Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Heimkehr i inne - propaganda w filmie III Rzeszy i ZSRR
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 23, 24, 25  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wacuś

PostWysłany: Pon Mar 12, 2007 7:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm...no tak czyli z końca lat 80 a nie z początku... Oglądałem ale zapomniałem jaki był tytuł. Wiedziałe, że coś na "O" Witać w temacie polskiego powojennego kina już taki dobry nie jestem Embarassed Embarassed Dzięki za podpowiedĽ Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Franczak1963

PostWysłany: Pon Mar 12, 2007 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dokumencie "Wina Ikara" jest fragment Heimkehra. Do stodoły pełnej Niemców wpada oddział polski i dowódca mówi takim dziwnym akcentem: Stać! Nie ruszać siyę! Wszyscy aresztowani! Kto sie poruszy, ten bendzie roszczylany!!! (zwracając się do żołnierza:) Powiedz im to po niemiecku. Potem jest scena przewozu do więzienia - przewożeni obłożeni siatką na ciężarówkach. Na budynkach można zauważyć napisy: Kawiarnia oraz Restauracia (właśnie przez -ia), pod Restauracią nazwisko Olszewski. Mijają też kino na którym (ledwo dojrzałem Very Happy) jest tytuł filmu: SKRZYDLATA FLOTA. Ciężarówki wjeżdżają na teren więzienia przy wygrażającym tłumie. Twarz tego dowódcy jakbym skądś znał, ale nie przypomnę sobie. Na pewno nie był to Samborski, bo on grał burmistrza bodajże. I teraz sedno: w dokumencie pojawiają się wycinki z gazet. Słabo widoczne, ale zacytuję: Aktorzy-renegaci aresztowani za udział w filmie >Heimkehr< Z polecenia władz prokuratorskich aresztowano [podkreślenia moje]: łuszczewskiego, Plucińskiego [bądĽ Płucińskiego, słabo widać], Golczewskiego i innych aktorów, którzy występowali w nakręconym przez propagandę niemiecką polakożerczym filmie "Heimkehr". Aktorów do oszczerczego i prowokacyjnego filmu werbował renegat i zdrajca Igo Sym. Główną rolę kobiecą w tym filmie kreowała aktorka niemiecka Paula Wessely. W roli ohydnego burmistrza wystąpił renegat Bogusław Samborski, który - jak wiadomo - zbiegł za granicę. W roli Polaka masakrującego w filmie kolonistów niemieckich wystąpił Juliusz łuszczewski, w roli sierżanta granatowej policji - Michał Płuciński [bądż Pluciński]. Na uwagę zasługuje fakt, że aktorzy... [tylko tyle widać, dalej zmiana na inne artykuły:] Zaraz odczytam, jest drobny druk Very Happy
Powrót do góry
Wacuś

PostWysłany: Pon Mar 12, 2007 11:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo, bardzo ciekawe. Very Happy
Powrót do góry
Franczak1963

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 12:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

6 aktorów stanie przed sądem za grę w filmie "Heimkehr" Prokuratura sporządziła już akt oskarżenia Prokuratura warszawska sporządziła akt oskarżenia przeciwko aktorom grającym w osławionym polakożerczym filmie "Heimkehr". Są nimi: Bogusław Samborski, który będzie sądzony zaocznie, Michał Płuciński, Juliusz łuszczewski, Stefan (?) Golczewski, Józef Kondrat i Wanda Szczepańska. Jak wiadomo "Heimkehr" przedstawiał prześladowania kolonistów niemickich na Wołyniu przez władze polskie. Główną rolę objęli aktorzy niemieccy z Paulą Wessely i Petersenem (?). Polacy grają role drugoplanowe przedstawiające typy nikczemnych Polaków kontrastując jaskrawie ze szlachetnymi wypowiedziami (?) Niemców. W toku dochodzenia ustalono, że jesienią 1940 (?) roku do Warszawyprzybył niemiecki reżyser filmowy G. Ucicky celem zaangażowania aktorów do powstającego filmu. Reżyser przy pomocy Igo Syma zaprowadził (?) akcję werbunkową (...) skich aktorów i zaproponował im (?) kont(r?)aktu. Część aktorów, a mianowicie (?) Jerzy Pichelski (?), Franciszek Dom(Dem?)...iak (?), Jacek (Józef?) O...icki (Ochulicki?), Roman (?) Dereń, Hanna (Joanna?) Chodakowska, Jozef Kondrat który (...) zrezygnowali z udziału w nakręceniu filmu. (?) aktorzy objęci aktem oskarżenia z nieżyjącym (...)rwatem (Harwatem??) i żelskim postanowili grać. Na podkreślenia zasługuje rola Pł(l)ucińskiego, który... Dalej jest nie do odczytania, a jeszcze kawałek jest. Nie dam rady Very Happy Jest jeszcze trzeci artykuł o karach może jutro spróbuję.
Powrót do góry
Franczak1963

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 12:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wacuś, jeśli kojarzysz tych zwłaszcza co nazwiska są trudne do odczytania to napisz. Bardzo ciężko było odczytać.
Powrót do góry
Wacuś

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 12:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety tych nazwisk, które są trudne do odczytania jakoś nie kojarzę. Sad Mogą to być mało znani, głównie teatralni aktorzy... Czy to jest możliwe - Józef Kondrat?????
Powrót do góry
Franczak1963

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 12:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W biuletynie IPN spotkałem notkę, że Samborski zgodził się zagrać prawdopodobnie by ratować żonę żydówkę.
Powrót do góry
Franczak1963

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 12:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nazwisko Kondrata jest bardzo widoczne akurat. I na stronie filmpolski jest informacja że grał w tym filmie. Patrząc na zdjęcie trochę podobny do tego dowódcy właśnie, ale mogę się mylić.

Ostatnio zmieniony przez Franczak1963 dnia Wto Mar 13, 2007 12:44 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wacuś

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 12:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak. O tym kiedyś słyszałem...
Powrót do góry
Franczak1963

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 1:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poprawka do części nazwisk w tekście: Jerzy Pichelski, Franciszek Dominiak, Roman Dereń. Tu o Juliuszu łuszczewskim http://filmpolski.pl/fp/index.php/1110861 Michale Plucińskim http://filmpolski.pl/fp/index.php/112953
Powrót do góry
Wacuś

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zauważyłem nazwiska Pichelskiego.... Embarassed Embarassed Embarassed To przecież jeden z bardziej lubianych amantów filmowych lat 30. Ostatnio można go było oglądać w "Białym murzynie" Zadebiutował w "Szpiegu w masce" grał też między innymi w "Sygnałach", "Granicy", "Trzech sercach" itd. Bardzo dobry aktor.
Powrót do góry
Wacuś

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 11:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dereń i Dominiak to epizdyści. Wystąpili w wielu filmach oresu międzywojennego. Wstyd, że nie zauważyłem tych nazwisk ale wczoraj byłem jakiś zmęczony....sorry! Embarassed
Powrót do góry
Kwinto

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wacuś napisał:
Dereń i Dominiak to epizdyści. Wystąpili w wielu filmach oresu międzywojennego. Wstyd, że nie zauważyłem tych nazwisk ale wczoraj byłem jakiś zmęczony....sorry! Embarassed
Wacuś, dobra dobra, zmęczony,każdy tak sie tłumaczy...Mr. Green Wink Laughing
Wacuś

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed wstyd. Ale rzeczywiście Pichelskiego nie zauważyłem...niedokładnie przeczytałem ten post. Fajne zdjęcie Kwinty Exclamation Wink Ucho od śledzia! Pozdrawiam
Powrót do góry
Kwinto

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Wacuś, mi też się podoba Very Happy A może po prostu byłeś tak zajęty że nie zauważyłeś Laughing Laughing Laughing
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 23, 24, 25  Następny
Strona 3 z 25

Skocz do: