójców", choć to rzecz do dyskusji.

jak najbardziej - to film artystyczny. I dziwi mnie to zdanie... trudno oczekiwać... dużo, dużo za wcześnie na takie opinie. W przypadku Wajdy czy kogoś z podobnym dorobkiem można wydać taką opinię.
Pozdrawiam Wink
MarianPaz

PostWysłany: Nie Sie 17, 2014 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po Sali samobójców miałem wiele myśli jednak z pewnością nie taką że obejrzałem artystyczny film . Smile

A co do Miasta 44 to ponownie napiszę że mam wielką nadzieje że będzie lepszy niż Kamienie na szaniec.
chojrak

PostWysłany: Pon Sie 18, 2014 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karel napisał:
MarianPaz napisał:

Niedawno obejrzałem "Salę" w TV. Wcale niezły. Absolutnie dało się zauważyć w nim artystyczne ambicje twórcy.

Bardzo sprawnie i odważnie użyto tam animacji komputerowej w zobrazowaniu komputerowego uzależnienia od czatowania. Mnie się podobało...
Komputer to zwykłe narzędzie, jak młotek, Chodzi o to, by nie zachłysnąć się jego możliwościami. O ile w "Matrixie" było to zrozumiałe , a nawet pożądane, to nie wiem czy epatowanie (i to ogranymi już) chwytami jest potrzebne w filmie o wydarzeniu już samym w sobie wystarczająco "efektownym"? Bo łatwo zdryfować w film o Hobbicie... Nie wydaje mi się żeby należało mówić o PW Tolkienem. Wolę Stawińskim. Wink Ale jestem otwarty. Pójdę na ten film z pewnością.
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Nie Sie 31, 2014 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O filmie Komasy wypowiedział się Jerzy Płażewski:

"to film niezły, ale jednak z "Kanałem" Wajdy nie wytrzymuje porównania. "Kanał" to film zrobiony z ogromną błyskotliwością, świeży do dzisiaj."

http://wyborcza.pl/magazyn/1,140258,16554920.html

A zapowiadano już tym filmem śmierć Wajdy... Smile
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 8:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i obejrzałem wczoraj ten film.

Rozmach istotnie wielki, ale sens maciupki. Absolutny przerost formy nad treścią. Komasa to zdolny rzemieślnik, widać, że odrobił sumiennie lekcje z historii kina. Oczywiste są w filmie fascynacje filmami Peckinpaha, Wachowskich, Klimowa, Zemeckisa czy Spielberga. Ale co chciał nam swoim filmem powiedzieć, to za bardzo nie wiadomo. Już tytuł jest mylący. Film nie jest, ani o Warszawie (liczyłem tu na o wiele więcej), ani nawet o Powstaniu Warszawskim. Właściwie to banalny melodramat z jakąś ruchawką w tle... Wink
I trochę się nie dziwię kombatantom, że byli oburzeni. Bo jest to niemal paszkwil na powstańców. W filmie to dzieci. Nie, nie tylko metrykalnie ale i psychologicznie. Żołnierze, oficerowie - wszyscy. Idą do powstania jak na potańcówkę do kolegi, bez żadnych refleksji, oczekiwań - wszystko to jeden wielki fun. Dzieckiem podszyty jest cały film. Może to film dla dzieci?
I nie, żeby Komasa coś nałgał. Wiele prawdy tam jednak jest, ale mógł powiedzieć o wiele więcej, gdyby miął jakiś jasny i czytelny przekaz od siebie. A tak dostaliśmy jedynie spis epizodów...
Młody widz, o którego tak kinematografia polska dzielnie walczy powinien być ukontentowany. Mamy tam ukochane mixy, Niemen miesza się z Bodo, heavy metal z muzyką fortepianową. Obrazki jak ze strzelanki RPG typu Doom, komputerem wieje non-stop - tak jak to młodziankowie dziś lubią. Strzelanka, tony trupów, krew sika ze wszystkich stron, ucięte ręce spadają z nieba. Forma teledysku rządzi. Powinni być zadowoleni.

Ucieszyłem się bardzo, że reżyser postawił na nowe, nieznane twarze. Brawo. Niestety nie dostajemy aktorstwa na miarę Janczara, Glińskiego, Krzyżewskiej, czy Karewicza... (Kama się wyróżnia na plus). Ale z drugiej strony, scenariusz daje im na to niewielkie szanse. Bohater jest płaski i właściwie jest popychadłem w rękach dwóch panienek. Wszystko tu jest poprawne do bólu: kobiety wyemancypowane, powstańcy oczywiście pierwsze co robią, to wyzwalają żydowskich więźniów, są i berlingowcy-ciamajdy, Niemcy wyglądający jak komando Żółwi Ninja, itp, itd. Polityka nie istnieje, trudnych pytań się nie stawia. Gdzie tam jest patriotyzm, obowiązek, Polska?

Cytat:

Tak my mieliśmy fasony, szpany i mody. Ale to nie były mody dżinsów, ciemnych okularów, zapalonych kieliszków ze spirytusem, neurotycznych wierzgnięć, histerycznych szlochów i krótkotrwałych romansów à la Joanna Madou i dr Rawik. Myśmy byli zgrzebni, szarzy, w pumpach, akuratni słowni, powściągliwi, zawstydzeni, złaknieni śmierci, lękający się szpanu, nieufni wobec elit, nieśmiali w uczuciach, gestach i słowach. Myśmy byli po prostu inni. Myśmy byli po prostu prawdziwi, bo nie odbici jeszcze w lustrze sztuki.
T. Konwicki

Nie wydaje mi się, żeby z tego filmu biła jakaś psychologiczna prawda o tamtych wydarzeniach. Nie dostajemy też dobrej opowieści, historii. A co dostajemy? Nigdy jeszcze nie mogliśmy tego aż tak dobrze OBEJRZEĆ, szkoda, że przesada zabiła wiarygodność obrazu... Czy na taki film o Powstaniu czekali Polacy 70 lat? Wolę kino dla dorosłych...
Za wielkim kinem musi stać wielka literatura, a nie harlequiny.

Pójść jednak na to warto, chociażby dla sceny tramwajowej- widzimy tam troszkę tej starej Warszawy i dla ostatniej-finałowej. Cokolwiek by o filmie nie powiedzieć, to jego wymowa jest silnie antywojenna. Więc dla młodych obowiązkowy...

Ostrzeżenie! Reklamy przed seansem trwają dokładnie 27 minut!!!
Apel by z szacunku dla powstańców kablować gdy ktoś będzie filmował ekran, wydał mi się lekko niesmaczny.

Moja ocena: 5,5/10

Wajda jeszcze nie umarł.

Fachowa i moim zdaniem ciekawa recenzja T. Sobolewskiego:

http://wyborcza.pl/1,75475,16668256,Przezyj_sobie_powstanie___Miasto_44__wedlug_Sobolewskiego.html

Ostatnio zmieniony przez chojrak dnia Sob Wrz 20, 2014 12:30 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Sebastian999

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 10:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie zabierałem się do napisania paru słów o filmie, ale widzę że już nie muszę..Niestety w wielu punktach muszę zgodzi się z Chojrakiem...
bo miałem podobne odczucia..,,zdolny rzemieślnik"..fascynacja reżyserami, tu dodałbym Tarantino(Kill Bill), niedojrzali powstańcy itd..
Duży rozmach, sporo się dzieje, bohaterowie w amoku, niczego nieświadomi, przeprowadzają nas przez różne etapy, ,,symbole" powstania..lecz reżyser chciał chyba za dużo i za szybko, no właśnie teledysk, momentami nie powiem efektowny, ale nie zawsze(pomysł z pokazaniem piekła kanałów chybiony, i nie wiadomo o co chodzi)..
Chojrak napisał ,,nie wydaję mi się, żeby z tego filmu biła jakaś psychologiczna prawda o tamtych wydarzeniach"- pod tym też się podpisuję...

Do Kanału daleko,ale faktycznie nie wiem czy porównywać, chyba nie ma sensu..inne czasy, poetyka obrazu,a przede wszystkim Wajda i spółka, którzy jedną nogą byli w tamtych czasach
Mimo tych minusów widzę plusy, młodzi aktorzy nie porywają, ale też nie drażnią, ciekawy dobór twarzy np. Filip Gurłacz jako Rogal, wygląda autentycznie, i znalazł bym jeszcze parę przykładów( Niemcy) , co w innych filmach o tematyce wojenno- powstańczej, których ostatnio sporo, jest problemem. Batalistyka może z Doom"a, ale robi wrażenie, i co najważniejsze, film wzbudza emocje, a hardcore który pokazał Komasa
chcąc, nie chcąc zadaje pytanie o sens Powstania, a może inaczej, pokazuje konsekwencje(dosłownie)..

moja ocena 6,5/10

Ostatnio zmieniony przez Sebastian999 dnia Nie Mar 20, 2016 7:21 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 11:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian999 napisał:

moja ocena 7*/10

.. biorąc pod uwagę cały dorobek naszego kina od wszystkich ocen napisanych przeze mnie na tym forum należało by odjąc przynajmniej 1 punkt

Znaczy w kategorii open wychodzi 6/10. Mamy zatem strasznie niewielki rozrzut... Wink
Ciekaw jestem kolejnych opinii i ocen.

Żal trochę tej wydanej kasy (trzeba jednak przyznać, że te pieniądze w filmie widać), ale mam nadzieję, że się chociaż to zwróci. Szkoły powinny obowiązkowo na to pójść.

Jesteśmy świadkami jak kino wyrzeka się intelektualnych ambicji, w zamian dając kalejdoskop obrazków, feerię efektów specjalnych. Ten film to bardziej reklamówka programów do efektów specjalnych i zdolności realizatorów, niż głos w sprawie Powstania. Takich filmów jest już na świecie na pęczki. Mądrego kina, mówiącego własnym głosem jest coraz mniej. A ten temat, jakże dla nas ważny, raczej zasługiwał na coś lepszego, niż komiksowy teledysk...

Efekty i triki winny pełnić rolę pomocną dla uwiarygodnienia opowieści filmowej. Gdy się nimi epatuje, rezultaty prowadzą nieraz do farsy (scena pocałunku, wybuch "czołgu").

Powtarzam to do znudzenia: realizatorów i rzemieślników w kinie mamy na miarę światową. Brakuje nam za to literatury. Za sukcesami filmowymi stały kiedyś wielkie nazwiska literatów: Brandys, Stawiński, Iwaszkiewicz, Andrzejewski, Konwicki, Różewicz, Bratny, Ścibor-Rylski, Dygat... Kto stoi dzisiaj? Gdzie są kierownicy literaccy w zespołach filmowych?

Trzeba uczciwie przyznać, że autorzy filmu sygnalizowali od początku jaki to będzie film:
Cytat:

Miasto '44 nie będzie filmem historycznym, dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo, że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad.
Miasto '44 nie będzie argumentem w Powstańczej Dyskusji. Nasz film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy podjętych przed 70 laty decyzji. To zostawiamy historykom.
Miasto '44 nie będzie pomnikiem. Nie chcemy składać hołdu.

Ten scenariusz to przede wszystkim uczuciowy trójkąt. Chłopak nazywa się Sebastian, dziewczyny Kama i Biedronka.

http://www.akson-studio.pl/index.php/pl/filmy/miasto/

Znaczy wydano 24 miliony na uczuciowy trójkąt , jak to nieśmiały chłopak dzięki sprzyjającym okolicznościom mógł zaliczyć dwie panienki... Wink Odważnie!

Ale, żeby nie jęczeć tylko i znaleźć też jakieś plusy dodatnie, to warto zauważyć, że (na szczęście) dano sobie spokój z technologią 3D! Smile
Powrót do góry
Marecki384

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłem wczoraj
Spoko scenografia spoko efekty zero patosu
Ale nie potzrebna była scena na poczatku filmu slow motion pocałunki o omijające ich kule
Scena z seksem była nie potrzebna
Psychodelia w kanale była mega
Karabin widziany z pozycji powstańca jak w Killzone
Czarna niedziela na Kilińskiego też była spoko
Deszcz krwi i flaków spoko ale z mało
Ta scena powinna trwać tak z 10 minut
Pokazać jak wybuch rozrywa ciała jak odłami ranią ludzi
Jak ludzie wlatują w okna i rozbryzgują sie po ścianach
Podobała mi się scena strzelaniny na cmentarzu i akcja z ganatem w szpitalu
Natomiast przesadzona była akcja z granatem w piwnicy
Potrzymał chwilę i odrzucił
Prawie jak w Szklanej pułapce 2
7/10
Sebastian999

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 2:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spoko recenzja
Smile
szacun- ( tekst z serialu Czas honoru.Powstanie, więc chyba pasuje)
Pozdrawiam
karel

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jeszcze nie byłem na tym filmie, ale może w nadchodzącym tygodniu się wybiorę. Wtedy nawiążę do wpisów przedmówcow. Na razie nie czytam, by się nie uprzedzić/sugerować.Smile

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A o ktory film Zemeckisa chodzi przy tych inspiracjach Komasy (pytanie do chojraka)?

Filmu jeszcze nie widziałem ale akurat o sceny z obozu na Gęsiówce czy o ciamajdowatość chłopaków ze wsi w wielkim miescie (berlingowców) to bym się nie czepiał bo to fakty historyczne.
Capitol-Dali

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2014 9:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
...W filmie to dzieci. Nie, nie tylko metrykalnie ale i psychologicznie. Żołnierze, oficerowie - wszyscy. Idą do powstania jak na potańcówkę do kolegi, bez żadnych refleksji, oczekiwań - wszystko to jeden wielki fun. Dzieckiem podszyty jest cały film...

Na to jedno zdanie kolegi zwróciłem szczególną uwagę... dlaczego? bo to moim zdaniem - sensu meritum - do dyskusji o tym filmie i ogólnie tematyce dotychczasowych filmów wojennych, o powstaniu - w ujęciu i perspektywie młodego (za młodego) człowieka będącego wówczas - nie z własnego przecież wyboru - w centrum wydarzeń. Tak - bez wątpienia Jan Komasa przedstawił tu powstańców - ludzi w tym samym wieku co bohaterowie serialu "Kolumbowie" czy filmu "Kanał" - w zupełnie innej perspektywie. Pytanie zasadnicze - czy na pewno AŻ TAK przekłamanej?
W sumie się cieszę, że powstaje taka jakby "druga fala" filmów o tym okresie naszej historii. Bo po wielu, wielu latach można przyjąć inną perspektywę. To tak jak z ujęciem kamery. Obraz może być zupełnie inny... wydarzenia inaczej widziane, odbierane.... choć to te same wydarzenia - tylko z innego miejsca oglądane.
Filmy, które tak doskonale znamy, wielokrotnie o nich dyskutujemy (mam tu na myśli genialny - nie waham się użyć tego stwierdzenia - serial Morgensterna czy film Wajdy i jeszcze kilka innych) przedstawia nam powstańca jako BARDZO ODPOWIEDZIALNEGO i światłego - idealistę wręcz... BARDZO ALE TO BARDZO DOJRZAŁEGO człowieka - w wieku... dziecka. Mimo wszystko DZIECKA. Może więc w tych właśnie obrazach sylwetka i postać 16,17, 19-latków jest przerysowana? Tylko w tą drugą stronę? Warto się zastanowić czy te ich refleksje, przemyślenia były tak poważne, tak głębokie? Może jednak było w tych ich działaniach nieco więcej emocjonalności, porywczości, entuzjazmu, chęci niż logiki, planowania, pełnego rozmysłu i analizy... Temat do dłuuuugiej dyskusji. Z pewnością obecni twórcy (bo Gliński też w pewien sposób łamie przyjęty stereotyp) zaczynają zwracać uwagę i na ten problem. To akurat dobrze.
Zarzut, jaki śmiało postawiłbym Kamasie w odniesieniu do wizerunku młodego człowieka z "Miasta 44" - to zbyt łatwe i proste przeniesienie współcześnie panującej moralności do tamtych czasów... to faktycznie zniekształca i przekłamuje wizerunek nastolatka z roku 1944... w "Sali Samobójców" idealnie to współgrało - ale tu absolutnie nie. Automatycznie stwarza wrażenie nierealności.
Pozdrawiam Wink
Holt_

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2014 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zapominaj, Capitolu, ze akurat w Powstaniu normy moralne uległy mocnemu przewartosciowaniu. To był swoisty fin de siecle i dekadencja....
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Następny
Strona 3 z 20

Skocz do: