Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Kolorowanie starych filmów.
Idź do strony 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WWEF

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 3:48 pm    Temat postu: Kolorowanie starych filmów. Odpowiedz z cytatem

Dokładnie jakie jest wasze zdanie w temacie czy poddawać koloryzacji czarno białe filmy czy zostawić je w takiej wersji jakiej są? Historia zna kilka przykładów udanej koloryzacji starych filmów jak np. "Sami Swoi" , "Jak rozpętałem II Wojnę światową" czy amerykański sitcom "Honeymooners" (pierwowzór naszych "Miodowych lat".) Może znacie jednak przykłady gdzie koloryzacja nie pomogła filmowi a nawet może zniszczyła jego pierwotny charakter. Jakie jest wasze zdanie na ten temat.
I sell the things you need to be I'm the smiling face on your T.V. I'm the Cult of Personality I exploit you still you love me I tell you one and one makes three I'm the Cult of Personality Like Joseph Stalin and Gandhi...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chojrak

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 3:59 pm    Temat postu: Re: Kolorowanie starych filmów. Odpowiedz z cytatem

WWEF napisał:
Dokładnie jakie jest wasze zdanie w temacie czy poddawać koloryzacji czarno białe filmy czy zostawić je w takiej wersji jakiej są?
Absolutnie nie kolorować! Grafik Grottgera jakoś nie kolorują... Co to za pomysł w ogóle?
Powrót do góry
WWEF

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 4:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego by nie zostawić tego producentom . Niech zrobią dwie kopię filmu i wydadzą na DVD czy Blue Ray obie wersję dla fanów klasyków oryginalna wersja dla nowych widzów zwłaszcza młodych których odstrasza czarno biały kolor i dĽwięk jak ze zdartej płyty gramofonowej wersja koloryzowana. To mogłoby dać nowe życie tym filmom. Taśma filmowa a płótno obrazu to jednak dwie różne rzeczy.
I sell the things you need to be I'm the smiling face on your T.V. I'm the Cult of Personality I exploit you still you love me I tell you one and one makes three I'm the Cult of Personality Like Joseph Stalin and Gandhi...
Powrót do góry
Felix

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja będę bardziej liberalny od Kol. Chojraka, choć generalnie zgadzam się z Nim. Gdyby Grottger chciał, aby jego ryciny były kolorowe, toby takie zrobił od razu. Z filmami może być jednak trochę inaczej. W latach 45 - 70, barwny nośnik filmowy był bardzo drogi. Podejrzewam, że wiele filmów z tego okresu, jest tylko z tego powodu czarno-biała. że nie zawsze był to świadomy wybór reżyserów. Ale trzeba ich o to spytać! Jeśli już nie ma takiej możliwości, trzeba film zostawić tak jak jest. Argument o lepszej percepcji i zaineresowaniu młodzieży jest bałamutny. To jest zwyczajne fałszowanie historii Kina. Można pójść jeszcze dalej - zrobić koloryzację filmów Chaplina, udĽwiękowić je, dopisać dialogi i spowolnić ruch w kadrze.
pinto

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niektórzy tutaj mylą kolorowanie z remasteringiem. Rekonstrukcja cyfrowa - TAK, kolorowanie - NIE.
Powrót do góry
Kanfis

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja powiem tak: remastering TAK i kolorowanie TAK. Każdy przeciwnik kolorowania ma zawsze do dyspozycji wersję cz-b i niech się jej trzyma. Osobiście chciałbym dożyć pokolorowania "Czterech pancernych..." Argumenty typu "utrata klimatu" do mnie nie trafiają. Wojna nie była czarno-biała, świat też taki nie jest. I namawiam, żeby się ze mną "nie zgadzać" Smile
Powrót do góry
jaśko

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pinto napisał:
Niektórzy tutaj mylą kolorowanie z remasteringiem. Rekonstrukcja cyfrowa - TAK, kolorowanie - NIE.
I to jest słuszna koncepcja. Odbiegając od kina polskiego... Nie wyobrażam sobie kolorowej Casablanki, ale też nie wyobrażam sobie czarno-białego Przeminęło z wiatrem Chociaż jeśli chodzi o Jak rozpętałem... czy Sami swoi, to jak powiedział o Trasie łazienkowskiej jeden gość w Czterdziestolatku: NIE¬LE NAM TO WYSZłO. Very Happy
Felix

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 11:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sami Swoi to była (w rezultacie) trylogia, która dwie części miała barwne. Więc trudno się dziwić, że gdy zaistniała taka możliwość pokolorowano pierwszą, którą reżyser od początku taką widział, tylko mu środków nie przydzielili. Filmy lżejsze, rozrywkowe, brak koloru trochę ogranicza, stają się poważniejsze, bardziej dramatyczne. Trudno jest pokazać piękno pleneru. Ale po diabła komu kolor w "Kanale" czy "Popiele i diamencie" Wajdy?. Myślę, że nawet w panoramicznych "Popiołach" nic by nie wniósł, a nawet zaszkodził.
Franczak1963

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 12:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WWEF napisał:
zwłaszcza młodych których odstrasza czarno biały kolor i dĽwięk jak ze zdartej płyty gramofonowej
Co to za argument? Laughing Odstrasza od czego? Absolutnie jestem przeciw kolorowaniu filmów i właśnie Sami Swoi i szczególnie Dolas są tu dobitnymi przykładami, aby tego nie robić (flaga Jugosławii w barwach Węgier Laughing) Latami czekam na wersje pierwotne, ale pojawia się ten polsatowski badziew wciąż
kendo

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 12:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już to kiedyś pisałem. Ja nigdy nie widziałem "Jak rozpętałem..." w czerni i bieli. Mnie się kolorowa wersja bardzo podoba, ale w końcu tylko taką znam. Czytałem kiedyś, że Has chciał zrobić "Rękopis..." w kolorze. Nie pamiętam dlaczego stanęło na czarno-białym. Może finanse... A że znam tylko czarno-białą wersję, którą uznaję za arcydzieło, jakoś nie bardzo miałbym ochotę cokolwiek zmieniać, np. dodawać kolor. Taka wizja mnie przeraża. Do czego zmierzam? Może to kwestia przyzwyczajenia. Może po prostu nie lubimy zmieniać tego co lubimy.
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Felix napisał:
Myślę, że nawet w panoramicznych "Popiołach" nic by nie wniósł, a nawet zaszkodził.
Tu może niekoniecznie. Wajda zawsze podkreślał, że chciał nakręcić ten film w kolorze, ale po prostu nie było wówczas na to środków, a produkcja i bez tego okazała się niezwykle kosztowna. Ale jeśli już "Popioły" nakręcono w ten sposób, to niech takie pozostaną. Ja generalnie zawsze byłem przeciw kolorowaniu filmów, zwłaszcza dramatów. Podane przez Ciebie przykłady są bardzo dobre - nie wyobrażam sobie tych filmów w kolorze. Czarno-biała taśma to inna gra światłem, odcieniami, niuansami wizualnymi. Nawet dziś zdarzają się sytuacje kręcenia czarno-białych filmów. Czasami efekty są pretensjonalne, ale czasem można się zgodzić z taką wizją reżysera i operatora. Moda na kolorowanie filmów przyszła z USA - oni tam swego czasu kolorowali co się dało i nieraz byłem zdumiony, gdy dowiadywałem się, że film w oryginale był czarno-biały a polska telewizja po prostu zawsze puszczała pokolorowaną kopię (tak było np. z "W samo południe", o czym tu już kiedyś pisałem). Wolę, żeby nadawanie blasku starym filmom polegało na ich cyfrowym odrestaurowywaniu niż nasycaniu nie zawsze koniecznymi, a częściej zbędnymi, barwami.

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 9:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kanfis napisał:
Wojna nie była czarno-biała, świat też taki nie jest.
Wojna i świat nie, ale sztuka może taka być.

Powrót do góry
WWEF

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 9:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Franczak1963 napisał:
Co to za argument? Laughing Odstrasza od czego? Absolutnie jestem przeciw kolorowaniu filmów i właśnie Sami Swoi i szczególnie Dolas są tu dobitnymi przykładami, aby tego nie robić (flaga Jugosławii w barwach Węgier Laughing) Latami czekam na wersje pierwotne, ale pojawia się ten polsatowski badziew wciąż
Zapytaj jakiegokolwiek młodego nie obeznanego kino-maniaka czy amatora filmów dlaczego nie ogląda filmów z lat 30 najczęściej padnie argument właśnie że nie lubi czarno białego koloru w filmach. To ze jedna koloryzacja się nie udała to nie znaczy ze gdyby popracowali nad tym bardziej by nie wyszło to lepiej i mankamentów o których piszesz by nie było. Chyba nie jesteście z pokolenia radykalnych przeciwników wynalazku Technicoloru. Podam inny przykład kreskówki serii Looney Tunes zwłaszcza te powstałe w latach 20 / 30 te pierwsze w oryginale były czarno-białe. Zostały pokolorowane i w ten sposób trafiły też na nasz rynek . Myślisz ze dzieciaki oglądałyby je w oryginalnej wersji zapewniam cię ze nie . Skoro miały do wyboru inne bajki narysowane od razu w kolorze to po co miały oglądać czarno białe. Jednak zostały pokolorowane i śladu nie widać po tym ze np. ich ulubiony Królik Bugs to wytwór kinematografii lat 40 co w ogóle nic nie ujmuje tej postaci. Dzięki temu nowe pokolenia zaczęły oglądać Zwariowane Melodie i nadal postacie tam występujące są popularne.
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WWEF napisał:
Zapytaj jakiegokolwiek młodego nie obeznanego kino-maniaka czy amatora filmów dlaczego nie ogląda filmów z lat 30 najczęściej padnie argument właśnie że nie lubi czarno białego koloru w filmach.
Kogoś, kto nie ogląda filmów z tego powodu, że są czarno-białe trudno uznać za kinomaniaka, a już tym bardziej za kinomana, zwłaszcza że czarno-białe filmy powstawały jeszcze do połowy lat 70. np. w Polsce czy innych krajach europejskich.
WWEF napisał:
Chyba nie jesteście z pokolenia radykalnych przeciwników wynalazku Technicoloru.
Bynajmniej. Niby dlaczego? Gdybym ja czy ktoś inny na tym forum był kimś takim, to w ogóle nie oglądałby kolorowych filmów. Nie o to przecież chodzi.
WWEF napisał:
Podam inny przykład kreskówki serii Looney Tunes zwłaszcza te powstałe w latach 20 / 30 te pierwsze w oryginale były czarno-białe. Zostały pokolorowane i w ten sposób trafiły też na nasz rynek . Myślisz ze dzieciaki oglądałyby je w oryginalnej wersji zapewniam cię ze nie . Skoro miały do wyboru inne bajki narysowane od razu w kolorze to po co miały oglądać czarno białe. Jednak zostały pokolorowane i śladu nie widać po tym ze np. ich ulubiony Królik Bugs to wytwór kinematografii lat 40 co w ogóle nic nie ujmuje tej postaci. Dzięki temu nowe pokolenia zaczęły oglądać Zwariowane Melodie i nadal postacie tam występujące są popularne.
Kreskówki to jednak zupełnie co innego. One z założenia powinny być w kolorze.

Ostatnio zmieniony przez karel dnia Czw Mar 08, 2012 10:24 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
WWEF

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 10:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To że nie ogląda czarno-białych filmów nie znaczy ze nie ogląda ich w ogóle. Może oglądać np. zagraniczne filmy które jednak zostały pokolorowane a do Kina międzywojennego nie mieć przekonania. Nie można go w ten sposób deprecjonować . Przecież Technicolor wynalazł technikę koloru w filmie i jest odpowiedzialny za wiele filmów kolorowych a nie czarno-białych. Więc twój wpis że nie oglądałby filmów czarno-białych trochę nie na miejscu. Oczywiście masz rację niemniej jednak były to nie kreskówki telewizyjne a raczej animowane filmy krótkometrażowe emitowane w owym czasie w kinach , które wtedy były głównym i właściwie jedynym miejscem dystrybucji . Wiec można je traktować jak inne filmy. Powinny być w kolorze a jednak ich oryginały były nie dość że czarno białe to jeszcze niektóre nieme.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Następny
Strona 1 z 17

Skocz do: