Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

90 urodziny Andrzeja Wajdy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
haku32

PostWysłany: Nie Mar 06, 2016 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chojrak, Karampuk i Jędruś wspomnieli o "Pannach z Wilka".

A tak przy okazji pochwalę się, że moja żona grała u p. Wajdy Smile.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Daras

PostWysłany: Nie Mar 06, 2016 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje trzy gorsze i znikam. Muszę usmażyć pieczarki...

Holt_ napisał:

(...)
Ale wezmy nawet te najwieksze obrazy. Popiół i diament? Cybulski tworzy wspaniałą kreację, ale wszystkie argumenty moralne sa po stronie Szczuki. Smierc na smietniku tez moze byc odczytana wieloznacznie.
(...)

Z innego wątku:

Daras napisał:
Pamiętam swoje odczucia po pierwszym obejrzeniu „Popiołu i diamentu”. Generalnie sprowadziły się one do sporego zdumienia, że taki film mógł powstać w dawnym ustroju. Z jednej strony zabicie człowieka podczas pokoju miało napiętnować poczynania tak zwanych wyklętych (to jakby oficjalne przesłanie filmu), z drugiej zaś została ukazana skuteczna akcja ruchu walczącego o niepodległy byt państwa. To drugie, jak sądzę, mogło w jakimś stopniu podnieść morale określonej części społeczeństwa...

O śmietniku też pisałem cytując wypowiedź Wajdy (teraz nie mam czasu na „przeszukania”).

Holt_ napisał:

(...)
Lotna i bezrozumne szarze na czolgi, nakrecone wtedy, gdy ciagle haslo o bankrutach wrzesniowych bylo niezwykle czesto powtarzane?
(...)

OK. Niemniej moje odczucia były inne, choć pamiętam scenę „siekania” szablą czołgu. Dla mnie to oczywista metafora, bo tak jak już wielokrotnie pisałem na forum – walka podjęta ze świadomością przegranej może stanowić dla kogoś katharsis. Widzę rzecz następująco: czynię tak, gdyż chcę być w zgodzie ze sobą. Zatem dopatruję się w filmie Wajdy pewnej aluzji, aby jednak walczyć...
Kiedyś wspomniałem, i nie w żartach, że najprawdopodobniej włączyłbym się do Powstania Warszawskiego (znając uprzednio wynik zrywu). Owszem, mógłbym w tamtych czasach swój potencjał wykorzystać inaczej, ale niekiedy bywa tak, iż człowiek nie wytrzymuje*. Mówi wówczas: DOŚĆ TEGO!

No nic. Idę smażyć te grzyby i proszę nie mieć mi za złe atencji dla filmów Andrzeja Wajdy. Wink

*Zasłyszane z filmu „Rzym” Felliniego: Kto wie po co żyjemy i po jaką cholerę umrzemy?

Polecam:
http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/
Powrót do góry
rafal dajbor

PostWysłany: Nie Mar 06, 2016 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A moja ulubiona piątka, także bez podziału na miejsca, czyli niejako ex aequo to:

"Kanał" - za fascynujące pokazanie tematu i rolę Vladka Sheybala, rozpoznany z niej po emigracji mógł zaistnieć w zachodnim kinie, co swego czasu bardzo mnie fascynowało. Do dziś osoba Vladka jest mi bliska.

"Piłat i inni" - nie licząc Vladka w roli Kajfasza, dla mnie absolutnie genialny i wciąż niedoceniony film. Ukochałem sobie szczególnie scenę, w której Łapicki-Afraniusz rysuje patykiem rybę - znak chrześcijan, zaś gdy przychodzi legionista dając znak, że Jeszua skonał, z wściekłością rzuca patyk, jakby ten funkcjonariusz systemu do końca liczył na cud, był mimo wszystko gotowy na nawrócenie. Kapitalna scena, cały Wajda!

"Dyrygent" - Mariusz Gorczyński w epizodzie i kawał mądrego kina, którego nie docenili Polacy, a docenił Ingmar Bergman.

"Bez znieczulenia" - chyba za całokształt, choć im jestem starszy, tym bardziej publicystyczna i histeryczna formuła tego filmu mi mniej odpowiada.

"Człowiek z marmuru" - mnie ten film po prostu porywa - intelektualnie, emocjonalnie, i w ogóle, i w szczególe, i pod każdem innem względem. Ze szczególnym uwzględnieniem muzyki Korzyńskiego!
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
karel

PostWysłany: Nie Mar 06, 2016 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja piątka:
1. Ziemia obiecana
2. Popiół i diament
3. Wesele
4. Kanał
5. Człowiek z marmuru

Swoją drogą Holt mnie ubiegł, bo też myślałem o otworzeniu takiego tematu. Wreszcie Wajda doczekał się własnego na naszym forum. Musiał skończyć 90. lat. Wink
Bardzo trudno wybrać "piątkę", bo Wajda nakręcił wiele wspaniałych filmów (także spektakli z moją ulubioną "Nocą listopadową" na czele) i należy także do moich ulubionych reżyserów, choć niektóre filmy nie całkiem mu się udały, a np. "Lotnej" bardzo nie lubię, podobnie zresztą jak "Panny Nikt", ale to dla mnie raczej wypadki przy pracy.
Czy jakieś racje moralne są po stronie Szczuki? Pewnie tak, ale dla mnie "Popiół i diament" to taki symbol tego polskiego historycznego zapętlenia i niezwykle trudnych czasów tuż powojennych. Wajdzie wielu zarzucało wiele - często złośliwie i bezpodstawnie - i w niektórych jego filmach są sceny, z którymi można polemizować, ba! całe filmy są też materiałem do dyskusji. Ale biorąc pod uwagę, że kręcił w PRL-u i jak musiał często lawirować, godząc się nie raz na niewygodne kompromisy, to jego kino jest prawdziwie wielkie i bardzo polskie zarazem. Nasi najlepiej znani za granicą reżyserzy, tj. Polański, Zanussi, Skolimowski, Munk, Has tworzyli/tworzą kino uniwersalne i znakomite, niektórzy odnaleźli się w Hollywood, a inni pewnie zdołaliby się odnaleźć, gdyby mieli taką szansę. Ale to właśnie kino Wajdy według mnie jest najbardziej widocznie naznaczone polskością, w wyjątkowy sposób przedstawia nasze rodzime dylematy, polemizuje z narodowymi mitami, choć czasem przyczynia się też do ich utrwalenia. Kiedy słucham Chopina, to słyszę Polskę, gdy oglądam filmy Wajdy, to Polskę widzę i chłonę. Może to górnolotne co napisałem, ale tak to czuję.
Bardzo jestem ciekaw "Powidoków" z Lindą i z utęsknieniem czekam aż ktoś wreszcie wyemituje "Miłość dwudziestolatków", "Powiatową Lady Makbet" i "Wrota niebios". Te dwa ostatnie filmy to może nie są arcydzieła, ale chętnie bym zobaczył, bo nigdy nie widziałem, a nowelę z Cybulskim oglądałem wieki temu.
200 lat, Panie Reżyserze! Zdrowia i jak najwięcej sił!

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 12:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do tej polskości to podpisuję się obiema rękami.
Sebastian999

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 12:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mistrz, Wielki Mistrz....czy największy w naszej kinematografii ?.
Możliwe, ale nie odpowiem zdecydowanie na to pytanie, chyba nie potrafię...Munk, Kawalerowicz, Has..Wiem jedno, niesłychanie wysoka średnia przy wielu, wielu próbach (filmach), . Nawet w debiutanckim ,Pokolenie" widać oznaki geniuszu, a to że spełnia pewne wymogi czasu w jakich był kręcony, trudno, przecież nie to było najważniejsze...Zachowanie, emocje Jasia Krone mogły być bliskie każdemu młodemu człowiekowi, niezależnie czy był z AK, czy GL.

Dzisiaj wyjątkowo bez podziału na miejsca:

,,Człowiek z marmuru" - jak napisałem przy innej okazji, cały czas to najnowocześniejszy film polski jaki widziałem, pobudzający intelektualnie, fascynujący wizualnie, wręcz orzeźwiający geniuszem w sobie zawartym. Rola Jandy na miarę roli Cybulskiego z ,,Popiół i..."

,,Panny z Wilka" - ileż się dzieje w tym z pozoru leniwie toczącym się filmie, gesty, spojrzenia, pauzy, uśmieszki...i jak zagrane, role kobiece cudowne, a Olbrychski, jedna z najlepszych,o ile nie najlepsza rola.
Tak jak ,,Ziemię obiecaną" można by nazwać arcydziełem na zewnątrz, tak ten obraz to arcydzieło do wewnątrz.

,,Popiół i diament" - tym razem zacytuję Karela - ,,to taki symbol tego polskiego historycznego zapętlenia i niezwykle trudnych czasów tuż powojennych" i ...znowu zacytuję Karela - ,,kino Wajdy według mnie jest najbardziej widocznie naznaczone polskością, w wyjątkowy sposób przedstawia nasze rodzime dylematy, polemizuje z narodowymi mitami, choć czasem przyczynia się też do ich utrwalenia".

,,Popioły" - Uwielbiam te czasy w cieniu Napoleona, w ogóle cały 19-ty wiek, a film Wajdy z duuużą satysfakcją, byłbym w stanie oglądać nawet bez dźwięku..

,,Ziemia obiecana" - arcydzieło...olśniewające wizualnie, co za ekspresja, co za rytm... z genialnymi zapadającymi w pamięć scenami *, z mistrzowskimi epizodami...

a także ,,Wesele", ,,Kanał", ,,Brzezina", ,,Danton", ,,Bez znieczulenia", ,,Dyrygent", ,,Lotna" i...,,Kronika wypadków miłosnych"

* to akurat mógłbym napisać przy każdej dzisiaj wymienionej pozycji

Daras napisał:

[/i]

Kurcze pieczone, też dzisiaj smażyłem pieczarki... Very Happy

rafal dajbor napisał:

"Dyrygent" - Mariusz Gorczyński w epizodzie i kawał mądrego kina, którego nie docenili Polacy, a docenił Ingmar Bergman.

Niektórzy docenili Smile, a Gorczyński jako zawodowy muzyk z Warszawy wygląda zawodowo Very Happy

Ostatnio zmieniony przez Sebastian999 dnia Czw Mar 17, 2016 11:40 am, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 12:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:
Co do tej polskości to podpisuję się obiema rękami.

No! Smile
Dodam, że oboma rękoma też uchodzi za sformułowanie poprawne (w innym wątku przetoczyła się na ten temat dyskusja).
Brawo Ty, brawo My (użytkownicy forum oczywiście)!

Polecam:
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 12:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian999 napisał:

(...)
Daras napisał:

Kurcze pieczone, też dzisiaj smażyłem pieczarki... Very Happy
(...)

No nie mogę. Smile Udało się?
Ja dodałem za dużo śmietany, ale poproszono mnie o dokładkę (kotlety wegetariańskie plus rzeczone grzybki). Cool

Polecam:
Powrót do góry
Sebastian999

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 12:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Średnio..., na cztery osoby dwóm smakowało... Smile
Student

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wspaniały reżyser
Oto moja piątka

1. Popiół i diament
2. Niewinni czarodzieje
3. Wszystko na sprzedaż
4. Człowiek z marmuru
5. Bez znieczulenia
Paj-Chi-Wo

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po osobistym spotkaniu z Andrzejem Wajdą wydał mi on człowiekiem a bardzo wysokiej kulturze osobistej. I wcale nie przesadzam dlatego chętnie o tym opowiadam. Na którymś z festiwali w Gdyni stałem z grupką ok. pięcioosobową na schodkach teatru muzycznego.
Z teatru wyszedł wiekowy o niskim wzroście siwiutki już pan w czarnym płaszczu. Szedł sam. To był Andrzej Wajda. Przechodząc koło nas zwykłych ludzi Very Happy , nagle się zatrzymał popatrzył przez chwilę i powiedział - Dzień dobry państwu ...
czekając na pytania. Oczywiście nie wszystko da się opisać.
Czasem sobie myślę kurde dzisiaj już takich ludzi nie ma, że ta kultura pochodzi z jakieś innej dawnej epoki. Patrząc na wiek reżysera coś w tym może być. Cool

P.S.

Osobiście jestem zwolennikiem budowania zrębów i kładzenia podwalin. Razz
Na tym co najlepsze i co już mądrzejsi od nas a mówię tu o naszych przodkach wypracowali. I na tym tworzenie czegoś jeszcze lepszego. No więc coś mi wtedy te parę minut mocno w głowie zaimponowało.
Powrót do góry
Kazimierz Jankowski

PostWysłany: Pon Mar 07, 2016 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie, panowie ! Przy panu Andrzeju o smażonych grzybach? Wśmietanie? Mam nadzieję,że to nie jest z Waszej strony aluzja do wieku Andrzeja Wajdy? Bo tu taki jubileusz.

Moja piątka
1. Ziemia obiecana
2. Niewinni czarodzieje
3. Kanał
4. Człowiek z marmuru
5. Wesele

Pozdrawiam
chojrak

PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 2:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

haku32 napisał:

A tak przy okazji pochwalę się, że moja żona grała u p. Wajdy Smile.
W którym filmie?
Powrót do góry
haku32

PostWysłany: Pią Mar 18, 2016 10:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, urlopowałem się Smile no cóż, tak naprawdę to to GRAŁA powinienembył ująć w cudzysłów Smile - otóż w filmie "Panna Nikt" moja żona była dublerką głównej bohaterki, a nawet i to powinienem ponownie zawrzeć w cudzysłowiu, ponieważ tak naprawdę dublowała jedynie jej dłonie, które było dość mocno zniszczone. Żona miała pojawić się w kilku innych scenach, ale teściowie nie zgodzili się na ścięcie jej włosów. Jedynym pocieszeniem jest, że scena darcia listu jest dość istotna w całym filmie Smile.
Moja żona kompletnie nie przykłada do tego występu wagi, ale ja się zawsze się śmieję, że tym złapała mnie na haczyk - już wówczas, jakieś 9 lat temu na początku naszej znajomości, pomyślałem sobie, że zawsze będę mógł kiedyś powiedzieć lub napisać "moja żona grała u Wajdy" Smile.
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Sob Mar 19, 2016 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

haku32 napisał:
moja żona była dublerką głównej bohaterki, a nawet i to powinienem ponownie zawrzeć w cudzysłowiu, ponieważ tak naprawdę dublowała jedynie jej dłonie, które było dość mocno zniszczone. Żona miała pojawić się w kilku innych scenach, ale teściowie nie zgodzili się na ścięcie jej włosów. Jedynym pocieszeniem jest, że scena darcia listu jest dość istotna w całym filmie Smile.

Zyskałem powód, by przypomnieć sobie ten film. Wink

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: