Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Kryteria selekcji filmów do KinOFFteki

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino OFFowe – Forum KinOFFteki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzes

PostWysłany: Wto Cze 21, 2005 12:12 pm    Temat postu: Kryteria selekcji filmów do KinOFFteki Odpowiedz z cytatem

Jakie kryteria decydują, które spośród nadesłanych filmów są emitowane, a które nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wojtek KinOFFteka

PostWysłany: Wto Cze 21, 2005 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zacznijmy od kwestii technicznych, bo one są najmniej dyskusyjne. Filmy offowe muszą być nakręcone w jakości pozwalającej na ich emisję w telewizji - najlepiej przy użyciu kamery cyfrowej. Właściwie inny format dopuściliśmy tylko w wypadku produkcjach słynnego Zespołu Filmowego Skurcz, ze względu na ich wartość historyczną i fakt, że ich dzieła to prawdziwy "kamień milowy" w polskim kinie niezależnym. Film musi być dla widza czytelny (dobrze oświetlony, aktorzy muszą mówić w sposób zrozumiały), na planie nie powinny pojawiać się rzeczy typu grający telewizor z jakimś programem, ścieżka dĽwiękowa z radia, znaki firmowe (koszulki z festiwalami, butelki coca-coli, znane marki piwa). Trzeba także pamiętać o muzyce - użycie czyjegoś utworu bez zgody jest zwyczajną kradzieżą. OFF nie oznacza braku profesjonalizmu! Oczywiście, margines swobody twórczej jest tu o wiele szerszy niż w kinie "zależnym", ale trzeba pamiętać o tym, że w dobrym kinie nawet niekonsekwencja musi być konsekwentna. By odwołać się do konkretnego przykładu - dziś miałem przyjemność oglądać film "Atak Nosferatu z kosmosu". Pomysł bardzo fajny - wszak żaden gatunek filmowy nie jest tak wdzięcznym materiałem na pastisz jak horror klasy B. Twórcy wymyślili sobie, że tutułowy wampir, jak i polujacy na niego chłopi będą grać w konwencji "Hydrozagadki". Niestety, pomysł nie wypalił - to, co było czytelne dla znajomych twórców, jest zupełnie nieśmieszne dla przypadkowego widza. Aktorzy uśmiechają się do kamery, mówią kwestie w taki sposób, jakby sobie je przypominali. Osobną kwestią są zdjęcia - bardzo niespójne, plany ogólne przemieszane ze zbliżeniami, bez żadnego widocznego celu i zamysłu. Ogólnie - by wywracać jakiś porządek do góry nogami, trzeba go przedtem bardzo dobrze poznać. Zrobienie filmu w zamyśle złego a przy tym czytelnego dla widza to bardzo trudna sztuka. Wracając do Pana pytania - jeżeli film spełnia powyższe warunki, to emitujemy go pod warunkiem, że jest CIEKAWY. Nie stosujemy żadnych ograniczeń - w KinOFFtece pokazujemy zarówno kino artystyczne, gatunkowe, pastisze, animacje, filmy 3D... Film musi być po prostu zajmujący, taki, o którym chce się rozmawiać po projekcji. Pozdrawiam Wojtek
Powrót do góry
Grzes

PostWysłany: Wto Lip 05, 2005 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż... z jednym na pewno się nie zgodzę. Z tym, że jest to zupełnie nieśmieszne dla przypadkowego widza. Nie wiem, na czym p. Wojtek opiera swoją wypowiedĽ. Ja wiem co mówię - film był testowany na tzw. przypadkowych widzach, tzn. wyświetlany na kilku różnych pokazach, za każdym razem wzbudzając salwy śmiechu. Jeżeli nie śmieszy to p. Wojtka - jestem w stanie to zrozumieć; nie wymyślono jeszcze rzeczy która śmieszyłaby wszystkich. Natomiast nie wiem, na jakiej podstawie p. Wojtek wypowiada się w imieniu "przypadkowego widza". P. Wojtek ma wyrobione zdanie; pozostałym Państwu proponuję samemu wyrobić sobie osąd - zapraszam po prostu do obejrzenia filmu. Więcej w wątku "Atak Nosferatu z Kosmosu - ogłoszenie". Na koniec chciałbym skomentować samo to, co było właściwie tematem, tzn. kryteriów. Zwróćcie Państwo uwagę, że np. REJS Piwowskiego łamie co najmniej 3 punkty z tego wszystkiego, a mimo to został uznany za najlepszy polski film wszechczasów. Krytyka (w osobie m. in. Zygmunta Kałużyńskiego) nie zostawiła na Rejsie suchej nitki, ale publiczności film bardzo się spodobał. Aby nie wywiązała się dyskusja która odbiegłaby od tematu który tutaj poruszamy, zwracam uwagę że NIE porównuję mojego filmu do Rejsu. I nie mam takiego zamiaru. Rejs przywołałem tylko jako przykład tego, jak nie trafione są opisane kryteria. Gdyby podobne dzieło pojawiło się dzisiaj, p. Wojtek musiałby je odrzucić.
Powrót do góry
Wojtek KinOFFteka

PostWysłany: Wto Lip 05, 2005 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę tylko zwrócić uwagę, że widownia festiwalowa ma swoją specyfikę i różni się w sposób zasadniczy od telewizyjnej. To, co bawi publiczność zgromadzoną na sali, niekoniecznie musi bawić osobę, która ogląda telewizję w samotności bądĽ w otoczeniu najbliższej rodziny. Jestem bardzo ciekaw komentarzy internautów po obejrzeniu pańskiego filmu! Dodam, że "Rejsu" nie odrzuciłbym - z tego prostego względu, że w tym filmie widać od początku do końca konsekwentnie przeprowadzony ZAMYSł. Pozdrawiam Wojtek
Powrót do góry
peatero
Gość

PostWysłany: Sro Lip 06, 2005 9:16 am    Temat postu: nosferatu z kosmosu Odpowiedz z cytatem

coz ... jestem pod wrazeniem; wlasciwie trudno cos temu obrazowi zarzucic: wartka akcja, brawurowe aktorstwo, piekne kobiety... postacie zarysowane subtelna acz wyrazna kreska - demoniczny Nosferatu wzbudza obawe, ze rzeczywiscie moze powrocic, tajemnicza postac Mistrza - taki nasz slowianski troche Yoda troche Morpheus ale to postac o wiele glebsza od tamtych ( powiedzmy sobie szczerze ) wytworow Hollywood, Lorien - o niebo lepsza w scenach walki od Trinity a i uroda chyba ja przewyzszajaca; asekurancki Van Helsing i zdecydowany w dzialaniu Blade - rowniez postaci bardzo wyraziste; na mnie osobiscie duze wrazenie zrobily postaci Rebajlow - dzielni, ucziciwi, madrzy odwieczna madroscia gminu - bardzo swojscy i wzbudzajacy sympatie; zwrocilbym uwage na pare warstw tego filmu - warstwa pierwsza, najbardziej widoczna, to zgrabny horror z elemantami fantasy i sf; ale mamy tez glebsza warstwe tego dziela - nie wahalbym sie ja nazwac filozoficzna; jakze symnboliczna jest tu ostatnia scena, kiedy pokonany Nosferatu powraca do zycia; tak tez i zlo tego swiata ( ktore Nosferatu symbolizuje ) wciaz sie odradza i wciaz straznicy Dobra ( Mistrz, Lorien, Rebajly ) musza ponawiac swoja z nim walke; jakze to wymowne i wciaz aktualne ! jest jeszcze warstwa refleksyjna - tu toczy sie walka, pojedynki, krew, zbrodnia a zycie biegnie swoim trybem ... natura jest ponad tym i nasza szamotanina jej praw nie jest w stanie naruszyc - taka jest moja interpretacja przewijajacych sie scen z pieknymi plenerami i ujeciami buszujacej w trawie wiewiorki ( czyzby filozoficzne nawiazanie do "buszujacego w zbozu" Salingera ??? ); mimo wiec faktu, iz autorzy zaszeregowali ten film do kategorii B, uwazam , ze wymyka on sie wszelkim klasyfikacjom i ma wszelkie przeslanki do stania sie filmem kultowym
Powrót do góry
peatero
Gość

PostWysłany: Sro Lip 06, 2005 10:07 am    Temat postu: Rejs & ZAMYSL Odpowiedz z cytatem

no z tym ZAMYSLEM Piwowskiego, Tyma i reszty to bym byl ostrozny ; ci, co czytali/slyszeli co nieco o tym jak Rejs powstawal, wiedza o co chodzi Very Happy ... pozdr. Piotrek
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino OFFowe – Forum KinOFFteki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: