Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Eugeniusz Bodo - jego życie i śmierć...
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nawka

PostWysłany: Czw Paź 28, 2010 12:30 am    Temat postu: Bodo wspomina Odpowiedz z cytatem

Genewa jest miastem, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym i nie tylko w ostatnich latach. Już w roku 1899 była Genewa świadkiem historycznego wydarzenia. W tym bowiem roku pierwszy raz ujrzał światło lampy elektrycznej Eugeniusz Bodo, czyli ja. Elektryczność miała zostać moim przeznaczeniem. Już jako niemowlę zacząłem życie bardzo ruchliwe, podróżowałem bardzo dużo. ZjeĽdziwszy całe imperium rosyjskie oraz pogranicze Chin i Persji, gdzie ojciec mój wyświetlał filmy (był jednym z pierwszych propagatorów sztuki filmowej), zawitaliśmy do Polski i osiedliliśmy się tu na stałe. Ojciec mój w łodzi otworzył teatr 'Urania', mnie zaś kształcono, chcąc zrobić ze mnie jakiegoś użytecznego członka społeczeństwa. Niestety, marzenia moich rodziców rozwiały się właśnie w świetle lamp elektrycznych. Ku wielkiej ich rozpaczy wstąpiłem na scenę. Historyczny ten moment zdarzył się dnia 27.10.1917 roku. Nie będę opisywał szczegółowo mej kariery artystycznej w kraju i za granicą, pokrótce powiem tylko, że grałem w kabaretach, w variete, music-hallach, teatrach dramatycznych, wreszcie w rewii i w kinie. Kino, które... jest moim żywiołem, jest bardzo uciążliwe i absorbuje dużo czasu i nerwów, a wobec tego, że niestety, wiecznie się nudzę, gra w filmie daje mi dużą satysfakcję. Kino uspokaja mi nerwy i pobudza fantazję. O ile na scenie lubię role komiczne, o tyle w filmie nie znoszę tego. Amantów par excellance nie grywam, gdyż uważam, że że do tego trzeba mieć albo ładną, albo bardo ciekawą twarz. Co do mnie, może i posiadam te zalety, ale... dla bardzo bliskich i życzliwych znajomych.... Dla szerokiej publiczności w każdym bądĽ razie uważam, że moja 'piękność' jest niewystarczająca. Kocham mają pracę sceniczną i filmową. Nie lubię milczeć na ekranie. Uważam, że stuprocentowy mówiony film jest nużący. Film powinien dać widowni to, co czego żywe słowo nie jest w stanie dać, natomiast film nigdy nie da widowni tego bezpośredniego kontaktu, jaki daje scena. Proszę wybaczyć, że odbiegłem od meritum sprawy, tj. od mego życiorysu. Otóż teraz, kiedy wiemy, że władam kilkoma językami, umiem czytać, pisać i rachować (to ostatnie nawet za dobrze, jak twierdzą dyrektorzy teatrów i producenci filmowi) muszę powiedzieć coś niecoś o swoich upodobaniach. Rano tedy zjadam śniadanie w ścisłym kółku rodzinnym, tj. z matką, asystuje mi przy tym mój kolega po fachu, Sambo, który gra rolę zmartwionego psa w 'Wietrze od morza'. Potem próba w teatrze, obiad, opracowanie następnej roli, trochę maluję i wreszcie o 7-ej teatr. Od czasu do czasu dancing. Uwaga: o ile lubię tańczyć na scenie, nie uznaję tego sportu poza teatrem, alkoholu dużo nie piję i nie znoszę ludzi pijanych. Kolacji i zup nie jadam, boję się stracić moją linię. z czasopisma Film 1983, nr 28, który cytuje wspomnienia Bodo z czasopisma Kino z paĽdziernika 1930r.
nawka

PostWysłany: Sro Lis 24, 2010 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanisław Janicki o Bodo: http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=70503&klik=zobtakze
Mazda

PostWysłany: Nie Maj 29, 2011 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://superwizjer.tvn.pl/42392,tragedia-amanta,archiwum-detal.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eMeM

PostWysłany: Pon Maj 30, 2011 1:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki za linkę, interesujący temat choć niestety zrealizowany w typowo TVNowskim stylu. za dużo gadania o mylnych tropach, za mało o tym co odkryto. wolałbym się dowiedzieć więcej o odnalezionych dokumentach i usłyszeć od innych osób (historyków? np. prof. Nicieji skoro występował w tym programie) na ile są one autentyczne.
Powrót do góry
nawka

PostWysłany: Pon Maj 30, 2011 6:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokumenty są autentyczne. Wiem, że P. Ryszard Wolański („Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie”), który właśnie pisze biografię Eugeniusza Bodo, dotarł do nich. Dr Grzegorz Jakubowski, pierwszy dyrektor IPN - tak jak jest podane w tym filmie dokumentalnym - przywiózł je z Rosji. Podobno dostał te dokumenty "przy okazji" odbierania innych.
Krava

PostWysłany: Pon Paź 03, 2011 10:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Rosji, w Kotłasie odsłonięto pomnik Eugeniusza Bodo: http://wyborcza.pl/1,75477,10396744,Pomnik_Eugeniusza_Bodo_stanal_w_Rosji.html
Powrót do góry
nawka

PostWysłany: Sro Kwi 18, 2012 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eugeniusz Bodo. "Już taki jestem zimny drań" RYSZARD WOLAńSKI http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.html?co=print&id=K5079
nałka

PostWysłany: Sro Kwi 18, 2012 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nawka napisał:
Eugeniusz Bodo. "Już taki jestem zimny drań" RYSZARD WOLAńSKI http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.html?co=print&id=K5079
książka ma być w sprzedaży od 9 maja
Powrót do góry
nawka

PostWysłany: Sro Kwi 18, 2012 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A na III Warszawskich Targach Książki, 13 maja o godz. 12-13.00 Ryszard Wolański będzie podpisywał swoją książkę na stoisku Rebisu. Coś słyszałam, ale na razie to nie potwierdzone, że tuz przed Targami ma się odbyć promocja w jednej z warszawskich knajp....
nawka

PostWysłany: Sro Maj 23, 2012 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://kinoatlantic.pl/aktualnosci/1508-otwarte-kino-atlantic-z-ryszardem-wolanskim 28 maja w warszawskim Kinie Atlantic odbędzie się spotkanie promocyjne biografii Eugeniusza Bodo.
chojrak

PostWysłany: Wto Cze 12, 2012 8:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kowboj Bodo umiera w łagrze Hmmm... "Gdy przyjrzeć się rolom Bodo, widać schematyczność postaci, w które musiał się wcielać. Trudno dziś bez zdziwienia przyglądać się pełnym entuzjazmu komentarzom na internetowych portalach filmowych, które wychwalają niebywały urok Bodo i tworzony przez niego nurt polskiej komedii muzycznej...." Całośc: http://wyborcza.pl/1,75475,11909346,Kowboj_Bodo_umiera_w_lagrze__recenzja_.html
Powrót do góry
nałka

PostWysłany: Wto Cze 12, 2012 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
Hmmm... Całośc: http://wyborcza.pl/1,75475,11909346,Kowboj_Bodo_umiera_w_lagrze__recenzja_.html
Nie wiem jak sama książka o Bodo, z opisu i przytoczonych fragmentów wydaje się dość głupiutka, banalna i bezkrytyczna, ale recenzja też beznadziejna i nudna. Biedny Bodo, prawie 70 lat po śmierci wciąż czeka na swojego biografa z prawdziwego zdarzenia.
Powrót do góry
nawka

PostWysłany: Sro Cze 27, 2012 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedynka Polskie Radio "Bodo - zimny drań, który nie znał nut" wywiad z Ryszardem Wolańskim http://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/634546,Bodo-zimny-dran-ktory-nie-znal-nut
nawka

PostWysłany: Sro Cze 27, 2012 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań" Książka o wielkiej karierze Eugeniusza Bodo i jej dramatycznym, przedwczesnym końcu. Czyta Emilian Kamiński. http://www.polskieradio.pl/7/1530/Artykul/623729,Ryszard-Wolanski-Bodo-Juz-taki-jestem-zimny-dran
nałka

PostWysłany: Pon Lip 09, 2012 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

recenzja książki: http://wyborcza.pl/1,75475,12062014,Bodo_i_jego_tajemnice.html Jacek Szczerba pisze m.in: Defekty biografii Bodo to jednak konsekwencja szerszego zjawiska. W PRL-u odcięliśmy się od przedwojennego kina, jako bezwartościowego. Ta pogarda była przesadzona. [...] Z tej pogardy wynikły zresztą szkodliwe zaniedbania. Z samej książki o Bodo można się dowiedzieć, ile przedwojennych sław żyło w PRL-u w zapomnieniu - m.in. Aleksander żabczyński (zmarły w 1958 r.), Zbyszko Sawan (1984), Maria Malicka (1992), Helena Grossówna (1994). Nikt jednak nie zadbał o to, by spisać ich wspomnienia. Już nie mówię o opisaniu powojennych losów sław pozostałych na Zachodzie: Stanisława Sielańskiego, Adama Brodzisza czy Zofii Nakoniecznej. One także pozostają nieogarnięte.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 5 z 8

Skocz do: