Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

"Wałęsa - człowiek z nadziei"
Idź do strony 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Holt_

PostWysłany: Pią Paź 04, 2013 10:12 pm    Temat postu: "Wałęsa - człowiek z nadziei" Odpowiedz z cytatem

Obejrzałem. W kinie prócz mnie 9 osób, seans o 18:00.

No i biję się trochę z myslami, co napisać.

Ten film to Więckiewicz. Zdominował go całkowicie, i to nie tylko kwestia scenariusza. Więckiewicz zagrał w stylu dawneho Roberta De Niro, wlazł w rolę po czubek głowy. On po prostu jest Wałęsą. To jak gra sceny wywiadu z Fallacci, jak gra rozmowy z Jagielskim w stoczni - mamy aktora z najwyższej światowej półki. Nie waham się tego powiedzieć.

Druga zaleta filmu? Grochowska. Gra subtelnie. Z jedna uwagą - ona gra tę Danutę W, ktora ona sama opisala w autobiografii. Czy to jest prawdziwy wizerunek? Sa rozme relacje, ale oddajmy sprawiedliwosc Grochowskiej - to jedyna aktorka ktora w tym filmke nie daje sie totalnie zepchnac Wieckiewiczowi w cien we wspólnych scenach.

Trzecia zaleta? Piosenki. Muzyki jako takiej wlasciwie nie ma, natomiast jest sporo swietnych piosenek z tamtych lat, dobrze komponujących się z obrazem - słyszymy m. in. KSU (" Pod prąd" i "Martwy rok"), AYA RL ("Ulice miasta"), Brygadę Kryzys ("Wojna", "Centrala"), Daab, Dezerter, Róże Europy.

Czwarta zaleta? Kilka dobrych pomysłów realizacyjnych i scen, ktore nawet jesli nje sa prawdziwe, to są dobrze wymyślone. Fajjna scena z karmiącą klawiszką, swietna scena ze smigłowcami w Arłamowie, w ogole Arłamów jest fajnje zrealizowany. Kilka scen w ktorych Wieckiewicz subtelnie gra strach. Kilka scen w ktorych gdzies blyska dawny Wajda ("człowiek, sztandar, dymu chmury", jak to kiedyś Kaczmarski śpiewał) - najlepsza to powrót Wałęsy z internowania. Wmontowanie sceny z CzŻ to też bardzo dobry pomysł.

No dobra, przechodzimy do wad.

O podkolorowaniach historycznych wspomniałem juz w innym wątku i uczciwie musze przyznac, ze nie są duże. Zarzuty wobec Wajdy o falszowanie historii sa na pewno wyolbrzymione. Film nje wybiela Wałęsy tsk jak to posały prawicowe tygodniki - mowi się wyraźnie, że był uwikłany. Moze faktycznie przydaloby sie uwypuklenie kilku innych postaci, bo film jest zrobiony w konwencji "Lechu i tło", a w koncu to nie do konca prawda. Z czego to wynika? Ano z tego, ze do wiekszosci istotnych historycznie postaci Wajda zaangazowal aktorow pod katem fizycznego podobienstwa, w zwiazku z czym Borusewicz, Walentynowicz cxy Pieńkowska sa grani przez bsrdzo malo znanych aktorow i Wieckiewicz gasi ich jak zapalki.
Najwieksza wada filmu? Ze jest zrobiony typowo edukacyjnie i dla szkół / widzów zagranicznych. Wrazenke to jest podkreslane planszami z napisami informujacymi o wydarzeniach, napisanymi zdawkowym jezykiem pokolenia Twittera. I natrętnie powtarzanym motywem piosenki "Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni, odstającej poziomem od pozostałych utworów z filmu. A w sumie i tak moim zdaniem widz zachodni/młody i tak ni cholery nie zrozumie o co ta cała Solidarność tsk naprawdę dymiła..........
Kolejne wady? Znowu sztampowe postaci esbeków. Zamachowski gra słabiutko, ale tak ma napisaną rolę. Kilka kiepskich grepsów, jak klękający esbek np. Nienajlepszy pomysł z obrączką i zegarkiem jako lejtmotywem filmu, tym bardziej, e powodujacy w pewnym momencie błąd montażowy. Brak Moniki Bellucci jako Fallacci, byłaby swietna.....no dobra, uwielbiam Bellucci:-) po prostu.
Naduzywanie wkomponowywania Więckiewicza w materiały archiwalne przez caly film, a nagla rezygacja z tego w finale, kiedy wlasnie byloby to uzasadnione.....

Mam ambiwalentny stosunek do tego filmu, bo z jednej strony ma wiele wad......ale jak tu negatywnie ocenic film z taką kreacją aktorską?

Daję 6.5/10.
Sebastian999

PostWysłany: Pią Paź 04, 2013 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie jestem świeżo po seansie, u mnie akurat sala była pełna..
Więckiewicz faktycznie dominuje,jest świetny , może nawet za bardzo..Agnieszka Grochowska mnie akurat specjalnie nie przekonuje, nie potrafię uwierzyć w postać którą kreuje , nie pasuje mi po prostu do Lecha Wałęsy/Wałęsy Więckiewicza..co do esbeków zgodzę się z przedmówcą. Piosenki świetne faktycznie, szczególnie dla kogoś kto słuchał w młodości, taka podróż sentymentalna, i w miarę dobrze obrazuje to co się dzieje na ekranie..chociaż muzyka zrobiona pod film by się momentami przydała. Film momentami za bardzo leci do przodu,ogląda się lekko, nawet za lekko,co mnie trochę niepokoi.
Fajny humor i dobrze że jest w filmie, dzięki temu postacie/postać nie są z brązu, ale momentami to są zwyczajne gagi, co niestety już jest trochę słabe. ,,Wałęsa.Człowiek z nadziei" może powinien być dłuższy, np można było pokazać jakąś większą scenę z dyskusji komitetu strajkowego na temat postulatów,bo to chyba było istotne szczególnie..Na temat trzymania się faktów, podkolorowań i tego typu spraw, się nie wypowiem, bo trochę za słabo znam historie Solidarności,..Holt napisał że dla szkół, i coś w tym jest, bo za dużo się nie dowiedziałem, a jak pisałem wyżej za mocny nie jestem w temacie
Generalnie jestem zadowolony, parę scen naprawdę świetnych, momentami czuć rękę i rozmach mistrza Wajdy, połączenie archiwaliów z nagranym materiałem bardzo fajnie zrobione. Nie przeżyłem takiego zawodu jak przy Katyniu, a nawet miałem sporą przyjemność kinomana..ale chciałbym więcej , dokładniej, może bardziej na poważnie..
Moja ocena 5,5/10

Ostatnio zmieniony przez Sebastian999 dnia Nie Mar 20, 2016 7:24 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Holt_

PostWysłany: Sob Paź 05, 2013 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian999 napisał:
Agnieszka Grochowska mnie akurat specjalnie nie przekonuje, nie potrafię uwierzyc w postac którą kreuje , nie pasuje mi po prostu do Lecha Wałęsy/Wałęsy Więckiewicza

No, z tym że zwróć uwagę, że gra ona postać osnutą na podstawie autobiografii Danuty Wałęsowej, czyli gra....niedopasowanie do Lecha właśnie.

.
Sebastian999 napisał:
Film momentami za bardzo leci do przodu,ogląda się lekko, nawet za lekko,co mnie trochę niepokoi.

To prawda. Trochę za mało identyfikujemy się z bohaterami i ich przeżyciami, rozterkami.

Sebastian999 napisał:
,Wałęsa.Człowiek z nadziei" może powinien byc dłuższy, np można było pokazac jakąś większą scenę z dyskusji komitetu strajkowego na temat postulatów,bo to chyba było istotne szczególnie..

Racja. No, ale to wynika z tego, że film ma na celu skupienie się na zasługach Wałęsy.
Dla mnie zabrakło szerszego omówienia prowokacji bydgoskiej, bo w sumie to nie wiemy z filmu, dlaczego Wałęsa ustępuje w negocjacjach, co się wydarzyło, dlaczego ludzie byli tak oburzeni i parli do strajku generalnego....
Przydałby się też wątek nagrań z Radomia.
Alastor

PostWysłany: Sob Paź 05, 2013 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miało być inaczej a wyszło jak zawsze. Żona w tej chwili ogląda już pierwsze sceny a ja może obejrzę jutro.
Po tym co napisał Holt jeszcze bardziej chce mi sie obejrzeć ten film.
Oczywiście że dla Więckiewicza.
Powrót do góry
Alastor

PostWysłany: Sob Paź 05, 2013 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie wróciła z kina i na moje pytanie jak film padła odpowiedź - "Świetny film a Więckiewicz za.......ty ! "
Frekwencja w kinie jakaś 1/4 widowni.
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Sob Paź 05, 2013 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od piątku w kinach Grawitacja (podobno rewelacyjna) która może odebrać Wałęsie trochę widowni - ja pójdę na oba, a co. Smile
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 12:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alastor napisał:
a ja może obejrzę jutro.

Jaka szkoda,ze trzeba przy tym iść na film Wajdy, no nie? I jeszcze w dodatku o Wałęsie... Wink

MarianPaz napisał:
Od piątku w kinach Grawitacja (podobno rewelacyjna) która może odebrać Wałęsie trochę widowni

No nie tylko... Grają także "Chce się żyć" - Srebrne Lwy FPFF, nagroda publiczności tamże oraz Grand Prix w Montrealu, dla przypomnienia.

A film jest REWELACYJNY. Wiem, bo z niego właśnie wracam...
Dla mnie 8,5/10.
Powrót do góry
nałka

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie za bardzo jest o co kruszyć kopię, bo film jest niestety słaby. To taki bryk z historii. Solidnie zrobiony i z jakimś tam pomysłem, ale to wszystko. Następują po sobie kolejne wydarzenia, ale niewiele z tego wynika i niewiele to zmienia w bohaterach, którzy są w ogóle pozbawieni psychologii czy dylematów, po prostu odhaczają kolejne ważne momenty ('70, kor, strajki, porozumienia sierpniowe, stan wojenny, nobel).

Więckiewicz jest rzeczywiście świetny i tworzy kreację, ale przede wszystkim jako naśladowcą, wykorzystuje środki czystko zewnętrzne, na nic innego scenariusz nie pozwala. On i Grochowska grają w zupełnie innej konwencji, ona Danuty w ogóle nie przypomina, nie próbuje naśladować. Cała reszta - to tło i epizody, w gruncie rzeczy bez znaczenia. Niektóre ciekawe, niektóre mocne, ale można byłoby je usunąć i nic by to nie zmieniło.

Kilka dobrych scen (karmiąca milicjantka, wyzywanie Wałęsy w samochodzie, zdziwienie Fallaci, że opozycjonista dostał mieszkanie), to niewiele biorąc pod uwagę, że to Wajda. Zupełnie obsesyjne wracanie do wątku tego podpisu w '70 roku, nuda. W ogóle film to trochę ilustracja tego jak dziadkowie wyobrażają sobie "ciekawą" lekcję historii. Bo to taki wykład, wszystko się odbywa w dialogach, obraz jest tylko ilustracją tego o czym się gada. Także wykład dla obcokrajowców, tylko nie wiem po co ktoś z zagranicy miałby to oglądać.

Ale dobrze, ze wreszcie ten film powstał, wałęsa ma już swój film i można pójść dalej.

Ostatnio zmieniony przez nałka dnia Czw Lis 12, 2015 11:30 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nota?

nałka napisał:
Także wykład dla obcokrajowców, tylko nie wiem po co ktoś z zagranicy miałby to oglądać.

Rewolucja Solidarności cieszy się daleko większą popularnością na Zachodzie niż u nas. Niestety.
Wałęsa jest obiektem sporego zainteresowania cały czas. No ale zobaczymy...
Powrót do góry
Alastor

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
Alastor napisał:
a ja może obejrzę jutro.

Jaka szkoda,ze trzeba przy tym iść na film Wajdy, no nie? I jeszcze w dodatku o Wałęsie... Wink

Spodziewałem się wyższych lotów komentarza.

nałka napisał:
On i Grochowska grają w zupełnie innej konwencji, ona Danuty w ogóle nie przypomina, nie próbuje naśladować.

Znasz Danutę Wałęsę z tamtych lat?

chojrak napisał:

MarianPaz napisał:
Od piątku w kinach Grawitacja (podobno rewelacyjna) która może odebrać Wałęsie trochę widowni

No nie tylko... Grają także "Chce się żyć" - Srebrne Lwy FPFF, nagroda publiczności tamże oraz Grand Prix w Montrealu, dla przypomnienia.

A film jest REWELACYJNY. Wiem, bo z niego właśnie wracam...
Dla mnie 8,5/10.

U mnie jeszcze niema "Chce się żyć" ale jest "W imię" i "Grawitacja" i "Metallica. Trought the never"
Prawdziwe filmowe bombardowanie w październiku Very Happy Smile
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
Nota?

nałka napisał:
Także wykład dla obcokrajowców, tylko nie wiem po co ktoś z zagranicy miałby to oglądać.

Rewolucja Solidarności cieszy się daleko większą popularnością na Zachodzie niż u nas. Niestety.
Wałęsa jest obiektem sporego zainteresowania cały czas. No ale zobaczymy...

Oj........lepiej nie przeprowadzaj takich sond.
chojrak

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alastor napisał:

Spodziewałem się wyższych lotów komentarza.

To nie był komentarz, tylko łączenie się w bólu...

Alastor napisał:
nałka napisał:
On i Grochowska grają w zupełnie innej konwencji, ona Danuty w ogóle nie przypomina, nie próbuje naśladować.

Znasz Danutę Wałęsę z tamtych lat?

Nałce chyba chodzi o podobieństwo fizyczne. Nie mogę się wypowiadać przed obejrzeniem, ale z trailerów wychodzi, że koncepcja budowy roli byłą u Grochowskiej odmienna od Więckiewicza. Więckiewicz wtopił się w Wałęsę wyglądem, mimiką i mową. Grochowska zbudowała jedynie psychologiczną kopię pani Danuty, zapewne jak tu podawano, znając jej autobiografię książkową.

Alastor napisał:

U mnie jeszcze niema "Chce się żyć" ale jest "W imię" i "Grawitacja" i "Metallica. Trought the never"

Zagraniczne filmy zostawmy innym forom. Jestem bardzo ciekaw filmu "W imię".

P.S. Widziałem już Clooneya w kosmosie... Pasuje tam, jak... Mogę się mylić, ale coś mi mówi, że to będzie katastrofa, może i kosmiczna... Wink
Podobno to techniczne arcydzieło. Serio? Jak już obejrzę wszystkie poważne filmy, to może się wybiorę.
Za Metallicę serdecznie dziękuję. Dopłacę, żeby tylko nie oglądać...

"Wałęsa" na Filmwebie cały czas pnie się do góry. Teraz: 5,3/10.

------------------------------
Jest błyskawiczna kontra na film Wajdy.
„Niosła Go Polska”
http://dodatkiwkiosku.blogspot.com/2013/10/niosa-go-polska-zapowiedz.html

Do nabycia już jutro wraz z gazetą "DoRzeczy"

Szczęśliwego nabywcę uprasza się o recenzję.
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Metallikę najlepiej ogląda się na żywo, z niedalekiej odległości od sceny. Przećwiczone ne Bemowie.
Alastor

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:
Metallikę najlepiej ogląda się na żywo, z niedalekiej odległości od sceny. Przećwiczone ne Bemowie.

Święta prawda, niestety nigdy nie było mi dane tego doswiadczyć.
A co do filmu to ciekawi mnie w jakich okolicznościach wpletli do filmu muzykę o której pisął Holt. KSU, Daab Aya RL toż to moja młodość, a do KSU masz szczególny sentyment ( głównie do tego kawałka http://www.youtube.com/watch?v=3Cc5qq70Bg0 )
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:
Metallikę najlepiej ogląda się na żywo, z niedalekiej odległości od sceny.

Zatem sprawa tego filmu rozwiązała się samoistnie...

Alastor napisał:
...a do KSU masz szczególny sentyment ( głównie do tego kawałka http://www.youtube.com/watch?v=3Cc5qq70Bg0 )

Hmm...
To ja może jednak poproszę jeden ulgowy na tą "Metallicę"... Wink
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Następny
Strona 1 z 18

Skocz do: