Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Filmy o tematyce śląskiej
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cfeter

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 12:45 am    Temat postu: Filmy o tematyce śląskiej Odpowiedz z cytatem

Szukałem takiego wątku na forum,bo chciałem w nim napisać coś o filmach,które ostatnio widziałem,ale...wpisując "Zgorszenie publiczne" trafiłem na wątek Holta.A że nie chcę tworzyć o każdym osobnego,myślę,że warto takowy założyć.Jest temat o górnikach,ale to nie samym węglem śląsk żyje. Trochę tych filmów w ostatniej dekadzie powstało,czy to kinowych,czy też telewizyjnych.Także Teatr Telewizji,czego dowodem tegoroczne przeniesienie "Cholonka".Szkoda,że był on emitowany tylko w TVP Kultura.Ale nie tylko o "nowościach" chciałbym tu podebatować.Jakie są Wasze ulubione filmy o tym regionie.A które się Wam nie podobają?
karel

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój ulubiony film z tego "gatunku" to "Paciorki jednego różańca" Kutza. Poza tym inne filmy ze śląskiej trylogii tego reżysera ("Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie"). Lubię też "Grzeszny żywot Franciszka Buły" Kidawy, z kolei niezbyt podobał mi się "Pamiętnik znaleziony w Garbie" (Kidawy-Błońskiego z kolei). Natomiast z tych filmów śląskich powstałych w ostatnich latach mało który przypadł mi do gustu, choćby ze względu na to, że opierają się one w większości na schemacie: górnik-koplania-bieda-bezrobocie. WyraĽniej zapamiętałem chyba tylko "Angelusa" i "Sztuczki".

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
witalis

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z nowszych mnie się podobał jeszcze "Benek", bo chociaż też wpisuje się schemat kopalnia-bieda-bezrobocie, to czyni to z humorem i wdziękiem. Bliżej mu do "Goło i wesoło" czy "Orkiestry", niż większości "śląskich" filmów. Całkiem znośna była też TVN-owska "Laura" o uwięzionym górniku z życiową (chyba?) rolą Respondka.
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Parę dni temu był w TV film "Co słonko widziało" M. Rosy. Nie wiem czy się nadaje do tego wątku, ale dzieje się na śląsku... Dziwny film.

Ostatnio zmieniony przez chojrak dnia Czw Gru 27, 2012 3:13 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
Parę dni temu był w TV film "Co słonko widziało" M. Rosy. Nie wim czy się nadaje do tego wątku, ale dzieje się na śląsku... Dziwny film.
Nadaje się. I rzeczywiście trochę dziwny jest. Z filmów Rosy najbardziej cenię "Farbę", reszta do mnie jakoś nie przemawia.

Powrót do góry
karel

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 3:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witalis napisał:
"Benek", bo chociaż też wpisuje się schemat kopalnia-bieda-bezrobocie, to czyni to z humorem i wdziękiem. Bliżej mu do "Goło i wesoło" czy "Orkiestry", niż większości "śląskich" filmów.
To prawda. Choć na mnie sprawił on wrażenie nieco naiwnego i przesadnie bajkowego, przez co trudno ten film uznać za wartościowe kino o tematyce społecznej, jakim - mimo wszystko - jest choćby przywołany przez Ciebie brytyjski hit.

Powrót do góry
wit69

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie absolutny nr.1 to serial"Blisko,coraz bliżej".
Jaro

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pełna zgoda z Karelem. Też uwielbiam "Paciorki jednego różańca". Chciałbym jednak przypomnieć film Pawła Komorowskiego "Pięciu". Chwilami ciężko się go ogląda, ale, wydaje mi się, jest to jeden z ciekawszych filmów "śląskich", zwłaszcza jeśli chodzi o ukazanie losów "zwykłych" ślązaków, którzy niejednokrotnie, w zetknięciu z historią, musieli stawać naprzeciwko siebie. Trochę zapowiada wspomniany serial "Blisko, coraz bliżej", zwłaszcza jego "wojenne" odcinki. Plus ciekawe role Kalinowskiego i Pietruskiego.
Cfeter

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karel napisał:
Mój ulubiony film z tego "gatunku" to "Paciorki jednego różańca" Kutza. Poza tym inne filmy ze śląskiej trylogii tego reżysera ("Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie"). Lubię też "Grzeszny żywot Franciszka Buły" Kidawy, z kolei niezbyt podobał mi się "Pamiętnik znaleziony w Garbie" (Kidawy-Błońskiego z kolei). Natomiast z tych filmów śląskich powstałych w ostatnich latach mało który przypadł mi do gustu, choćby ze względu na to, że opierają się one w większości na schemacie: górnik-koplania-bieda-bezrobocie. WyraĽniej zapamiętałem chyba tylko "Angelusa" i "Sztuczki".
Punkt za czujność dla karela Smile.Bo nie napisałem,że chodzi mi tylko o Górny śląsk.A "Sztuczki" zdaje się tam były kręcone.Ale w tym jest pułapka.Bo zaczniecie tu pisac o wszystkich filmach dziejących się we Wrocławiu,a trochę ich było.
witalis napisał:
Z nowszych mnie się podobał jeszcze "Benek", bo chociaż też wpisuje się schemat kopalnia-bieda-bezrobocie, to czyni to z humorem i wdziękiem. Bliżej mu do "Goło i wesoło" czy "Orkiestry", niż większości "śląskich" filmów. Całkiem znośna była też TVN-owska "Laura" o uwięzionym górniku z życiową (chyba?) rolą Respondka.
Wydaje mi się,że "Benek" zyskuje dzięki postaciom głównych bohaterów."Laurę" obejrzałem jakoś tak z doskoku i chętnie bym ją uważniej obejrzał.Co do Respondka,to wydaje mi się,że życiowe role to on zagrał w kabarecie "RAK" Smile
karel napisał:
chojrak napisał:
Parę dni temu był w TV film "Co słonko widziało" M. Rosy. Nie wim czy się nadaje do tego wątku, ale dzieje się na śląsku... Dziwny film.
Nadaje się. I rzeczywiście trochę dziwny jest. Z filmów Rosy najbardziej cenię "Farbę", reszta do mnie jakoś nie przemawia.
A mi się najbardziej podoba "Gorący czwartek".świetne role młodych chłopaków.Ciekawe,co się z nimi teraz dzieje.I Ewa Dałkowska w drugim planie-też daje się zapamiętać. "Farba" to też świetny film.Nie wiem czemu,ale bohaterka Krukówny kojarzy mi się z niemieckim "Biegnij Lola,biegnij".Ten film ma swój żywy rytm.I jak widzę w plenerach-też śląsk,tyle że Dolny. "Co słonko widziało"Hmm wydaje mi się,że rezyser chciał trochę nawiązać do "Gorącego czwartku".Ale moim zdaniem film jest za długi i trochę niespójny.Chociaż bardzo podobał mi się np.Tomasz Sapryk.
Krava

PostWysłany: Pią Gru 28, 2012 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O Górnym śląsku zdecydowanie najbardziej podobały mi się Sól ziemi czarnej i Perła w koronie Kutza - piękne wizualnie filmy, z których wiele scen zapada w pamięć, ale najlepsze, wzruszające były Paciorki jednego różańca. O Giszowcu i Nikiszowcu jest też świetna książka Czarny Ogród M. Szejnert. Jest jeszcze film "Ptaki, ptakom" o wydarzeniach na wieży spadochronowej w Katowicach we wrześniu 1939 r. (których przebieg został ostatnio zweryfikowany przez historyków). Z Dolnym śląskiem nie kojarzę zbyt wiele filmów, zwłaszcza takich które nie tyle że były tam kręcone, a mogły być kręcone równie dobrze gdzie indziej, tylko opowiadają właśnie o tym miejscu. Całkiem ciekawy jest film Pułapka - opowiadający o czasach tuż po zakończeniu wojny na tych terenach, tylko przeszkadzał trochę Andrzej Kopiczyński, bo strasznie natrętnie kojarzy mi się z postacią z Czterdziestolatka, ale tak już mam z tym aktorem Smile .
Powrót do góry
Cfeter

PostWysłany: Sob Gru 29, 2012 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krava napisał:
O Górnym śląsku zdecydowanie najbardziej podobały mi się Sól ziemi czarnej i Perła w koronie Kutza - piękne wizualnie filmy, z których wiele scen zapada w pamięć, ale najlepsze, wzruszające były Paciorki jednego różańca. O Giszowcu i Nikiszowcu jest też świetna książka Czarny Ogród M. Szejnert.
Tutaj dodam też,że w tym mijającym roku ukazała się książka prof.Doroty Simonides,która właśnie tam się wychowała.Jeszcze nie miałem w ręku,ale zapewne ciekawa pozycja. http://www.culture.pl/baza-literatura-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/dorota-simonides-szczescie-w-garsci-z-familoka-w-szeroki-swiat
Krava

PostWysłany: Nie Gru 30, 2012 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Apropos książek Smile ciekawie zapowiada się też przewodnik po śląsku śladami filmów Kazimierza Kutza. http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/524847,nasz-slaski-przewodnik-czyli-sladami-kazimierza-kutza,id,t.html
Powrót do góry
Artrem

PostWysłany: Nie Gru 30, 2012 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wit69 napisał:
Zdecydowanie popieram. Chętnie obejrzałbym go jeszcze raz.
Powrót do góry
wit69

PostWysłany: Nie Gru 30, 2012 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Artrem napisał:
wit69 napisał:
Zdecydowanie popieram. Chętnie obejrzałbym go jeszcze raz.
Ja bym nawet kupił na DVD,ale niestety jeszcze nie wydali. 40-latka wydano na siedmiu płytach-po trzy odcinki na jednej-to i"Blisko,coraz bliżej"też by mogli wydać.Odcinków 19,więc podobnie.

Ostatnio zmieniony przez wit69 dnia Pon Sty 28, 2013 1:47 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Cfeter

PostWysłany: Nie Gru 30, 2012 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A napiszcie proszę szerzej,skąd u Was taki entuzjazm względem serialu Chmielewskiego.Ciekawi mnie to.Ja mam do tego serialu trochę zastrzeżeń,ale może to z racji tego,że mieszkam na śląsku,i tematyka jest mi bliska.
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: