Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Zmarł Sylwester Szyszko
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wit69

PostWysłany: Sro Paź 21, 2015 5:22 pm    Temat postu: Zmarł Sylwester Szyszko Odpowiedz z cytatem

18.10.2015 r.zmarł Sylwester Szyszko,znany reżyser filmowy.
Reżyserował m.in.seriale "Najważniejszy dzień życia" (odcinki "Telefon","Strzał" i "Złoto") i "Pan na Żuławach",oraz "Milionera" z Januszem Gajosem.
Miał 85 lat.
karel

PostWysłany: Sro Paź 21, 2015 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Reżyser raczej przeciętny, bez większych osiągnięć na koncie. Trzeba jednak przyznać, że trochę niedoceniany "Milioner" udał mu się. To całkiem niezły film ze świetną rolą Gajosa. Dzięki temu filmowi Szyszko pozostanie w mojej pamięci.
Niezależnie od wszystkiego - przykra wiadomość.

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rafal dajbor

PostWysłany: Sro Paź 21, 2015 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jego "Milioner" stanowił swojego rodzaju antycypację późniejszego wybuchu talentu Janusza Gajosa. Przeglądałem ostatnio książkę Zbigniewa Buczkowskiego i jakoś tak niemile odebrałem jego uwagi o serialu "Pan na Żuławach". Buczkowski wspominał, że wskutek obowiązującego wówczas bojkotu rzeczy robionych dla telewizji w "Panu na Żuławach" zagrał - jak się Buczkowski wyraził - drugi garnitur aktorski. No cóż - Teresa Lipowska, Tomasz Zaliwski, Zdzisław Kozień, Witold Pyrkosz, Artur Barciś, Wirgiliusz Gryń, Józef Nowak (w swojej ostatniej roli, ciężko chory, wychudzony tak, że ktoś kto go pamięta z "Hydrozagadki" czy "Wiosna, panie sierżancie" może go w ogóle nie poznać), Roman Kłosowski, Zygmunt Malanowicz, a z wykonawców słynących z mocnych drugich planów i świetnych epizodów - Ryszard Kotys, Marian Łącz, Mariusz Gorczyński, Janusz Bylczyński, Leonard Andrzejewski, Helena Kowalczykowa.... Daj Boże zdrowie taki "drugi garnitur", szanowny panie Buczkowski!
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
pinto

PostWysłany: Sro Paź 21, 2015 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rafal dajbor napisał:
Przeglądałem ostatnio książkę Zbigniewa Buczkowskiego i jakoś tak niemile odebrałem jego uwagi o serialu "Pan na Żuławach".

Buczkowski to cwaniak i krętacz nie tylko na ekranie.
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Czw Paź 22, 2015 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie Szyszko to przede wszystkim "Ciemna rzeka", znakomity film, debiut Macieja Góraja, za ktory Szyszko dostal nagrodę w Karlovych Varach, a Góraj Nagrodę Zbyszka Cybulskiego.
karel

PostWysłany: Czw Paź 22, 2015 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:
Dla mnie Szyszko to przede wszystkim "Ciemna rzeka", znakomity film, debiut Macieja Góraja, za ktory Szyszko dostal nagrodę w Karlovych Varach, a Góraj Nagrodę Zbyszka Cybulskiego.

Ja "Ciemną rzekę" widziałem już dawno, więc trudno wdawać mi się w szczegółową polemikę. Owszem, Góraj był w nim dobry, ale sam film nie podobał mi się - uważam że jego wymowa polityczna jest mocno dyskusyjna.

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Czw Paź 22, 2015 1:53 pm    Temat postu: Re: Zmarł Sylwester Szyszko Odpowiedz z cytatem

wit69 napisał:
Reżyserował m.in.seriale "Najważniejszy dzień życia" (odcinki "Telefon","Strzał" i "Złoto")...

Przyznam, że „Najważniejszy dzień życia” oglądałem z przyjemnością. Serial, w mojej ocenie, emanował jakąś specyficzną aurą (magią)...

Polecam:
Powrót do góry
nałka

PostWysłany: Czw Paź 22, 2015 8:10 pm    Temat postu: Re: Zmarł Sylwester Szyszko Odpowiedz z cytatem

Daras napisał:
wit69 napisał:
Reżyserował m.in.seriale "Najważniejszy dzień życia" (odcinki "Telefon","Strzał" i "Złoto")...

Przyznam, że „Najważniejszy dzień życia” oglądałem z przyjemnością. Serial, w mojej ocenie, emanował jakąś specyficzną aurą (magią)...

Ja też, chociaż trzeba pamiętać, że najlepsze odcinki tej serii ("Gra" i "Uszczelka") są autorstwa Andrzeja Konica.

Nikt nie wymienił serialu "W słońcu i w deszczu", dla mnie chyba najlepszego dokonania Szyszki.
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Pią Paź 23, 2015 8:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rafal dajbor napisał:
Buczkowski wspominał, że wskutek obowiązującego wówczas bojkotu rzeczy robionych dla telewizji w "Panu na Żuławach" zagrał - jak się Buczkowski wyraził - drugi garnitur aktorski.
.... Daj Boże zdrowie taki "drugi garnitur", szanowny panie Buczkowski!

W tamtym okresie był to jednak swoisty drugi garnitur, niekoniecznie z powodu talentu, ale też poprzez faktyczne bądź rzekome "flirtowanie" z władzami reżimowymi (Kłosowski, Malanowicz), czy zwykłe zapomnienie (Lipowska, Zaliwski, Łącz). I w tym sensie Buczkowski nie myli się.

nałka napisał:
Nikt nie wymienił serialu "W słońcu i w deszczu", dla mnie chyba najlepszego dokonania Szyszki.
Wstyd się przyznać, ale nie tylko nie widziałem, ale nawet nie słyszałem o tym serialu... Sad
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Sob Paź 24, 2015 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chojrak napisal cos, co ma swoje drugie dno.

Mogles byc miernie utalentowany, ale jak byles opozycjonistą, najlepiej salonowym, to sie lapales do pierwszego garnituru.....
rafal dajbor

PostWysłany: Sob Paź 24, 2015 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:

W tamtym okresie był to jednak swoisty drugi garnitur, niekoniecznie z powodu talentu, ale też poprzez faktyczne bądź rzekome "flirtowanie" z władzami reżimowymi (Kłosowski, Malanowicz), czy zwykłe zapomnienie (Lipowska, Zaliwski, Łącz).

Hmm, o ile mnie pamięć nie myli, to z "władzami reżimowymi" flirtowali raczej właśnie Lipowska i Zaliwski, Malanowicz to zawsze był trochę osobny koleś, a w jakim sensie z ówczesną władzą "flirtował" Kłosowski to nie wiem. Kłosiński, Janusz Kłosiński, o, ten to tak, ale Kłosowski?

I jednak niespecjalnie mogę się zgodzić, żeby podział na "pierwszy" i "drugi" garnitur przebiegać miał po linii sprzyjania lub niesprzyjania władzom PRL-u. To chyba jednak nie to decyduje. Dziś właśnie wpadamy w tę pułapkę. Dla fanów jednej partii "drugi garnitur" to Nehrebecka, Olbrychski, Pszoniak, Kondrat i Grabowski. Dla fanów tej drugiej - Chodakowska, Zelnik, Klynstra, Rewiński i Łaniewska. No jednak nie tędy droga...
chojrak

PostWysłany: Nie Paź 25, 2015 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rafal dajbor napisał:
Hmm, o ile mnie pamięć nie myli, to z "władzami reżimowymi" flirtowali raczej właśnie Lipowska i Zaliwski,
Nic o tym nie wiem. Ale z całym szacunkiem, niezależnie od swoich poglądów - oboje nie byli nigdy chyba w aktorskiej czołówce?

rafal dajbor napisał:
Kłosowski to nie wiem. Kłosiński, Janusz Kłosiński, o, ten to tak, ale Kłosowski?
Masz rację, chodziło mi oczywiście o Kłosińskiego. Mea culpa.

rafal dajbor napisał:
I jednak niespecjalnie mogę się zgodzić, żeby podział na "pierwszy" i "drugi" garnitur przebiegać miał po linii sprzyjania lub niesprzyjania władzom PRL-u.
Nigdy nic takiego nie napisałem..
Napisałem, że ta "drugorzędność" wynikać mogła wtedy z kilku powodów:
a) mniejszego talentu,
b) flirtowania z władzą,
c) z zapomnienia.

Malanowicz dość długo współpracował z Porębą - był to de facto PEWIEN flirt (pośredni, ale jednak) z władzą.

rafal dajbor napisał:
Dziś właśnie wpadamy w tę pułapkę. Dla fanów jednej partii "drugi garnitur" to Nehrebecka, Olbrychski,...

Omawialiśmy wszak konkretny film, w konkretnym czasie - stanu wojennego. Dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna. Nigdy nie dzieliłem aktorów na lepszych i gorszych ze względu na ich poglądy. To raczej domena prawicowych mediów i Prawdziwych Polaków. Pędraki atakują Stuhra, Opanię i jakoś tylko do Gajosa nie mają śmiałości, pomimo, że ten wyjątkowo wyraźnie opowiedział się po jednej stronie sporu politycznego.

Holt_ napisał:
Chojrak napisal cos, co ma swoje drugie dno.

Mogles byc miernie utalentowany, ale jak byles opozycjonistą, najlepiej salonowym, to sie lapales do pierwszego garnituru.....

Nie wydaje mi się, żebym coś takiego napisał... Smile

Nie wiem kto zacz, ten "opozycjonista salonowy"???
Opozycjonistów sensu stricte było niewielu wśród aktorów, tak z pamięci:
Maciej Rayzacher
Halina Mikołajska
Andrzej Seweryn
Która z tych osób była sztucznie windowana?

Z drugiej strony, taki Łomnicki, mimo że był członkiem KC PZPR (prawie sama góra ówczesnej władzy) siłą swego talentu był angażowany nawet przez największych przeciwników sytemu wśród reżyserów - Wajdę, Zanussiego, Kieślowskiego, Konwickiego, Kutza.

Z tego co Ty napisałeś, można by wywnioskować, że drogą na Parnas aktorski mogła być opozycyjna (salonowa?) działalność. Poproszę o choćby JEDEN taki przykład. (Mierny talent w pierwszym garniturze.)
Powrót do góry
rafal dajbor

PostWysłany: Nie Paź 25, 2015 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:

Malanowicz dość długo współpracował z Porębą - był to de facto PEWIEN flirt (pośredni, ale jednak) z władzą.

Jest w tym nieco racji, z tym, że warto pamiętać, iż do aktorów którzy nigdy Porębie nie odmawiali należał także Stanisław Niwiński - jedna z ważniejszych osób w komórce "Solidarności" w Teatrze Polskim w Warszawie. Smile Tak więc ta korelacja między wyborami natury politycznej, a wyborami natury zawodowej nie zawsze szła w parze. Smile
chojrak

PostWysłany: Nie Paź 25, 2015 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rafal dajbor napisał:
chojrak napisał:
Jest w tym nieco racji, z tym, że warto pamiętać, iż do aktorów którzy nigdy Porębie nie odmawiali należał także Stanisław Niwiński - jedna z ważniejszych osób w komórce "Solidarności" w Teatrze Polskim w Warszawie. Smile Tak więc ta korelacja między wyborami natury politycznej, a wyborami natury zawodowej nie zawsze szła w parze. Smile
Tego także nigdy nie napisałem... Wink Ba, podałem nawet przykład T. Łomnickiego, który sam będąc partyjnym bonzą, grywał raczej w filmach dobrych, a nawet wywrotowych, niż w politycznie słusznych.

Bywało różnie.

Z powodu ostracyzmu środowiska, Poręba nie mógł za bardzo wybrzydzać, wziąłby pewnie każdego niezłego aktora, nawet z KOR-u. Smile
Dlaczego Niwiński grał u niego? Nie wiem. Ale i on nie był nigdy z "pierwszego garnituru", podobnie jak Malanowicz.

Uściślijmy:
Do XII 1981, żadne mniejsze, czy większe flirty z władzą nie były niczym nagannym. Niemal wszyscy twórcy jakieś tam, siłą rzeczy mieli... Wyjątkiem byli aktorzy skupieni wokół nacjonalistyczno-antysemickiego środowiska Grunwald i reżysera Poręby: Kozak,Trzeciak, Filipski, Waśkowski... Ich raczej omijano, choć przecież nie zawsze - Trzeciak gra ważny epizod u Wajdy w "Człowieku z żelaza".
Zupełnie inaczej było po wprowadzeniu Stanu Wojennego - wtedy zaczęto nieformalnie bojkotować oddolnie i w poziomie: popierających WRON (Mikulski, Kłosiński, Halina Kossobudzka), "łamistrajków" bojkotu aktorskiego w TV, a także konserwę komunistyczną (Wionczek, Petelski, Poręba).

Poręba miewał spore kłopoty z obsadą: podobno, gdy kręcił "Katastrofę w Gibraltarze" (1983), do roli córki generała musiał wziąć Bułgarkę Darinkę Mitową, bo polskie aktorki, o które zabiegał, odmówiły.

Po czerwcu 1989 nastąpiła III faza - ostracyzmu już całkiem jawnego, gdy odcięto najbardziej "umoczonych" od możliwości pracy lub po prostu im za bardzo w tym nie pomagano...
Teraz mamy etap IV, gdy od kilku ładnych lat mamy "akcję zapomnienie" i okres łagodnych, epizodycznych powrotów (Filipski, Kłosiński, Mikulski).

Piszę skrótowo, więc siłą rzeczy dość ogólnie, ale tak mniej więcej to przebiegało moim zdaniem.
Powrót do góry
Krępak Zwiedziony

PostWysłany: Czw Paź 29, 2015 1:07 pm    Temat postu: Re: Zmarł Sylwester Szyszko Odpowiedz z cytatem

nałka napisał:
Daras napisał:
wit69 napisał:

Ja też, chociaż trzeba pamiętać, że najlepsze odcinki tej serii ("Gra" i "Uszczelka") są autorstwa Andrzeja Konica..

A akurat nudnawy "Telefon" i polityczny "Strzał" są prawdopodobnie najsłabsze w serii.

nałka napisał:

Rzeczywiście niezły serial. Chociaż zdarzają się w nim dłużyzny i od 4-5 odcinka akcja jakby siadała. Na pewno warto obejrzeć, ale do realistycznego i krwistego "Popielca" sporo mu brakuje.

Nie wspomnieliśmy też o "Zerwanych cumach" z zapadającą w pamięć rolą Grynia.
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: