Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

"Ida", co z tym filmem?
Idź do strony 1, 2, 3 ... 32, 33, 34  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chojrak

PostWysłany: Nie Paź 27, 2013 11:56 pm    Temat postu: "Ida", co z tym filmem? Odpowiedz z cytatem

Widziałem dzisiaj "Idę" Pawlikowskiego. Trudny film. Niełatwo go jednoznacznie ocenić. Kino dla konesera. Nie dość, że czarno-biały i wąski ekran, to jeszcze akcja toczy się wolno, na poziomie nieznanym dla współczesnego człowieka. Styl Bressona mi się narzuca od razu. Kto dzisiaj to wytrzyma? Jedynie zagorzali kinomaniacy. Sala była wypełniona zaledwie w 15%.
To typowy film festiwalowy - dla znawców. Zarobić, to on chyba nie zarobi...

"Ida" mówi rzeczy straszne w sposób niezwykle oszczędny. To właściwie oskarżenie na miarę "Pokłosia", a może nawet większe? Ale dzieje się to jakby mimochodem, z absolutnym bressonowskim chłodem.
Świetne zdjęcia, bardzo nietypowo kadrowane - chyba czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Gdzie ten operator (debiutant!) umieszcza horyzont!
Świetna scenografia i inscenizacja. Nawiązania do filmów: Kawalerowicza, Łozińskiego, Hasa, Morgensterna i pewnie wielu innych...
Ciekawa muzyka. Wszystko podane w sposób subtelny i nieefekciarski.
Aktorzy grają dobrze. Znowu Ogrodnik! Kamera go najwyraźniej kocha.
No więc, co - arcydzieło? Nie wiem. Może... Gdyby powstał 40 lat temu to na pewno.
Czegoś mi w nim zabrakło i nie umiem tego nazwać. Być może nie do końca ten film zrozumiałem i w związku z tym po raz pierwszy nie umiem dać żadnej wiążącej noty. Oczywiście robota reżyserska jest na najwyższym poziomie, więc mowa tu o ocenach powyżej 7/10, ale ile dokładnie to nie wiem. Sad
Apeluję o pomoc w tym względzie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian999

PostWysłany: Pon Paź 28, 2013 12:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swoje odczucia po seansie Idy napisałem w temacie- ,, 38 Gdynia Film Festiwal - laureaci"
Kazimierz Jankowski

PostWysłany: Pon Paź 28, 2013 12:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chojrak zrób sobie krótką przerwę i idź na ten film jeszcze raz . Tylko teraz usiądź gdzie indziej niż za pierwszym razem . Jeżeli siedziałeś daleko usiądź bliżej ekranu . Może dostrzeżesz coś czego nie widziałeś na pierwszym seansie . Czasami to działa . Może znajdziesz odpowiedzi na pytania które Ty sobie stawiasz .
chojrak

PostWysłany: Pon Paź 28, 2013 2:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kazimierz Jankowski napisał:
Chojrak zrób sobie krótką przerwę i idź na ten film jeszcze raz .
usiądź bliżej ekranu

Bo ja wiem? Sebastian999 też jakoś nie został powalony na łopatki tym filmem.
Obraz to ja widziałem bardzo dobrze. Nie w formie mam problem (ta jest znakomita), ile w nie do końca przystającej do tej wysublimowanej formy - treści filmu. Coś mi tu nie zagrało.
Na razie poczekam na opinie innych. W końcu po coś są te cholerne fora. Wink
Kaz, a Ty widziałeś? Ciekaw jestem opinii operatora.
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Pon Paź 28, 2013 7:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kazimierz Jankowski napisał:
Chojrak zrób sobie krótką przerwę i idź na ten film jeszcze raz . Tylko teraz usiądź gdzie indziej niż za pierwszym razem . Jeżeli siedziałeś daleko usiądź bliżej ekranu . Może dostrzeżesz coś czego nie widziałeś na pierwszym seansie . Czasami to działa . Może znajdziesz odpowiedzi na pytania które Ty sobie stawiasz .

Przepraszam, bo rada poważna i serio, ale nie mogę się powstrzymać od przypomnienia sceny z kultowego komiksu z Tytusem o "wskakiwaniu do westernu" z pierwszego rzędu - "u mnie kowboj rzuca lassem - u mnie cwałuje bizon - a ja widzę tylko lasso" SmileWink
chojrak

PostWysłany: Pon Paź 28, 2013 9:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:

Przepraszam, bo rada poważna i serio, ale nie mogę się powstrzymać od przypomnienia sceny z kultowego komiksu z Tytusem o "wskakiwaniu do westernu" z pierwszego rzędu - "u mnie kowboj rzuca lassem - u mnie cwałuje bizon - a ja widzę tylko lasso" SmileWink

Znam tego Tytusa... I dlatego zazwyczaj siadam z tyłu. Ten film oglądałem w rzędzie przedostatnim. (To może będę zawsze podawał nr rzędu? Wink )
Dodatkowo, jak już zaznaczałem w tym wypadku obraz jest niespotykanie wąski (chyba 1:1,33) i da się go ogarnąć nawet z pierwszego rzędu. Myślę, że walory zdjęciowe doceniłem wystarczająco w swojej minirecenzji. To uczta dla oczu.
Czekam na dalsze tropy...
Powrót do góry
asyryjczyk1974

PostWysłany: Pon Paź 28, 2013 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie oglądałem, ale oceny z różnych stron nie zachęcają. Chciałbym wstrząsu emocjonalnego, jakiego doznałem po obejrzeniu "Lata miłości". A tu się zapowiada tak zwana "uczta wizualna" czyli popis sztuki operatorskiej i "kino festiwalowe" (mnie akurat zdecydowanie odrzuca to sformułowanie). A tak w ogóle - czy ostatnimi laty polscy operatorzy nie za bardzo wleźli na głowy reżyserom? Wymienię tu wręcz kryminalny przykład Arthura Reinharta, operatora Kędzierzawskiej.
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Pon Paź 28, 2013 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja z kolei mam nadzieję, że "Ida" jest filmem lepszym od "Lata miłości". Tamten film jest według mnie niezły, ale ja przy nim żadnego wstrząsu nie odczułem, choć nie przeczę, że obejrzałem z zainteresowaniem. Doceniłem dobrą grę młodych aktorek i sprawną reżyserię, ale sam temat wydał mi się - pamiętam - nieco wydumany.

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Pon Paź 28, 2013 1:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asyryjczyk1974 napisał:
Nie oglądałem, ale oceny z różnych stron nie zachęcają.

A mnie właśnie zachęciły dziesiątki REWELACYJNYCH recenzji. I dlatego raczej zakładam, że to ja mam problem, a nie film.

Żeby nie było, że ja odradzam! Wręcz przeciwnie, liczę na masę opinii forumowiczów. Sekcja nieoglądających oceniaczy mnie nie interesuje. Sorry Franczak... Wink
Nie mogę za bardzo zdradzać o czym jest ten film, ale troszkę ZARYZYKUJĘ na zachętę:

///UWAGA! Możliwy spoiler. Nie czytać!!!///
auto Wartburg, polscy antysemici, polscy Sprawiedliwi, jazz, morderstwo, żydokomuna, pogrom, groby, prywatne śledztwo, zakonnice, Bóg. Są nawet i "momenty". ///
Każdy coś tam znajdzie ciekawego - obiecuję.
Mam nadzieję, że skutecznie zanęciłem? Smile

I dodatkowo, mały konkursik. Na ekranie wśród fotografii rodzinnych bohaterek pojawia się ciekawe zdjęcie... Kogoś bardzo ważnego i znanego, a jednocześnie nie będącego rodziną w sposób zdecydowany... Reżyser podsuwa tropy, ale biedzić się z wyjaśnianiem musi sam widz.
Co to za osoba?
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Wto Mar 25, 2014 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"Ida" trzecim najpopularniejszym polskim filmem we Francji

Po 1945 roku tylko dwa rodzime filmy miały wyższą oglądalność.
Film Pawła Pawlikowskiego w kraju nad Sekwaną obejrzało w sumie 410 022 osób. To go plasuje na trzecim miejscu wśród najlepszych wyników filmów produkcji polskiej we Francji po 1945 roku. Poniżej zestawienie czołowej dziesiątki rodzimych przebojów:

1 – "Ostatni etap" (1948 – Wanda Jakubowska) = 2 797 511 widzów
2 – "Ulica graniczna" (1948 – Aleksander Ford) = 985 573 widzów
3 - "Ida" (2014 – Paweł Pawlikowski) = 410 022 widzów
4 – "Człowiek z żelaza" (1981 – Andrzej Wajda) = 378 148 widzów
5 – "Piątka z ulicy Barskiej" (1955 – Aleksander Ford) = 367 336 widzów
6 – "Dyrygent" (1980 – Andrzej Wajda) = 309 014 widzów
7 – „Dekalog” (1990 – Krzysztof Kieślowski) = 276 790 widzów
8 – "Człowiek z marmuru" (1978 – Andrzej Wajda) = 276 552 widzów
9- "Miłość w Niemczech" (1983 – Andrzej Wajda) = 271 463 widzów
10 – "Panny z Wilka" (1979 – Andrzej Wajda) = 228 555 widzó
http://www.portalfilmowy.pl/wydarzenia,5,18549,1,1,Ida-trzecim-najpopularniejszym-polskim-filmem-we-Francji.html

Pięknie. Smile
chojrak

PostWysłany: Sro Kwi 16, 2014 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Ida" zdobyła kolejną nagrodę zagraniczną:

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ida_pawlikowskiego_nagrodzona_zlota_lilia_na_festiwalu_goeast_w_wiesbaden_301559.html

Cytat:
Harlan podkreślił, że "główną nagrodę zdobył wyjątkowo dobry film. Laureat "Złotej Lilii" odniesie na pewno wielki sukces kinowy, ponieważ porusza uniwersalny temat i każdego, kto go obejrzy w kinie, zadowoli i zainspiruje".

I tu się szanowny przewodniczący jury głęboko pomylił. Przynajmniej jeżeli chodzi o polskiego widza...
Tutaj filmów o Żydach i w do tego czarno-białych, się nie ogląda z zasady. Wink
A jak jeszcze film nie daje spodziewanych recept typu "bij bolszewika", to ma zagwarantowaną klapę frekwencyjną. No i ten wąski ekran... Fuj!
Powrót do góry
asyryjczyk1974

PostWysłany: Sro Kwi 16, 2014 11:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ośmielę się jednak zauważyć, że tzw. "polska opinia publiczna" ledwie dycha pod działaniem antysemickiego młota i filosemickiego kowadła. O antysemityzmie nie ma co pisać, wszyscy wiedzą co i jak. A co z filosemityzmem? Najgorsze artystycznie badziewie z Holocaustem w tle staje się dla salonu "Wyborczej" wydarzeniem. Ilu recenzentów odważyło się wytknąć oczywistą nędzę artystyczną "Pokłosia"? Wreszcie obywatel chojrak sugerujący, że antysemici Polacy nie chcą oglądać "Idy" - czy to nie symptom "filosemityzmu psychiatrycznego"? "Ida" dostała nagrodę, ale chyba nie "Złotą Palmę"? Może w Cannes też antysemici?
Powrót do góry
Sebastian999

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2014 8:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asyryjczyk1974 napisał:
"Ida" dostała nagrodę, ale chyba nie "Złotą Palmę"? Może w Cannes też antysemici?

O ile sie orientuję, to film Pawlikowskiego nie brał udziału w konkursie..
chojrak

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2014 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asyryjczyk1974 napisał:
A co z filosemityzmem? Najgorsze artystycznie badziewie z Holocaustem w tle staje się dla salonu "Wyborczej" wydarzeniem.

Nie oglądałem ostatnio żadnego "badziewia z Holocaustem", więc trudno mi zająć jakiekolwiek zdanie w tej sprawie...

asyryjczyk1974 napisał:
Ilu recenzentów odważyło się wytknąć oczywistą nędzę artystyczną "Pokłosia"?

Nieoczywistą "nędzę artystyczną" tegoż filmu wytykała CAŁA prasa prawicowa (co za nieprawdopodobna zgodność!), a także główny recenzent filmowy GW - T. Sobolewski.
Pisał on m.in.:
Cytat:
Jego zalety - a także niewątpliwe artystyczne uchybienia - nie zmieniają faktu, że jest to dzieło cenne, wyjątkowe w polskim kinie, dotykające tylko powierzchownie zagojonej rany polskiego sumienia.

O wiele cięższe zarzuty co do tego filmu wygłaszał na łamach GW Krzysztof Varga:

Cytat:
Czy są w nim uproszczenia i rzeczy artystycznie puszczone? Są uproszczenia, sam się krzywiłem w kinie, widząc te gęby chłopów, stereotypowe do bólu, im straszliwsza zapijaczona gęba się na ekranie objawiała, tym jaśniejsze było to, że do szczególnie zajadłego nienawistnika należy. Scena z ukrzyżowanym pozytywnym bohaterem, którego jak wiadomo młody Stuhr gra - zaiste do kanonu kiczu filmowego pretenduje

http://wyborcza.pl/duzyformat/1,129851,12934595,Wolnosc_dla_Pasikowskiego__czyli_propolskosc__Poklosia_.html

oraz Andrzej Werner:
http://wyborcza.pl/magazyn/1,129864,13111696,Pasikowski_przestrzelil__Tu_strzelac_nie_nalezy.html

To tak dla przypomnienia szacownym ignorantom...

asyryjczyk1974 napisał:
Wreszcie obywatel chojrak sugerujący, że antysemici Polacy nie chcą oglądać "Idy" - czy to nie symptom "filosemityzmu psychiatrycznego"?
Smile
Nie, to była oczywista kpina z mojej strony. Tak jak zarzut o niekolorowości filmu. Uśmiechniętej buźki nie widział?

Jednak poważnej, szerokiej dyskusji na temat tego filmu w Polsce nie pamiętam, w odróżnieniu od "Pokłosia". Artystycznie "Ida" jest istotnie od niego lepsza, ale za to film Pasikowskiego wydaje się o wiele ważniejszy... Polska widownia też jakby zainteresowała się bardziej "artystycznym badziewiem". Tak ze trzy razy bardziej...

asyryjczyk1974 napisał:
"Ida" dostała nagrodę, ale chyba nie "Złotą Palmę"? Może w Cannes też antysemici?

Jaką nagrodę dostał ten film konkretnie poinformowałem. Proponuję dobrać lepsze okulary.
Mogę podrzucić jeszcze listę nagród, których "Ida" NIE DOSTAŁA, z tym, że kurczy się ona dość szybko. Proszę się spieszyć!
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Pon Maj 05, 2014 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
2 maja do kin w Stanach Zjednoczonych weszła "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Produkcja łódzkiego Opus Filmu już ma na koncie amerykańską nagrodę i pochlebne recenzje.

Film, współfinansowany z pieniędzy łódzkiego magistratu, od kilku miesięcy zdobywa liczną publiczność na świecie. We Francji "Idę" obejrzało ponad pół miliona widzów, we Włoszech, Belgii, Holandii - 140 tys., w Hiszpanii - ponad 80 tys.
http://wyborcza.pl/1,75475,15890280,_Ida__juz_w_amerykanskich_kinach__Przychylne_recenzje_.html

Bardzo ładny wynik. Smile
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 32, 33, 34  Następny
Strona 1 z 34

Skocz do: