Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Cyfrowa rekonstrukcja filmów - proporcje obrazu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jakie powinny być proporcje obrazu (aspect ratio) w filmach poddanych cyfrowej rekonstrukcji?
1. 16:9 - obraz kadrowany, dostosowany do współczesnego formatu tv
3%
 3%  [ 1 ]
2. OAR - obraz w oryginalnych proporcjach, najczęściej w formacie 4:3
93%
 93%  [ 27 ]
3. Bez różnicy, obie wersje są dobre
3%
 3%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 29

Autor Wiadomość
chojrak

PostWysłany: Pon Lut 15, 2016 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
Mamy 1526 zarejestrowanych użytkowników.

Ciekaw jestem czy przy takiej ilości użytkowników uzbiera się te 50-100 głosów.
Nie ma szans. Jak dobije do 30., to będzie mega sukces.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MarianPaz

PostWysłany: Wto Lut 16, 2016 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I to pokazuje ile osób naprawdę faktycznie obchodzi kadrowanie, toteż na żadne zrywy bym nie liczył, a już tym bardziej na to że ktoś z dystrybutorów/nadawców przejmie się pojedynczymi głosami. Dadzą OAR jak sami dojdą do wniosku, że szkoda żeby oryginalna wersja marnowała się na półkach w archiwum. Na blogu nie widzę ruchu w komentarzach i na chwile obecną jest ich 0. Jakoś nie jestem zdziwiony.

https://www.youtube.com/watch?v=QI0bB4Pe7sU
moviemaker

PostWysłany: Wto Lut 16, 2016 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj Marian, Marian. A jeszcze kilka dni temu twierdziłeś, że bardziej miarodajne byłoby zrobienie ankiety w miejscu nie związanym z filmem... Od razu wykluczyłem taką możliwość ponieważ mielibyśmy najwyżej kilka głosów.

Druga sprawa jest taka, że ankieta trwa nie przez przypadek do końca bieżącego roku. Ludzie muszą mieć czas! Głosowanie w tej ankiecie nie jest "produktem pierwszej potrzeby".

Wreszcie sprawa bloga. No nie spodziewałem się takiej reakcji - szczególnie z Twojej strony. Blog istnieje zaledwie kilka dni a tu już widzę daleko idącą analizę braku komentarzy czy zainteresowania. Gdyby efekty działań miały przychodzi w tym tempie... świat byłby idealny! Cierpliwość i praca, to może doprowadzić do wymiernych efektów. Piszmy, zachęcajmy do pisania i wróćmy do tematu "analizy skuteczności" np. we wrześniu, październiku. Wtedy będzie można powiedzieć coś sensownego. Za jakiś czas podam też pierwsze statystyki odwiedzin bloga.

Jeszcze raz zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w tworzeniu bloga - od patrzenia w ekran i komentowania "jakie to słabe wyniki" nikomu nie będzie lepiej.
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Wto Lut 16, 2016 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dalej podtrzymuję zdanie, że ankieta przeprowadzona na takim forum w żadnym stopniu nie będzie miarodajna dla naszego społeczeństwa/ludzi ogladajacych TV. Zresztą w niej "wypowie" przy bardzo dobrych wiatrach 10% użytkowników, ja stawiałbym na maksymalnie 5%. Im częściej toczy się tu dyskusja, tym większe szanse, że temat nie spadnie na bardzo odległe miejsce, a zatem przełoży się na liczniejszą ilość głosów, choć rezultat ankiety był do przewidzenia już na jej starcie. Przeciętny widz ogladający Alternatywy 4 najprawdopodobniej nie zwrócił uwagi na to, że teraz jest 16:9 a było 4:3. Nawet jesli mu sie to uzmysłowi to i tak jestem przekonany, że większości nie zrobi to wielkiej różnicy. Fani owego serialu jakoś nie widać by się buntowali/protestowali na swoim forum.

Co do bloga to mój pesymizm wynika z tego, że temat ten wracał tu na forum wielokrotnie i na negatywnych komentarzach zawsze sie konczyło, dlatego wątpie by teraz miało być inaczej. Ludzie lubią sobie ponarzekać bo to nic nie kosztuje, natomiast zrobić coś konstruktywnego wymaga czasu i wysiłku. Ja nie mam aż tak skrajnego podejścia do tematu kadrowania bym z tego powodu miał nie ogladać zrekonstruowanej Seksmisji, Misia, Janosika, Chłopów czy Alternatyw oraz jeszcze innych tytułów. Wręcz przeciwnie, z przyjemnością je ogladam choć z lekkim żalem że jedynie w wersji kadrowanej. Dlatego też można powiedzić że jestem nieco z boku całej tej akcji, choć jak zauważyłeś zrobiłem Ci jako pierwszy wpis na blogu. Obawiam się jednak że za jakiś czas sam stracisz ochotę do jego prowadzenia, zwłaszcza gdy będzie to blog na którym mało kto bedzie sie udzielał. Oczywiście mam nadzieję że bedzie zupełnie odwrotnie. Toteż zachęcam tych którzy potrafili wyrażać swoje niezadowolenie na forum by robili to również na dedykowanym blogu aby nie umarł śmiercią naturalną.
karel

PostWysłany: Wto Lut 16, 2016 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
Toteż zachęcam tych którzy potrafili wyrażać swoje niezadowolenie na forum by robili to również na dedykowanym blogu aby nie umarł śmiercią naturalną.

Ja z pewnością coś tam napiszę w najbliższym czasie, zwłaszcza, jeśli jest to blog dedykowany. Proponuję, by zadedykować go miłośnikom oryginalnych proporcji obrazu. Wink

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
moviemaker

PostWysłany: Wto Lut 16, 2016 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
Dalej podtrzymuję zdanie, że ankieta przeprowadzona na takim forum w żadnym stopniu nie będzie miarodajna dla naszego społeczeństwa/ludzi ogladajacych TV.

Tylko, że robiąc ankietę na tym Forum zdaję sobie sprawę, że to nie badania OBOPu czy innego IBRISu:-) Nie zakładałem miarodajności w skali całego społeczeństwa a raczej chciałem sprawdzić wyniki na "reprezentatywnej grupie miłośników filmu". Nie spodziewałem się też 200 głosów, tu nie chodzi o jakieś rekordy...

Popatrz na inne ankiety, np. "Krzysztof Zaleski - najlepsza rola?", czy ogłoszona... 8 lat temu ankieta "Władysław Hańcza - najlepsza rola". W tej pierwszej jest 15 głosów a w drugiej, po ośmiu latach głosowania... 38! Na tym tle, mniej popularne przecież zagadnienie w mojej ankiecie już uzyskało świetny wynik otwarcia - a to dopiero początek!

Masz rację, od czasu do czasu warto coś tutaj napisać, żeby ankieta była widoczna ale myślę, że toczenie wielkich debat nie ma sensu.

MarianPaz napisał:
Fani owego serialu jakoś nie widać by się buntowali/protestowali na swoim forum.

Przeciwnie - tam fala przetoczyła się zaraz po premierze na bluray. Buntowali się nawet przeciwko na nowo zrobionym napisom (czcionka nie przypomina oryginalnej, co więcej jest to zwykła Arial). Inna sprawa, że "Alternatywy 4" nie były w klasycznym 4:3 i kadrowanie jest odrobinę "mniej bolesne".

MarianPaz napisał:
Co do bloga to mój pesymizm wynika z tego, że temat ten wracał tu na forum wielokrotnie i na negatywnych komentarzach zawsze sie konczyło, dlatego wątpie by teraz miało być inaczej. Ludzie lubią sobie ponarzekać bo to nic nie kosztuje, natomiast zrobić coś konstruktywnego wymaga czasu i wysiłku.

Trafiłeś w sedno - dlatego właśnie postanowiłem wreszcie przerwać ten zaklęty krąg ludzi, którzy "nic nie robią tylko narzekają"Smile

MarianPaz napisał:
Obawiam się jednak że za jakiś czas sam stracisz ochotę do jego prowadzenia

Cóż za "optymizm", doceniam ale nie liczyłbym na to;-) Jeśli już się za coś wezmę, nie rezygnuję tak łatwo.

MarianPaz napisał:
Ja nie mam aż tak skrajnego podejścia do tematu kadrowania bym z tego powodu miał nie ogladać zrekonstruowanej Seksmisji, Misia, Janosika, Chłopów czy Alternatyw oraz jeszcze innych tytułów.

Ja również i oglądam. Jednak na tyle wyraźnie dostrzegam problem, że chcę zrobić tyle ile mogę, żeby przywrócić OAR.

karel napisał:
Ja z pewnością coś tam napiszę w najbliższym czasie, zwłaszcza, jeśli jest to blog dedykowany. Proponuję, by zadedykować go miłośnikom oryginalnych proporcji obrazu. Wink

Serdecznie zapraszamy Smile
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Sro Lut 17, 2016 7:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moviemaker napisał:
Przeciwnie - tam fala przetoczyła się zaraz po premierze na bluray. Buntowali się nawet przeciwko na nowo zrobionym napisom (czcionka nie przypomina oryginalnej, co więcej jest to zwykła Arial). Inna sprawa, że "Alternatywy 4" nie były w klasycznym 4:3 i kadrowanie jest odrobinę "mniej bolesne".
Miałem na myśli to że tuż po wydaniu serialu głosy krytyki ucichły. Czyli standard, trochę sobie ponarzekali i na tym koniec, podczas gdy mogli próbować wymusić na TVP premierę serialu w 4:3, nie na stałe, ale przynajmniej raz na jakiś czas.

moviemaker napisał:
Masz rację, od czasu do czasu warto coś tutaj napisać, żeby ankieta była widoczna ale myślę, że toczenie wielkich debat nie ma sensu.
Osobiście wolałbym żeby wszelkie debaty na temat proporcji toczyły się w tym temacie, wówczas uniknęlibyśmy bałaganu.

moviemaker napisał:
Tylko, że robiąc ankietę na tym Forum zdaję sobie sprawę, że to nie badania OBOPu czy innego IBRISu:-) Nie zakładałem miarodajności w skali całego społeczeństwa a raczej chciałem sprawdzić wyniki na "reprezentatywnej grupie miłośników filmu".
Problem tylko w tym że telewizję nie ogląda wyłącznie "reprezentatywna grupa miłośników filmu". Wręcz przeciwnie, stanowimy mniejszość zwłaszcza na popularnych filmach i serialach. Masa ludzi traktuje filmy głownie jako rozrywkę, a my jako sztukę. Toteż łatwo przewidzieć wynik ankiety, choć ja nie mam zupełnie nic przeciw jej powstaniu. Wręcz przeciwnie, być może w końcu to tu przeniesie się dyskusja o OAR która z tego co mi pisało już kilka osób kompletnie odpycha część ludzi z branży rekonstrukcji, bo ileż razy można tam czytać o jednym i tym samym.
MarianPaz

PostWysłany: Sro Lut 17, 2016 10:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kadrowanie na przykładzie Alternatyw 4

Oryginalna zeskanowana klatka, u góry sklejki na tzw "uszy".

Stary kadr 4:3 wycięty z pominięciem sklejek.

Kadr 16:9 - wykorzystano niemal całą szerokość zeskanowanej klatki.

Tak przypuszczalnie prezentuje się serial w 4:3, wycięto go z pominięciem zaokrągleń rogów kadru.

Tak wyglądałby kadr gdyby wykorzystywano 100% obrazu, łącznie z zaokrągleniami.

https://rekonstrukcjablog.wordpress.com/2016/02/17/kadrowanie-na-przykladzie-alternatyw-4/
Daras

PostWysłany: Sro Lut 17, 2016 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moviemaker napisał:
Zachęcam przede wszystkim do głosowania.

Obszerne wypowiedzi na temat cyfrowej rekonstrukcji filmów znajdziemy tutaj: http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?t=11569&start=3945 Ewentualne propozycje dotyczące dodania lub modyfikacji opcji ankiety przesyłajcie na pw.

Ankieta trwa do końca bieżącego roku.

MarianPaz napisał:

(...)
moviemaker napisał:
Osobiście wolałbym żeby wszelkie debaty na temat proporcji toczyły się w tym temacie, wówczas uniknęlibyśmy bałaganu.
(...)

Ja z kolei przychylam się do wypowiedzi np. Kazimierza, bo wiele miesięcy temu podnieśliśmy podobne kwestie w kontekście „skakania” po całym forum. W temat rekonstrukcji cyfrowych wpisują się nie tylko zapowiedzi określonych premier telewizyjnych, ale całe Gro* innych zagadnień. Luźne przykłady:

1. Nośniki warte / niewarte polecenia.
2. Kwestie stricte techniczne (skanowanie, sprzęt audio – video, jakość dawnych klisz filmowych itp.).
3. Odczucia typu quale podczas obcowania z określoną rekonstrukcją.
4. Wydania płytowe warte / niewarte polecenia.
5. Kompozycja kadru według Polskiej Szkoły Filmowej.
6. Rekonstruowanie obrazu, a następnie jego niszczenie poprzez obcinanie np. góry i dołu.
7. Rekonstrukcja dźwięku w relacji do formatów jego zapisu.
8. Itd., itd., itd., itd., itd., itd., itd., itd., itd., …

Zatem raczej nie będę tworzył bałaganu na forum, tym samym ograniczę swoje wpisy przedmiotowe do działu o rekonstrukcjach cyfrowych. Osoby chcące dowiedzieć się czegoś o rewitalizacji polskich filmów, ale też mające chęć poczytać na tematy uwidocznione w powyższych punktach znajdą wszystko w jednym miejscu.

Pamiętam, że podczas emocjonalnych dyskusji na temat kastrowania obrazu odnotowałem tam setki kliknięć jednego dnia! Podobnie bywało np. przy okazji „publikacji serialu”: Czy twarz mężczyzny powinna wyglądać jak pupa niemowlęcia?
Uszanuję stanowisko Moviemakara i niniejszy wątek będę okraszał postami (tylko) w celu zwrócenia na niego uwagi. Natomiast dziesiąty odcinek o twarzach, czy też uwagi na temat zniszczonych filmów wyemitowanych w tv / wydanych na dvd, oczywiście znajdziecie w popularnym na forum dziale. Zapraszam. Very Happy

* Francuskie słówko Gros.

Polecam:
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Pią Lut 19, 2016 1:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daras napisał:
Użytkownicy forum Kino Polska – WSTAŃCIE DO APELU!

Proszę o uważne przeczytanie poniższego tekstu (napisanego w pośpiechu i na kolanie).
(...)

http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?p=97098#97098

Polecam:
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Pią Lut 19, 2016 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podjęcie prób negocjacji z prywatnymi nadwcami i dystrybutorami chyba nie na wiele się zda, no chyba że z TVP ktora jednocześnie produkuje rekonstrukcje. Już kiedyś Bernard z DMMS pisał że wydawca wydaje to co mu dadzą z repozytorium i w to nie ingeruje. Jak zauważyliście niedawno wydany Miś przez Best Film ma proporcje podobne jak ten od DMMS, czyli 16:9 zamiast 4:3, tak przynajmniej wynika z okładki (faktycznej zawartości dysku nie znam).

Korespondencję w sprawie proporcji należy zacząć od źródła czyli np od studia filmowego Zebra. Myślę że to oni mają tu największy wpływ na to co trafia do telewizji i na nośniki. Telewizjom komercyjnym zależy na tym żeby "sprzedawany produkt" był jak najatrakcyjniejszy dla przecietnego widza, toteż tam najchętniej emitują wersje pełnoekranowe. Zauważcie że w Polsacie czy TVNie bez problemu o dobrej porze obejrzycie kadrowaną Seksmisję, czy Vabank niż czarno-biały np Kanał w 4:3. Jak już to w kanale tematycznym, albo TVP choć tu też często w nieludzkich godzinach. Dlatego zamiast uderzać do nadawców i dystrybutorów lepiej zacząć od źródła. Ciekaw jestem czy sam prezes Zebry czyli Julisz Machulski odpowiedziałby na Wasze pytania. Na stronie można znaleźć maila do niego lub jego współpracownika który odpowiada w jego imieniu, a przecież kadrowanie dotyczy kilku z jego filmów. Kto jak nie on ma tu kompetencję do wypowiedzenia się w tej sprawie i realną możliwość jakiegoś działania.
MarianPaz

PostWysłany: Pon Lut 22, 2016 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W marcu Telewizja Kino Polska obchodzić będzie 90 urodziny Andrzeja Wajdy - i 20 rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Przypomni także kultowy serial Stanisława Barei "Alternatywy 4" - w wersji nieocenzurowanej i po cyfrowej rekonstrukcji.
http://media2.pl/media/131959-Jubileusz-Andrzeja-Wajdy-odnowione-Alternatywy-4-bez-cenzury-marzec-w-Kino-Polska.html

Cytat:
Fani polskiego kina również znajdą dla siebie wiele pozycji godnych uwagi. Stopklatka TV pokaże w marcu m.in. "Dublerów", "Dom zły", "Nic śmiesznego", "Dług", "33 sceny z życia", "Psy" i "Nie ma róży bez ognia".
http://media2.pl/media/131961-Hity-filmowe-emocjonujace-seriale-wiosna-Stopklatce-TV.html

Zobaczymy w jakich proporcjach będą Alternatywy 4 i Nie ma róży bez ognia.
Film_Polski

PostWysłany: Czw Mar 03, 2016 5:51 pm    Temat postu: 1,33:1 - 2,35:1 Odpowiedz z cytatem

"obraz w oryginalnych proporcjach, najczęściej w formacie 4:3"

1 Prawdopodobnie to rzeczywiście były najczęściej spotykane proporcje. Zresztą, telewizory kineskopowe jeszcze w latach 90. też miały proporcje ekranu zbliżone do 1:33:1.
2 Zwłaszcza w latach 70. dość popularne stało się tzw. kaszetowanie filmów. Dzięki specjalnym zastawkom, proporcje ekranu zmieniały się na coś pomiędzy 1,66:1 a 1,88:1. Czyli coś bardzo bliskiego dominującemu dziś formatowi 16:9.
3 Kiedy twórcy "Jak rozpętałem II Wojnę Światową" podjęli się, za pieniądze Polsatu, koloryzacji filmu, to niejako przy okazji, zwęzili oryginalnie szeroki ekran 2,35:1 - do proporcji 16:9. Prawdopodobnie, też dokonali takiego ścieśnienia obrazu, by trochę więcej z oryginału się zmieściło w kadrze. W każdym razie nieustannie odnoszę wrażenie, iż postaci z wersji barwnej na DVD są jakieś takie niezwykle szczupłe.
Zatem zdarzało się nie tylko obcinanie pasów u góry i u dołu, lecz również obcinanie boków.

PS Filmów niemych prawie nikt dziś nie ogląda? A tam pierwotne proporcje wynosiły 1,5:1. Bo na taśmie o szerokości 35 mm nie trzeba było wygospodarowywać miejsca na ścieżkę dźwiękową.
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 8:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okazuje się że stacja Kino Polska emituje zrekonstruowany serial Alternatywy 4 w wersji kadrowanej a nie oryginalnej 4:3.

4 i 5 marca na Facebooku zamieścili filmiki zachęcające do obejrzenia serialu. Obejrzało je kilkanaście tysięcy osób, skomentowało ponad 50 i ani jedna nie pisała nic na temat nieoryginalnych proporcji. Tyle w temacie zainteresowania dzisiejszego widza oryginalnym kształtem filmu czy serialu.

https://www.facebook.com/KinoPolska/
moviemaker

PostWysłany: Sro Mar 09, 2016 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem problem leży gdzie indziej. Nie dziwi mnie, że taki temat w ogóle nie był poruszany. Nie wynika to jednak z tego, że wszyscy chcą kadrowania do 16:9, tylko raczej z nieświadomości. Ludzie otrzymując produkt w postaci zrekonstruowanego filmu, zwyczajnie nie wiedzą że może on wyglądać inaczej. Nie robią porównań 1:1, wielu osobom wydaje się nawet, że rekonstrukcja wymusza zmianę proporcji obrazu! Wypełnienie obrazem ich panoramicznych telewizorów daje złudne wrażenie, że "wszystko jest OK", ba nawet lepiej niż kiedyś! Naprawdę bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że traktując w ten sposób obraz, tracimy część oryginalnego kadru (ucięte głowy, nogi, znikające elementy dekoracji itp.). Wydaje im się, że ta "metamorfoza" niesie tylko zaletę w postaci wypełnienia całego ekranu obrazem. A to przecież nieprawda...

Nie dziwię się, że ludzie tego wszystkiego nie wiedzą ale jednocześnie uważam, że to właśnie od takich osób jak my zależy czy się dowiedzą!

Skoro 50 czy 100 osób, komentujących na facebookowym profilu Kino Polska nie poruszyło tego tematu, już powinniśmy tam być i go poruszać! Jak czasami słusznie zauważasz, samo stwierdzenie faktu, czy zdziwienie jeszcze niczego nie daje - trzeba zadziałaćSmile Działajmy więc wszyscy, pokazujmy jakie są opcje w kwestii obrazu, naprawdę jest zapotrzebowanie na tą wiedzę. Nie chodzi tutaj o "nawracanie", każdy ma prawo wyboru ale żeby wybór był w pełni świadomy, trzeba poznać wszystkie jego opcje.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

Skocz do: