Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Zmiany w filmach - kadrowanie, nowy montaż, kolorowanie, itd
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MarianPaz

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2015 1:59 pm    Temat postu: Zmiany w filmach - kadrowanie, nowy montaż, kolorowanie, itd Odpowiedz z cytatem

Zważywszy na to jak wiele dyskusji rozpalają zmiany w starych filmach to jest kadrowanie, nowy montaż czy kolorowanie, postanowiłem sobie założyć nowy wątek. Tu możecie dowolnie narzekać na twórców, stacje telewizyjne, dystrybutorów, a zarazem łączyć się by wspólnie protestować przeciw takim praktykom. Smile

Kadrowane starsze filmy:
Baryton (emisja w TVP Kultura)
Brunet wieczorową porą
Co mi zrobisz jak mmnie złapiesz?
Karate po polsku
Kogel-mogel
Galimatias czyli kogel – mogel II
Miś
Nie ma róży bez ognia
Poszukiwany, poszukiwana
Seksmisja
Vabank
Vabank II, czyli riposta
Zaklęte rewiry

Kadrowane seriale:
Chłopi
Dekalog
Janosik
Kolumbowie
Stawka większa niż życie
Tętno pierwotnej puszczy

Nowe wersje filmów:
Noce i dnie
- 2 częściowy, 4 hr 11 min
- serial, 10 h 32 min, 12 odcinków
- zrekonstruowany, 2h 50 min

Potop
- kinowa 5 h 15 min, 2 części
- Redivivus 3h 05 min

ziemia obiecana
- kinowa, 2 h 59 min
- reżyserska, 2 h 18 min
- serial, 3 hr 24 min, 4 odcinki
- zrekonstruowana, 2h 50 min

Filmy kolorowane:
Jak rozpętałem drugą wojnę światową
Sami swoi
Powstanie Warszawskie

Kadrowanie:

Brunet wieczorową porą

Co mi zrobisz jak mmnie złapiesz

Kogel-mogel

Galimatias czyli kogel – mogel II

Miś

Nie ma róży bez ognia

Poszukiwany poszukiwana

Seksmisja

Vabank

Zaklęte rewiry

Alternatywy 4

Chłopi

Kolumbowie

Stawka większa niż życie

Tętno pierwotnej puszczy

Ostatnio zmieniony przez MarianPaz dnia Sob Kwi 09, 2016 7:04 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karel

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2015 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie dobry pomysł z tym tematem. Smile

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2015 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od wczoraj szukałem screenów filmu Nie lubię poniedziałku w 4:3 i wygląda na to że powstał on w panoramie. W starej emisji w TVP2 ma proporcje jak poniżej.

A może to samodzielne przyjecie tego kto wstawił filmik na YT?
Daras

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2015 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyżby próba „uśmiercenia” tematu o rekonstrukcjach cyfrowych? Wink Bo jeśli TVP oraz inne stacje będą emitować tylko filmy przycięte, to o czym będziemy tam dyskutować? Laughing O BD nie wspomnę...
Tak na marginesie. W wymienionym wyżej dziale pojawiło się naprawdę bardzo dużo celnych, merytorycznych wypowiedzi na temat kastratów. Nie sądzę aby użytkownicy chcieli je powielić właśnie tu (kupa roboty). No, ale zobaczymy...

P.S.
Przypomnę, że kastratów nie oglądam, zatem trudno mi będzie o jakieś głębsze oceny zniszczonych filmów.

Polecam:
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2015 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze wiesz że filmy i seriale rekonstruowane są w oryginalnych proporcjach. Kadrowanie to już prędzej etap wykonywania mastera do tv i na nośniki toteż i osobny temat.
Daras

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2015 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem. Ale co Twoja wypowiedź wnosi do tego co napisałem??? Przecież ja nie wspomniałem o dziełach schowanych do szuflad, lecz o emitowanych kastartach.

Fragment:
Daras napisał:
Czyżby próba „uśmiercenia” tematu o rekonstrukcjach cyfrowych? Wink Bo jeśli TVP oraz inne stacje będą emitować tylko filmy przycięte, to o czym będziemy tam dyskutować? Laughing

Polecam:
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2015 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To że temat jest o procesie rekonstrukcji a nie o biadoleniu nad kadrowaniem.
Daras

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2015 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
To że temat jest o procesie rekonstrukcji a nie o biadoleniu nad kadrowaniem.

O procesie rekonstrukcji? Skąd wiesz, że tylko o procesie?
A o czym chcesz tam jeremiadać skoro TVP puszcza kastraty? W jaki sposób można ocenić rekonstrukcję, która została schowana do szafy???
Załóżmy, że moje pytania miały charakter retoryczny...

P.S. 1
Mam przeczucie, że niewiele już obejrzymy rekonstrukcji (poza obrazami zniszczonymi). Oby to tylko były przypuszczenia...
P.S. 2
Po Twoim wpisie wnioskuję, że dość liczne grono kolegów (w tym moja skromna osoba) biadoli na temat kadrowania. Gratuluję wyczucia.

Miłego wieczoru.

Polecam:
Powrót do góry
karol3w

PostWysłany: Czw Lis 12, 2015 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
Dobrze wiesz że filmy i seriale rekonstruowane są w oryginalnych proporcjach. Kadrowanie to już prędzej etap wykonywania mastera do tv i na nośniki toteż i osobny temat.
Powinna być rekonstruowana ZAWSZE CAŁA KLATKA. A przy zmianie proporcji z 4/3 na 16/9 powinna być wykorzystywana ZAWSZE CAŁA SZEROKOŚĆ klatki, chyba że konkretna scena wymaga czegoś innego.
W tych filmach NA PEWNO nie wykorzystano całej klatki bo nic nie zyskujemy po bokach, a nawet w niektórych przypadkach tracimy albo zyskujemy z jednej strony a tracimy z drugiej: Brunet wieczorową porą, Nie ma róży bez ognia, Seksmisja, Vabank, Stawka większa niż życie, Janosik (pełna rekonstrukcja).
Skąd wiem że nie wykorzystano? Dlatego że z taśmy 35mm i przy 4/3 nie wykorzystuje się całej szerokości klatki, więc po zmianie na 16/9 powinniśmy zyskać choć trochę po obu bokach.
Przy tych filmach zyskujemy bardzo mało po bokach: Miś
P.S. przy Tętnie pierwotnej puszczy skopano kolorystykę.
Może ktos wyjaśni dlaczego nie wykorzystuje się całej szerokosci klatki, skoro ucina się górę i dół? Bo logiczne jest, że gdyby wykorzystano całą szerokość to mniej by ucięto na górze i dole. Najlepiej ktoś z rekonstruktorów.
Powrót do góry
Film_Polski

PostWysłany: Pon Lis 23, 2015 7:43 pm    Temat postu: Kaszeta Odpowiedz z cytatem

Ktoś tu się upomina o oryginalne proporcje ekranu w filmie "Nie lubię poniedziałku"?
No cóż, ja byłem na tym filmie w kinie w dzieciństwie, zatem mogę nie pamiętać dobrze. Lecz wydaje mi się, że "Nie lubię poniedziałku" był jednym z dość wtedy licznych filmów KASZETOWANYCH.

Kaszetowanie = przystosowywanie filmu do projekcji na ekranie szerszym od standardowego za pomocą kaszety, tj. ramki umieszczonej w projektorze i ucinającej górną oraz dolną część kadru filmowego. Nadawało to obrazowi proporcje pomiędzy 1,66:1 a 1,88:1. Czyli powstawało coś zbliżonego do proporcji ekranów w większości współczesnych telewizorów.
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Wto Lis 24, 2015 12:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karol3w napisał:
Powinna być rekonstruowana ZAWSZE CAŁA KLATKA.
I tak się robi że rekonstruuje się pełną klatkę.

karol3w napisał:
Może ktos wyjaśni dlaczego nie wykorzystuje się całej szerokosci klatki, skoro ucina się górę i dół? Bo logiczne jest, że gdyby wykorzystano całą szerokość to mniej by ucięto na górze i dole. Najlepiej ktoś z rekonstruktorów.
Nie wiem czy Ci odpiszą. Mi się wydaje, że próbuje się osiągnąć najlepszy możliwy wizualnie kadr, przy czym nie oznacza to że musi zawierać maksimum obrazu. W końcu i tak wątpię by ludzie śledzili co jest po bokach ekranu, czy też miało to istotny wpływ na odbiór filmu. Skoro wycieli już tak dużo z góry i dołu to te parę procent po bokach nic już nie zmieni. Od pełnego kadru jest wersja OAR.

Film_Polski przydałaby się informacja z pierwszej ręki, a mianowicie kogoś kto np uczestniczył w rekonstrukcji.
MarianPaz

PostWysłany: Sro Lis 25, 2015 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kadrowanie zrekonstruowanego filmu Baryton. Tu widać więcej po bokach.

karol3w

PostWysłany: Sro Lis 25, 2015 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
karol3w napisał:
Powinna być rekonstruowana ZAWSZE CAŁA KLATKA.
I tak się robi że rekonstruuje się pełną klatkę.

karol3w napisał:
Nie wiem czy Ci odpiszą. Mi się wydaje, że próbuje się osiągnąć najlepszy możliwy wizualnie kadr, przy czym nie oznacza to że musi zawierać maksimum obrazu. W końcu i tak wątpię by ludzie śledzili co jest po bokach ekranu, czy też miało to istotny wpływ na odbiór filmu. Skoro wycieli już tak dużo z góry i dołu to te parę procent po bokach nic już nie zmieni. Od pełnego kadru jest wersja OAR.

Film_Polski przydałaby się informacja z pierwszej ręki, a mianowicie kogoś kto np uczestniczył w rekonstrukcji.

Z moich obserwacji wynika że nie, a dawniej w TVP wykonywano rekonstrukcje na Telekinie i choćby Stawkę np. zrekadrowano a dopiero potem dokonano rekonstrukcji. Nowsza rekonstrukcja "Janosika" ma mniej obrazu niż starsza wszędzie tak samo, dokonałem wnikliwej analizy. W "Stawce..." nie wykorzystano całej szerokości, co ewidentnie wynika ze screenów, a może jeszcze więcej bo gdyby w wersji 4/3 wykorzystano całą szerokość to powinny być widoczne zaokrąglenia. Wersja OAR? która nigdzie nie jest dostępna, oprócz "elyty" na specjalnych pokazach. Szkoda że zwykle reżyser nie żyje, tylko ktoś inny decyduje. Uważasz że lepiej uciąć jeszcze wiecej elementów garderoby czy krajobrazu zamiast wykorzystać całą szerokość? Pokazać nie pełną twarz zamiast możliwie całą?
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Czw Lis 26, 2015 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karol3w napisał:
Szkoda że zwykle reżyser nie żyje, tylko ktoś inny decyduje.
Morgenstern zaaprobował kadrowanie w którym o ile pamiętam sam uczestniczył. Machulski, Załuski i Zaorski też nie protestowali.
karol3w napisał:
Uważasz że lepiej uciąć jeszcze wiecej elementów garderoby czy krajobrazu zamiast wykorzystać całą szerokość? Pokazać nie pełną twarz zamiast możliwie całą?
Jasne że lepiej, ale z drugiej strony to są już naprawdę minimalne fragmenty obrazu które nie wpłyną na odbiór filmu/serialu. Patrząc na wiele screenów widać po bokach dodatkowy obraz. Należy pamiętać o tym że aby na prawdę dokładnie ocenić kadrowanie konkretnego tytułu należałby przeanalizować przynajmniej kilkanaście scen a nie tylko 2 czy 3.

Zauważ że ilość kadrowanych filmów i seriali jest niewielka, zwłaszcza jeśli zestawimy je z ilością wszystkich filmów poddanych rekonstrukcji. Miejmy nadzieję że z czasem zobaczymy każdy z nich w OAR.

Konkretów mógłbyś dowiedzieć się od osób nadzorujących kadrowanie.

BTW parę screenów Dekalogu DVD 4:3 vs Blu-ray 16:9. Tu widać więcej po bokach jak przy starym DVD.

Źródło: http://www.dvdbeaver.com/film5/blu-ray_reviews_69/the_decalogue_blu-ray.htm

Ostatnio zmieniony przez MarianPaz dnia Wto Lut 09, 2016 10:00 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Czw Lis 26, 2015 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:

(...)
BTW parę screenów Dekalogu DVD 4:3 vs Blu-ray 16:9.
(...)

No więc właśnie. Exclamation Nawet autor tekstu z dvdbeaver dał do zrozumienia co sądzi o wykastrowanej polskiej edycji blu ray, nie wspominając już o korekcji barwnej.
Oczywiście wersję dvd Warner' a mam już na swojej liście zakupowej (i to nie z tego powodu, że właśnie recenzent zacnego serwisu wskazał ją jako najlepszą).

Dla mnie sprawa jest oczywista, a o tak zwanych kompetencjach „odnowicieli” z TVP napisano już wystarczająco dużo w dziale o rekonstrukcjach cyfrowych! Twisted Evil

P.S.
Do dupy z takimi rekonstrukcjami!

Polecam:
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: