Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

O krytyce

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Daras

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bareizm napisał:
karel napisał:
Cicho tu coś ostatnio na forum...

...czym raczej nie powinieneś być zdziwiony.
Napiszesz o swoich odczuciach i zostaniesz skrytykowany.

Krytyka, to zemsta umysłów jałowych nad twórczymi. Maryla Wolska (1873 – 1930).

...zarozumialcem jest ten, kto woli odgrywać rolę raczej złośliwego krytyka niż twórcy. Mikołaj Kopernik (1473 – 1543).

Polecam:
http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karel

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daras napisał:

Z tym akurat bym polemizował. Konstruktywna, rozsądna i uczciwa krytyka jest czymś ze wszech miar wskazanym, cennym i pożytecznym.
Myśl Wolskiej mogłaby się spodobać w ustrojach niedemokratycznych, ale u nas to raczej niezręcznie brzmi.

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karel napisał:
Daras napisał:

Z tym akurat bym polemizował. Konstruktywna, rozsądna i uczciwa krytyka jest czymś ze wszech miar wskazanym, cennym i pożytecznym.
Myśl Wolskiej mogłaby się spodobać w ustrojach niedemokratycznych, ale u nas to raczej niezręcznie brzmi.

Pełna zgoda Karel. Jednak jak wiesz bywam nieco metaforyczny i cytat ten zamieściłem rozmyślnie. Ja wierzę, że użytkownicy sami ocenią jaka krytyka na naszym forum jest konstruktywna, rozsądna czy pożyteczna. Czyli z tą niezręcznością może być różnie. W najmniejszym stopniu nie miałem zamiaru burzyć demokracji. Przeciwnie, negatywny stosunek do wypowiedzi np. mocno złośliwych, bezzasadnych ataków na forumowiczów itp. - wzmacnia wolnościowe wartości. Smile
W zasadzie nie za wiele mógłbym jeszcze tu dodać. Myśl Maryli Wolskiej pozostawiam ku przemyśleniom koleżanek oraz kolegów. Wink

Polecam:
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Wielka bzdura. Coś podobnego przywoływano gdy np. Artur Sandauer "ośmielił się" dokonać krytyki poezji K. Wojtyły.
Krytyka jest jedną z najtrudniejszych dziedzin, wielka krytyka jest wręcz sztuką, a z pewnością już nie jest dziedziną jałową...
Czasami to ona wręcz "tworzy" artystę. Trudno sobie wyobrazić np. sztukę Nikifora w powszechnej percepcji BEZ zabiegów krytyka sztuki, Andrzeja Banacha.

Zresztą

"Prawdziwa cnota krytyk się nie boi"
Ignacy Krasicki
Wink

Choć nie bardzo wiem kto tu jest tym tajemniczym krytykiem, a już zupełnie kto tym "umysłem twórczym"...
Powrót do góry
Cfeter

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamiast czytać wpisy o Teatrze Telewizji,będe musiał teraz przegrzebywać wielowątkowe polemiki chojraka z innymi na temat krytyki.Piszcie Szanowni Państwo o spektaklach,a teoretyczne rozważania wrzucajcie sobie w inne wątki.
chojrak

PostWysłany: Czw Mar 26, 2015 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cfeter napisał:
Zamiast czytać wpisy o Teatrze Telewizji,będe musiał teraz przegrzebywać wielowątkowe polemiki chojraka z innymi na temat krytyki.Piszcie Szanowni Państwo o spektaklach,a teoretyczne rozważania wrzucajcie sobie w inne wątki.

Szanowny kolega widzę przeoczył, kto tu wątek o krytyce przywołał...
Oczywiście wina jest zawsze moja, mam siedzieć cicho i nie odzywać się.
Ciekawe normy, jak na forum DYSKUSYJNE...
Notabene wielowątkowość naszego forum uważam za zaletę, a nie wadę.

Temat jest dość ciekawy, wszak mało kto tutaj NIE JEST krytykiem i nie ocenia filmów, spektakli, aktorów, książek itp. Tym ciekawszy jest głos forumowicza, że krytyka jest be... Wink

Jeżeli faktycznie wszyscy krytycy, co do jednego, idą do piekła, to musi istnieć tam specjalny kociołek dla krytyków, którzy specjalizują się w krytykowaniu nie filmów, tez czy opinii, tylko osób które im się "nie podobają". Smile

Dla mniej zorientowanych: krytyka nie trudni się wyłącznie krytykowaniem. Pochwalenie ( z uzasadnieniem) to także jest KRYTYKA.
Cytat:

Krytyka (łac. criticus – osądzający) – analiza i ocena dobrych i złych stron z punktu widzenia określonych wartości (np. praktycznych, etycznych, poznawczych, naukowych, estetycznych, poprawnych) jako niezbędny element myślenia.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krytyka
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Czw Kwi 07, 2016 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odświeżam temat, o którym wspomniałem w dziale poświęconym „zagrożeniu” istnienia naszego forum (dziś cudzysłów użyty rozmyślnie). Dodam też, że nie ja założyłem niniejszy wątek, lecz wydzielił go z innego admin.

Nasze forum to „starcie” wszelakiej maści osobowości. Jedni chwalą, inni krytykują – i co by nie mówić, postów mamy całe gro (francuskie gros).
Patrząc na sprawę generalnie dostrzegam tu osoby komentujące rzeczywistość dość krytycznie, ale też takie, które wolą działać niż narzekać. Do czego zmierzam? Ciekaw jestem Waszych wypowiedzi na luźne kwestie, które teraz wysypuję z rękawa podczas celebracji picia popołudniowej kawy... Cool

I. Czy jest sens krytykowania jakiejś twórczości (np. sztuki teatralnej czy filmu), skoro sami najprawdopodobniej nie stworzymy działa lepszego?

II. Moja (żartobliwa) teza: Społeczeństwo musi być podzielone na działaczy i opiniotwórców. Ci pierwsi są po to, aby wcielać w życie postulaty tych drugich.
Co o tym myślicie w kontekście np. oczekiwań widzów / odbiorców sztuki?

III. Z powyższego wynika kolejna sprawa. Jaki sens ma aktywność artystów (reżyserów, scenografów itp.) tworzących dzieła specyficzne, dla wąskiego odbiorcy? Czy nie lepiej docierać do tak zwanego szerokiego ogółu, tym samym „wpływać na umysły mas”?

IV. Jak należy rozumieć powiedzenie: Wolę działać niż krytykować? Jeśli ktoś nie ma możliwości do bycia aktywnym, to może nie powinien (tylko) nadskakiwać?

Życzę miłej zabawy. Cool

Polecam:
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: