Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Co polecacie z aktualnego repertuaru kina światowego?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chojrak

PostWysłany: Pią Lut 26, 2016 12:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rafal dajbor napisał:
I tu moja wątpliwość - czy aby na pewno temat Zagłady to odpowiedni temat, by ćwiczyć formę i prowadzić artystyczne poszukiwania...?
A niby czemu nie? Zresztą autor filmu nie szuka formy by epatować widza, czy błysnąć na festiwalach. Nietypowa sytuacja (Auschwitz), wymaga nietypowej formy, jeżeli chce się pokazać głębiej infernalną rzeczywistość. Gdyby pokazał losy bohatera w stylu powiedzmy "Ostatniego etapu" Wandy Jakubowskiej, nie dało by się tego obejrzeć i znieść.

Byłem na "Zjawie".
Dawno się tak nie wynudziłem. Wszyscy zachwyceni, a ja nie bardzo. No owszem inscenizacja za grube miliony, ale co z tego jak fabuła cienka jak papier? Interesujące dla lubiących zimowe pejzaże, a także dla realizatorów filmowych, bo niektóre efekty całkiem sprytne i zrobione "bez szwów". Oscara chyba DiCaprio dostanie, chociażby za mękę na planie z niedźwiedziem... Wink Liczba nieprawdopodobieństw w filmie też chyba na Oscara zasługuje, ale widać taka konwencja. Jakby mariaż Tolkiena z westernem.
Kolejny przerost formy nad treścią.

Gdyby skrócić o godzinę i wyrzucić te minoderyjne wstawki wspomnieniowe z żoną, to dałbym nawet 6/10.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karel

PostWysłany: Pią Lut 26, 2016 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rafal dajbor napisał:

Treść nie przekonała mnie zupełnie. Fabuła jest wydumana i nieprawdopodobna.

Być może, chociaż ja tego tak nie odebrałem. W obozach działo się bardzo dużo niesamowitych rzeczy i dochodziło do wydarzeń, które wydają się zupełnie nieprawdopodobne, a jednak miały miejsce. Ja mimo wszystko w historię Szawła uwierzyłem.
rafal dajbor napisał:
Jedyny sposób w jaki mogę tę fabułę obronić to to, że trup dziecka to symbol ludzkiej godności.

Jak najbardziej. Aczkolwiek - jak wspomniałem wyżej - ja przyjmuję wizję Nemesa zarówno w wersji dosłownej, jak i metaforycznej.

rafal dajbor napisał:
To nie był obóz jeniecki, tylko koncentracyjny, więc więźniowie w niektórych scenach chodzący sobie jak po parku, gdzie chcą, nie za bardzo trafiają mi do przekonania.

Zgoda. Pamiętajmy jednak, że członkowie Sonderkommando to nie byli zwykli więźniowie - im było wolno trochę więcej, bo i tak niedługo czekała ich "czapa". Zresztą, ja i tak odczuwałem - oczywiście zachowując proporcję - to co oni w tym filmie, tj. ciągłe zagrożenie, świadomość, że ktoś mnie obserwuje, czeka na błąd i pretekst do tego, by zabić.

rafal dajbor napisał:

Forma jednak bardzo przypadła mi do gustu! Może dlatego, że z racji zawodowych widziałem masę filmów o tematyce holokaustowej i mam poczucie, że "wszystko już było". A tu niespodzianka - tak jeszcze nie było! Pomysł, by pokazywać całość wydarzeń do tego stopnia z perspektywy jednostki "kupiłem" od razu. Wielu widzów, także tu, na forum, ale i w prywatnych rozmowach mówiło, że film jest męczący. A mnie nie zmęczył w ogóle. Jak mówię - "kupiłem" pomysł, wciągnął mnie, nie zmęczył.

Uważam podobnie. Moje wrażenia były takie same.

rafal dajbor napisał:
Mam jednak pewną wątpliwość, natury, powiedzmy sobie moralnej... Film sprawia wrażenie nie tyle filmu fabularnego, co rozdętego do czasu pełnometrażowego ćwiczenia z formy filmowej służącego poszukiwaniom czegoś nowego. Sam reżyser zresztą w wywiadach podkreśla ważność formy. I tu moja wątpliwość - czy aby na pewno temat Zagłady to odpowiedni temat, by ćwiczyć formę i prowadzić artystyczne poszukiwania...?

Tu - choć wątpliwości rozumiem - mam zdanie odmienne. Każdy film jest swego rodzaju formą i wyrazem artystycznego obrazowania. Jeżeli twórca wprowadza coś nowego, ale przy okazji nie trywializuje treści dzieła, nie przekracza pewnych granic i nie szokuje dla samego szokowania, a także nie posługuje się formą w sposób efekciarski, za to porusza i zmusza do refleksji nad sensem człowieczeństwa, to ja taki zabieg akceptuję i nie mam wrażenia, że narusza się tabu.
rafal dajbor napisał:
Recenzent z Wyborczej coś chrzanił, że my, Polacy, nie jesteśmy w tym filmie miło pokazani. No litości! To nie jest w ogóle ten poziom! Jedyną nacją pokazaną "niemiło" są Niemcy. Reszta to ludzie doprowadzeni do ostateczności, próbujący jakkolwiek przeżyć. Panie recenzencie....

Podzielam Twoją opinię.

chojrak napisał:
Oscara chyba DiCaprio dostanie

Naturalnie, że dostanie. Nie dostał do tej pory, więc mu się należy niejako za całokształt i nieważne jest, że być może niektóre role, za które go nominowano poprzednio były wartościowsze. Podobnie było z Martinem Scorsesem, któremu Oscara przyznano dopiero za "Infiltrację". To wcale nie jest jego najlepszy film, ale już tak narzekano na to, iż ten wielki reżyser wciąż nie otrzymał statuetki, że w końcu po prostu musiał ją dostać. Również aktorzy, którzy do swojej roli drastycznie schudną czy w inny sposób bardzo zmienią się fizycznie mają Oscara niemal w kieszeni W Hollywood tak to działa niestety, i dlatego większość werdyktów jest tak do bólu przewidywalna.
Jeżeli DiCarpio nie otrzyma Oscara, to obiecuję, że przez miesiąc moim awatarem na forum będzie zdjęcia aktora, który zamiast niego zostanie nagrodzony statuetką. Cool

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/

Ostatnio zmieniony przez karel dnia Pią Lut 26, 2016 3:11 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Sebastian999

PostWysłany: Pią Lut 26, 2016 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ln
chojrak napisał:

Byłem na "Zjawie".
Dawno się tak nie wynudziłem. Wszyscy zachwyceni, a ja nie bardzo. No owszem inscenizacja za grube miliony, ale co z tego jak fabuła cienka jak papier? .

Też mam z tym filmem kłopot...Niewątpliwym atutem są zdjęcia, rola Toma Hardego, i początkowa scena z ataku Arikarów na obozowisko myśliwych, która myślę, może przejść do historii kina, podobnie jak w przypadku sceny lądowania na normandzką plażę w ,,Szeregowiec Ryan"...Niestety gdzieś moim zdaniem została zaprzepaszczona szansa na duże epickie dzieło o surowych, i trudnych czasach dziejących w Ameryce środkowo-pónocnej.
W pewnym momencie film zamienia się w jakąś, przepraszam za wyrażenie, przygodówkę. Miałem skojarzenia z ,,Apocalypto" a idąc dalej, grami komputerowymi w których bohater musi pokonać kolejny level. Powyższe tyczy się zarówno ,,Zjawy" jak i filmu Gibsona.
Tak, wiem, wiem, że podobna historia miała miejsce, ale można było trochę skrócić męki Glassa, i historię trapera ranionego przez niedźwiedzia potraktować jako punkt wyjścia i bardziej rozwinąć całą historię...a tak w moim przypadku pozostaje uczucie niedosytu.

Niemniej 6/10 dam...
chojrak

PostWysłany: Pią Lut 26, 2016 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian999 napisał:

...można było trochę skrócić męki Glassa, i historię trapera ranionego przez niedźwiedzia potraktować jako punkt wyjścia i bardziej rozwinąć całą historię...a tak w moim przypadku pozostaje uczucie niedosytu.

Kiedy właśnie "rozwinięto" dość znacznie historię Glassa.

Faktycznie to czołgał się on jesienią, a nie zimą, nic nie wiadomo aby walczył z indianami, skakał w przepaść itd. Cały watek z jego synem jest wymyślony, Glass... nie miał syna.
Po dotarciu do fortu Kiowa (nieco inny jest na filmie, prawda?),

Glass dochodził do siebie dwa miesiące, a nie "kilka chwil".
Fitzgeralda nie dopadł i nie zabił, bo ten wstąpił do wojska i był nietykalny. Itd., itp.

Jak widać sporo podrasowano tę historię, chyba wręcz aż za bardzo...
Powrót do góry
Sebastian999

PostWysłany: Pią Lut 26, 2016 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
Sebastian999 napisał:

...można było trochę skrócić męki Glassa, i historię trapera ranionego przez niedźwiedzia potraktować jako punkt wyjścia i bardziej rozwinąć całą historię...a tak w moim przypadku pozostaje uczucie niedosytu.

Kiedy właśnie "rozwinięto" dość znacznie historię Glassa.

...

...tak, dosłownie...szkoda, że twórcy nie przyjeli szerszej perspektywy,a głównie skupili się na wariacji na temat możiwosci jednostki w starciu z własnym poharatanym ciałem i nieprzyjazną naturą...Na koniec mamy pokazaną odrobinkę życia w obozie, faktorii kompanii futrzarskiej..
rafal dajbor

PostWysłany: Pon Lut 29, 2016 8:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yes Yes Yes! "Syn Szawła" z Oscarem! Innymi słowy rok po roku Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego otrzymują filmy z udziałem polskich aktorów. Smile To mi się podoba! Cool
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
karel

PostWysłany: Pon Lut 29, 2016 9:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Syn Szawła" był faworytem, podobnie jak "Ida" rok temu, więc werdykt nie zaskakuje zupełnie. Na szczęście to świetny film, więc decyzji jury można tylko przyklasnąć. A ja cieszę się dodatkowo, bo - zgodnie z przewidywaniami - nie muszę zamieniać Pawlikowskiego na nikogo innego. Wink

Powrót do góry
Sebastian999

PostWysłany: Sro Mar 02, 2016 10:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje trzy grosze na temat ,,Mad Max. Na drodze gniewu".

Nie sposób odmówić wizji twórcom filmu. Moim zdaniem trzeba sie jej poddać i popędzić razem z bohaterami...Z dzisiejszego punktu widzenia właśnie tak wyglądała by historia Maxa i świat w którym przyszło by mu żyć. Zresztą jakoś strasznie nie różni się on od tego z wcześniejszych części, po prostu jest w nowej oprawie, chodzi mi o stroje, zachowanie bohaterów, ich psychodelię i otępienie,..Wnioski podobne, zdziczały świat, walka o kawałek niewyłajowionej ziemi, brak wody pitnej, niewolnictwo, kobiety traktowane wyłącznie jako nałożnice i samice do rodzenia...W dzisiejszych czasach wszystko to brzmi jeszcze aktualniej niż na początku lat 80-tych : Państwo Islamskie i problemy z tym związane, chaos, a jednocześnie kontrola, np przepływu wody w Iraku i w Syrii( przecież to też jest jeden z czynników exodusu ludności do Europy).

Dla mnie odkryciem filmu jest Nicholas Hoult w roli Nuxa, a Charlize Theron nigdy nie podobała mi się tak jak w tym filmie( mówię tu wyłącznie o urodzie), no może mogła by mieć drugą rękę...

Moja ocena 8/10

Ostatnio zmieniony przez Sebastian999 dnia Sro Mar 02, 2016 11:29 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Sro Mar 02, 2016 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian999 napisał:
Charlize Theron nigdy nie podobała mi się tak jak w tym filmie( mówię tu wyłącznie o urodzie)

No coś ty! A w filmie "Monster"? Wink

Powrót do góry
Sebastian999

PostWysłany: Sro Mar 02, 2016 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie widziałem... Smile
chojrak

PostWysłany: Nie Mar 06, 2016 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzuciłem się na "Spotlight" do kina, bo schodzi z ekranów. Po tygodniu od Oskarów!

Znowu mam dylemat jak ocenić film.

No bo zrobione to jest absolutnie bez fajerwerków, prosto, nawet banalnie. Nie ma nawet wyraźnego bohatera (w filmie hollywoodzkim!). Zdjęcia zwyczajne, muzyka jakaś tam plumka. Gra aktorska? Przeciętna, może tylko Mark Ruffalo pokazuje coś większego, ale też bez przesady. Zero napięcia, zwrotów akcji, psychologicznej głębi. Niby pokazuje pracę reporterów, ale banalnie i bez drajwu. Ot zobaczyć można migawki z mojego ukochanego Bostonu. "Wszyscy ludzie prezydenta" to było dzieło i jak zagrane!
Skąd te Oscary zatem? Bo film porusza PROBLEM. Pewna potężna i chyba najstarsza organizacja na ziemi stworzyła system deprawacji, wykorzystywania i unikania za to odpowiedzialności. Czy film mówi nam coś o tym głębszego? Nie. Banały. Zatem mamy jedynie rekonstrukcję faktycznego śledztwa, które nie było czymś powalającym i spektakularnym. Zrobili by film o podobnych historiach w Polsce, dopiero byłoby ciekawie!
Zatem problem niezwykle ważny i rozwojowy, ale film, jako film absolutnie przeciętny.

Sala nabita (ostatni seans filmowy), widzowie raczej starsi niż młodsi. Po filmie wydaje się większość przejęta - zestawienie faktów liczbowych na końcu obrazu robi jednak wrażenie. Są polskie akcenty, a jakże!

Moje towarzystwo (swoisty towarzyski DKF) zauroczone filmem. A ja znowu marudzę...

Wychodząc z sali zażartowałem głośno, że to kolejny antypolski film, bo znowu Żydzi knują przeciwko Polsce. Bo tak się złożyło, że temat poleca drążyć nowy dyrektor starozakonny, a szefem podejrzanej organizacji był wtedy rzeczywiście pewien Polak, a i organizacja jest podobno nam przypisana niejako z urzędu... Atak na nią jest zatem atakiem na Polskę. To oczywista oczywistość. A wiemy kto jest największym wrogiem polskości... Wink

Nota: 5/10.
Ale warto obejrzeć. Dla problemu, nie kina.
Wydaje mi się, że kino amerykańskie niestety teraz wyraźnie dołuje.
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Pią Mar 11, 2016 2:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic nowego, ale... Cool
Coś dla kolekcjonerów i fanów klasyki: Kolekcja Alfreda Hitchcocka na Blu-ray i DVD. Premiera 18 marca 2016r.

http://www.galapagos.com.pl/news,2769,Kolekcja,Alfreda,Hitchcocka,na,Blu-ray,iDVD.html

Polecam:
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Pią Mar 25, 2016 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, zdążyłem odebrać świąteczne zamówienie: Filmowa Kolekcja Klasyki – Ikony Kina od Galapagos. Niektóre tytuły po raz pierwszy w Polsce na BD!

http://www.galapagos.com.pl/news,2768,Kolekcja,Ikony,Kina,na,Blu-ray,iDVD.html

Polecam:
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

Skocz do: