Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

"Miasto 44"
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chojrak

PostWysłany: Pon Maj 04, 2015 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:

I tu mówię głośno: NIEPRAWDA!.

"Kanał" o PW jako o PW nie mówi praktycznie NIC.
...
Kanał to film psychologiczny w kostiumie filmu wojennego.

No nie zgodzę się. "Kanał" mówi bardzo dużo o pewnym spektakularnym epizodzie PW. Bo takie było jego założenie. Będąc jednocześnie alegorią całości PW oraz sytuacji Polski. I jak każdy wielki film, jest oczywiście także filmem psychologicznym... To nie jest chyba wada?
Nie mówi nic o PW, czyżby?
Jaka postać jest bliższa psychologicznej i fizycznej prawdy: Korab czy Stefan? Zadra czy Kobra? Stokrotka czy Biedronka?

Może jestem wybrykiem natury, ale film Wajdy mówi mi dosyć sporo o Powstaniu.

Holt_ napisał:
Miasto44 to film wojenny z całym tego bagażem, o tragedii miasta i jego mieszkańców, pokazujący CAŁĄ ewolucję tej tragedii od początku do końca.
Prawdziwą tragedią PW było, że była "imprezą" kompletnie nietrafioną, źle przeprowadzoną i z góry skazaną na klęskę. NIC z tego film M44 nam nie pokazuje.
Pokazuje owszem okrucieństwo wojny jako takiej, ale równie dobrze akcja mogła toczyć się w dowolnym mieście lub kraju.

Dodatkowo, fenomen długiej na 63 dni walki w Warszawie polegał na nietypowym klinczu geopolitycznym (czytaj: czekaniu na cud ze wschodu i zachodu). Dowództwo powstania oszukało żołnierzy i siebie samych. Konstatacja tej okrutnej prawdy trwała o jakieś 60 dni za długo...
Tego też jakoś z filmu Komasy nie wyczytamy.

karel napisał:

Moim zdanie w przefiltrowaniu całego dramatycznego wydarzenia przez współczesną popkulturę i uczynienie z niego efektowny, ale nie efekciarski produkt. Dla jednych strawny, dla innych mniej.

Ale takie filmy istnieją już od lat! Maciek Chełmicki w "Popiele" tez był swego rodzaju popkulturową wizją AK-owca, a przynajmniej jego ubiór, zachowanie etc.

karel napisał:

Już o tym kiedyś pisałem: porównywanie "Kanału" z "Miastem 44" jest dosyć karkołomne. To są skrajnie odmienne bieguny sztuki filmowej - pod każdym względem.

Ja tam mam dwa bieguny: dobre i złe filmy... Wink
Mamy tysiące opracowań o PW, od gloryfikujących aż po skrajnie negatywne. Mamy tysiące wspomnień, dokumentów, także kilka ważnych filmów fabularnych. Komasa udaje, że nic nie widział, nic nie czytał. Tworzy w kompletnej pustce. I ta pustka wychodzi z filmu. Przynajmniej dla mnie...

karel napisał:
Do tego Wajda miał paradoksalnie łatwiej, bo choć tworzył w zupełnie innych warunkach, przy obowiązującej cenzurze i braku odpowiednich środków technicznych i w oczekiwaniu na hymn pochwalny dal powstańców, to on i jego ekipa to byli ludzie, dla których powstanie było świeżą raną, a rzeczywistość wojenna czymś bliskim i namacalnym. Dlatego mógł nakręcić film przekonujący i boleśnie prawdziwy.

Hmmm, sam Wajda nie powąchał prochu ani trochę. Film został zjechany początkowo przez kombatantów i krytyków dość okrutnie. Oczywiście, że miał łatwiej w pewnych aspektach, ale miał tez odwagę powiedzieć rzeczy wbrew oczekiwaniom władz i kombatantów.Wbrew pamięci dopiero co pogrzebanych! Komasa nie miał knebla, mógł powiedzieć (teraz już wreszcie) wszystko. Diablo mało powiedział moim zdaniem... O ile cokolwiek.
To, że miał trudniej to nie jest żadne usprawiedliwienie. Nie ma obowiązku robienia filmów za wszelka cenę. Jeżeli temat go przerósł, powinien odpuścić go sobie.
karel napisał:
Powtarzam: przyjmuję ten film właśnie jako wizję autorstwa młodego reżysera.
No i tu mam problem, bo ja nie widzę tu żadnej wizji. Widzę uładzony z wszelkich fałdek kontrowersji komiks o PW. (I to wyjątkowo marny komiks, bo są też komiksy genialne...).Nie interesuje mnie, czy to zrobił młody, czy stary, garbaty, czy ślepy... Chciałbym dostać film, na jaki Powstanie zasługuje. Po prostu dobry... Wink
Jeżeli Powstanie, ma to być jakaś dla nas potomnych lekcja, to oczekujemy mięsa, a nie bryku! No chyba, ze PW to tylko kolejna okazja to zrobienia filmu...

Wajda i Munk istotnie mogli powiedzieć gorzka prawdę, bo to było akurat na rękę komunistycznym władzom. Ale jednocześnie odważyli się "zadrzeć" z oczekiwaniami widzów, kombatantami i ich żądzą powstańczego mitu.
Jaka odwagą wykazał się Komasa? Wygląda, że jego głównym imperatywem było nie obrazić nikogo. Z takim podejściem w sztuce nie zajdzie on daleko...
No i do tego koszmarny scenariusz i dialogi. O aktorstwie już nie wspomnę...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Holt_

PostWysłany: Pon Maj 04, 2015 8:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:

Jaka postać jest bliższa psychologicznej i fizycznej prawdy: Korab czy Stefan? Zadra czy Kobra? Stokrotka czy Biedronka?

Nie widzę istotnych różnic. Postaw psychologicznych w PW było niemal tylu co powstańców, każda inna i w dodatku rózne w jego róznych okresach. W Warszawie było miejsce i na Stokrotkę, i na Biedronkę.

chojrak napisał:

Może jestem wybrykiem natury, ale film Wajdy mówi mi dosyć sporo o Powstaniu.

Ale Twoje pytanie brzmiało inaczej:

Co za 50 lat dowiedzą się przyszłe pokolenia z M44 o Powstaniu?

No więc zdecyduj się troszkę, bo to są dwie rózne sprawy. Ty i pokolenie za lat 50.

Nasze pokolenie zna PW znacznie lepiej niż będzie je znało pokolenie za lat 50. Z różnych względów - wiekszego pochłaniania słowa drukowanego, filmów dokumentalnych, opowiadań dziadków etc.

Dla Ciebie czy dla mnie Kanał jest filmem w jakiś sposób oczywistym. Ty i ja wiemy, co było ZANIM oddział Zadry wszedł do kanału. Za 50 lat młodzi ludzie nie będą mieli o tym żadnego pojęcia lub blade. I dla nich pokazanie URYWKA historii PW, jakim jest Kanał, będzie dokładnie urywkiem, a pokazanie EWOLUCJI postaw powstańców i ludności Warszawy, co pokazuje M44 - będzie całością, samą przez siebie lepiej przyswajalną.

chojrak napisał:

Prawdziwą tragedią PW było, że była "imprezą" kompletnie nietrafioną, źle przeprowadzoną i z góry skazaną na klęskę. NIC z tego film M44 nam nie pokazuje.

A co z tego pokazuje Kanał?

W której scenie Kanału możemy się dowiedzieć (zastrzegam - BEZ WCZEŚNIEJSZEGO PRZYGOTOWANIA HISTORYCZNEGO) o przygotowaniach do PW, jego ewolucji, błedach dowodzenia, błędach planowania????

chojrak napisał:

Dodatkowo, fenomen długiej na 63 dni walki w Warszawie polegał na nietypowym klinczu geopolitycznym (czytaj: czekaniu na cud ze wschodu i zachodu). Dowództwo powstania oszukało żołnierzy i siebie samych. Konstatacja tej okrutnej prawdy trwała o jakieś 60 dni za długo...
Tego też jakoś z filmu Komasy nie wyczytamy.

Mogę tylko powtórzyć pytanie - co na ten temat wyczytasz z Kanału bez gruntownej wiedzy historycznej na temat PW?

chojrak napisał:
Komasa nie miał knebla

Niestety miał. Nagonki na niektore współczesne produkcje typu Ida czy Pokłosie świadczą o tym, że miał.

chojrak napisał:
Ale jednocześnie odważyli się "zadrzeć" z oczekiwaniami widzów, kombatantami i ich żądzą powstańczego mitu.

Ale za to taką a nie inną wizją nie zadzierali z dającą pieniądze na filmy władzą.
A dziś nakręcenie kontrowersyjnego filmu może się wiązać z ograniczeniem dopływu pieniędzy na nastepny. Chyba że nastepny będzie jak najbardziej poprawny, vide casus Paiskowskiego "Pokłosie" ---> "Jack Strong.

Na samym końcu piszesz o grze aktorskiej i scenariuszu - o, i tu można własnie podyskutowac, pokazując konkrety. Ale nie ma co wchodzić w argumenty edukacyjne......
karel

PostWysłany: Wto Maj 05, 2015 8:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:

Ale takie filmy istnieją już od lat! Maciek Chełmicki w "Popiele" tez był swego rodzaju popkulturową wizją AK-owca, a przynajmniej jego ubiór, zachowanie etc.

Tak. Ale popkultura dzisiejsza i ta z lat 50. zeszłego stulecia mocno się jednak różnią.

chojrak napisał:

karel napisał:
Do tego Wajda miał paradoksalnie łatwiej, bo choć tworzył w zupełnie innych warunkach, przy obowiązującej cenzurze i braku odpowiednich środków technicznych i w oczekiwaniu na hymn pochwalny dal powstańców, to on i jego ekipa to byli ludzie, dla których powstanie było świeżą raną, a rzeczywistość wojenna czymś bliskim i namacalnym. Dlatego mógł nakręcić film przekonujący i boleśnie prawdziwy.

Hmmm, sam Wajda nie powąchał prochu ani trochę. Film został zjechany początkowo przez kombatantów i krytyków dość okrutnie. Oczywiście, że miał łatwiej w pewnych aspektach, ale miał tez odwagę powiedzieć rzeczy wbrew oczekiwaniom władz i kombatantów.Wbrew pamięci dopiero co pogrzebanych!

Nie wierzę, że nie wiesz, co mam na myśli. Nie trzeba przecież biegać z pistoletem albo być w konspiracji od rana do wieczora by wiedzieć czym jest rzeczywistość wojny i okupacji, a ludzie, którzy tworzyli "Kanał" wojnę znali i pamiętali, była dla nich czymś świeżym, znanym z autopsji. Dla ludzi urodzonych po wojnie PW i II wojna światowa w ogóle to przeszłość, a dla obecnego pokolenia - prehistoria. Nawet jeżeli sporo o niej wiemy i się nią interesujemy, to i tak pozostanie dla nas (na szczęście!) tylko i wyłącznie abstrakcją. Nie wiemy co to strach przed bombardowaniem, łapanką, przesłuchaniem na Gestapo itp. Możemy to sobie tylko wyobrażać, ale nawet najlepsza wyobraźnia nie zastąpi rzeczywistości. Mogę być świetnym lekarzem i znać się na biologii i fizjologii, ale jako mężczyzna nigdy nie będę wiedział tak naprawdę czym jest poród, bo nie mam szans go fizycznie doświadczyć.

chojrak napisał:

Jaka odwagą wykazał się Komasa? Wygląda, że jego głównym imperatywem było nie obrazić nikogo.

To mu się chyba akurat nie do końca udało, bo niektórzy poczuli się jednak obrażeni. Bo a to powstańcy nie myśleli o miłości, tylko wyłącznie o ojczyźnie, a to nie było takich ludzi jak ci z Oddziału "Barry'ego" itp.

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Wto Maj 05, 2015 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli chodzi o poród, karelu, to jak mówi lekarskie porzekadło - wystarczy sobie wyciągnąć z tyłka otwarty parasol:-)
karel

PostWysłany: Wto Maj 05, 2015 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawdzę podczas jakiegoś dłuższego urlopu... Wink

Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Wto Maj 05, 2015 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:
Za 50 lat młodzi ludzie nie będą mieli o tym żadnego pojęcia lub blade. I dla nich pokazanie URYWKA historii PW, jakim jest Kanał, będzie dokładnie urywkiem, a pokazanie EWOLUCJI postaw powstańców i ludności Warszawy, co pokazuje M44 - będzie całością, samą przez siebie lepiej przyswajalną.

Postawa głównego bohatera jest dość nietypowa: idzie do konspiracji za dziewczynami, walczy bo zabili mu matkę. Jaka ewolucja w nim zachodzi, to nie za bardzo wiemy... Poza rozterkami którą dziołchę wybrać.

Holt_ napisał:
chojrak napisał:

A co z tego pokazuje Kanał?

"Kanał" przecież pokazuje jak oddziały muszą się ewakuować kanałami, zostawiając na pastwę losu cywilów i rannych. To nie jest ukazanie fatalnej organizacji i chybionego zamysłu?
W "Eroice" mówi się już o tym otwartym tekstem...

Holt_ napisał:
W której scenie Kanału możemy się dowiedzieć (zastrzegam - BEZ WCZEŚNIEJSZEGO PRZYGOTOWANIA HISTORYCZNEGO) o przygotowaniach do PW, jego ewolucji, błedach dowodzenia, błędach planowania????
Patrz wyzej. Wajda z wielu względów nie nakręcił filmu o Powstaniu, jedynie o jego małym fragmencie. Komasa miał tu możliwości nieograniczone. I cele też były odmienne. To miał był hołd dla miasta i żołnierzy. Warszawy jest tam niewiele, a żołnierze tez pokazani zostali dość kontrowersyjnie.

Holt_ napisał:

chojrak napisał:
Komasa nie miał knebla

Niestety miał. Nagonki na niektore współczesne produkcje typu Ida czy Pokłosie świadczą o tym, że miał.

Nagonka oszołomów post factum, a knebel cenzorski to dwie różne rzeczy. Pasikowski pomimo oporów PISF-u, jakoś przeforsował swoje idee. Komasa z tego co wiem, nawet nie próbował.

karel napisał:
chojrak napisał:

Tak. Ale popkultura dzisiejsza i ta z lat 50. zeszłego stulecia mocno się jednak różnią.
Owszem, ale o nowatorstwie w tej sytuacji już trudno tu mówić.

karel napisał:
Dla ludzi urodzonych po wojnie PW i II wojna światowa w ogóle to przeszłość, a dla obecnego pokolenia - prehistoria. Nawet jeżeli sporo o niej wiemy i się nią interesujemy, to i tak pozostanie dla nas (na szczęście!) tylko i wyłącznie abstrakcją. Nie wiemy co to strach przed bombardowaniem, łapanką, przesłuchaniem na Gestapo itp.
Właśnie dla tego trzeba nam filmów prawdziwych i rzetelnych.
Powstańcy szalenie rzadko walczyli z powodu że zabito im kogoś z rodziny, czy tez z powodów damsko-męskich.
A z filmu Komasy można wysnuć takie wnioski. Owszem to też było, ale było jeszcze coś większego - PATRIOTYZM. Jakoś umknęło to Komasie.

Nie neguje przecież sensu pokazywania młodzieży wojny, chciałbym tylko, żeby robiono to dobrze. Antywojennej wymowy M44 nigdy nie negowałem i to jest rzeczywiście duży plus tego filmu. Dla mnie niestety jedyny.
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Wto Maj 05, 2015 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

„Miasto 44” kupię na BD gdy cena wydania spadnie do 50 zł. Zatem filmu jeszcze nie obejrzałem, trudno mi się do niego odnieść bezpośrednio.
Z racji wykonywanej pracy, ale też powiązań np. rodzinnych, mam kontakt z osobami młodymi. Przyznam, że dostrzegam zainteresowanie produkcjami związanymi z powstaniem czy drugą wojną w ogóle. Jeśli jakiś „gołowąs” podejmuje starania aby obejrzeć dany film, to chyba nie jest źle. Proszę zauważyć, że w jednym roku Polacy mieli sposobność zobaczyć „Powstanie Warszawskie” po rekonstrukcji oraz „Miasto 44”! Filmy wydano też na płytach. Mam odczucie, że pierwszy tytuł doceniła klientela w wieku średnim / podeszłym, drugi zaś ta z pokolenia współczesnego. Pamiętam wypowiedź Gieferga - jak sadzę młodego człowieka - który „Miasto 44” obejrzał na BD dwa razy z rzędu. Może obraz Komasy „musiał” wyglądać właśnie tak? Hmm, zapewne zostanę źle zrozumiany, ale postawię przewrotne i retoryczne pytanie: Czy na „Hiszpankę” poszłoby więcej młodzieży gdyby film okazał się stricte historyczny, typowo wojenny i obarczony patosem tamtych zdarzeń?
To tak krótko. Po obejrzeniu „Miasta” wypowiedź uzupełnię.

Polecam:
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Wto Maj 05, 2015 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

https://www.youtube.com/watch?v=VcsjIbbZcvQ

Ojciec lidera zespołu Krzysztofa Klenczona był żołnierzem AK i polskiego podziemia antykomunistycznego. Chcąc upamiętnić jego pamięć Krzysztof Klenczon poprosił o napisanie słów Janusza Kondratowicza, melodię napisał sam Klenczon. Początkowo piosenka miała tytuł „Gdy zapłonął świat”, lecz Krzysztof Klenczon uparł się przy tytule „Biały Krzyż”.
Mimo tego, że był to okres mody na piosenki żołnierskie była obawa, że cenzura nie przepuści tej piosenki. Wymyślono więc fortel, że podczas występu, na końcu wokalista zanuci fragment partyzanckiej piosenki „Rozszumiały się wierzby płaczące”, zapewniło to przychylność władzy. Podczas występu na festiwalu w Opolu wokalista złożył na scenie wieniec kwiatów. Owacja publiczności trwała 20 minut, piosenka odniosła wielki sukces, a władze bezwiednie propagowały utwór poświęcony partyzantowi AK.

Całość:
http://www.bliskopolski.pl/muzyka/czerwone-gitary/bialy-krzyz/

P.S.
Przepraszam za małą dygresję. Moja babcia była łączniczką w strukturach AK. Działała w lubelskiem. Z myślą o niej oraz innych „wyklętych” postanowiłem przypomnieć tę piękną piosenkę.

Polecam:
Powrót do góry
Gieferg

PostWysłany: Pon Maj 11, 2015 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pamiętam wypowiedź Gieferga - jak sadzę młodego człowieka - który „Miasto 44” obejrzał na BD dwa razy z rzędu.

rocznik 1981.
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Pon Maj 11, 2015 1:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gieferg napisał:
Cytat:
Pamiętam wypowiedź Gieferga - jak sadzę młodego człowieka - który „Miasto 44” obejrzał na BD dwa razy z rzędu.

rocznik 1981.

No! I nie licytujmy się. Wink Ja tylko na fotografii mam czarną brodę...

Polecam:
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Sob Sie 01, 2015 8:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
Nie oczekuje wszak oscarów dla M44, ale czy kupiono go chociaż do jakiejś telewizji?
M44 kupiła niemiecka telewizja publiczna i wyemitują film w dniu jutrzejszym o 22.00. Co ciekawe Niemcy zobaczą go w kanale otwartym, podczas gdy u nas 19.09 film trafi dopiero do kanału premium C+.

http://www.zdf.de/ZDF/zdfportal/programdata/7e6db719-97cc-33d7-ba5a-74a37df71e49/058b7427-2e19-4be6-b082-6ed8725872e2?doDispatch=1

Länge: 115 min - chyba będzie to wersja skrócona.

BTW kanał jest FTA więc na film można zerknąć również u nas, pozycja 245 w nc+, no chyba że zablokują. Tuż po M44 będzie film dokumentny o PW.
Capitol-Dali

PostWysłany: Sob Sie 01, 2015 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
Länge: 115 min - chyba będzie to wersja skrócona.

Ciekaw jestem, o jakie fragmenty. 15 min. to sporo....
Pozdrawiam Wink
kendo

PostWysłany: Sob Sie 01, 2015 3:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to o jakie, te najbardziej dla Niemców wstydliwe. Smile
Filmu jeszcze nie widziałem, ale pewnie jest tam coś co w DE chcieliby wyciąć.
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Sob Sie 01, 2015 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kendo napisał:
Jak to o jakie, te najbardziej dla Niemców wstydliwe. Smile
Filmu jeszcze nie widziałem, ale pewnie jest tam coś co w DE chcieliby wyciąć.

To musieliby wyciąć połowę filmu. Albo w ogóle go nie puszczać Wink

Cytat:
Ciekaw jestem, o jakie fragmenty. 15 min. to sporo....

Dlaczego 15 min.? Długość tego filmu to 122 minuty, a więc będzie krótszy o 7.

Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Nie Sie 02, 2015 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie krótszy o kilka minut bo to 25fps. Sam zerknę dziś jak nie zapomnę. Fajnie gdyby ZDF wyemitowało film z podwójnym audio - niemieckim dubbingiem i oryginalnym, ale pewnie tego nie zrobią, bo w końcu kanał jest FTA, czyli dostępny za darmo w Polsce.

Edit: I się wyjaśniło. Obcięli reklamy producentów i koproducentów oraz napisy końcowe i stąd 115 minut. Oryginalnego audio w kanale FTA nie było.
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Następny
Strona 18 z 20

Skocz do: