Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Eugeniusz Bodo - jego życie i śmierć...
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nawka

PostWysłany: Pon Lip 09, 2012 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nałka, mam nadzieję, że w końcu przeczytasz biografię Bodo i sam ją ocenisz, a nie będziesz przytaczać wyrwane skądś z zdania. Książka jest świetna, zwiera mnóstwo nieznanych faktów, bogatą bibliografię, świetny, wartki język. Nie można sie od niej oderwać. Wiele książek ma swoje wady, ale czepianie sie szczegółów nie ma sensu, gdy całość jest wspaniale zgrana. Kolejnym zarzutem jest brak prywatnego życia. Bo takich dokumentów po prostu nie nie ma. Wiem, że Wolańskiemu udało się zgromadzić prawie wszystko co wiadomo o domowym zaciszu i życiu na scenie. Tę recenzję pisał ktoś, komu totalnie obojętne jest kino przedwojenne, więc i nie zrozumiał wagi tej książki. życzę Piotrowi Gackowi, którego książkę reklamujesz, aby oparł się również na rzetelnej bibliografii i jego książka o Inie Benicie była równie dobrą opowieścią jak książka Wolańskiego.
chojrak

PostWysłany: Pon Lip 09, 2012 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nałka napisał:
z opisu i przytoczonych fragmentów wydaje się dość głupiutka, banalna i bezkrytyczna, ale recenzja też beznadziejna i nudna. Biedny Bodo, prawie 70 lat po śmierci wciąż czeka na swojego biografa z prawdziwego zdarzenia.
Nie czytałem jeszcze tej książki, ale miałem ją w łapach i edytorsko wyglądała smakowicie. Strasznie dużo zdjęć Bodo, reprodukcji plakatów, zaproszeń, wycinków z prasy etc. Wyglądało to co najmniej dobrze... Czy ktoś znalazł jakieś błędy merytoryczne w tej książce? O Bodo wiadomo niewiele-był strasznie tajemniczy, ale coś niecoś jednak po nim zostało. Ale i o innych aktorach wiemy przecież niewiele. Jak żył w USA Sielański, jak i gdzie zginął Znicz, co stało się z Iną Benitą itd, itp. Almanach losów tego pokolenia aktorów byłby zaiste ciekawy, ale pewnie nigdy nie powstanie... Wielu rzeczy już się nigdy nie dowiemy, a i grono zainteresowanych ich losem maleje wykładniczo. Zostały nam chociaż ich filmy... Co mają powiedzieć aktorzy stricte teatralni...? Sad Czy ktoś tę książkę w końcu przeczytał???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nawka

PostWysłany: Pon Lip 09, 2012 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja przeczytałam. Wolański wykorzystuje recenzje z przedstawień kabaretowych i filmowych, aby opowiedzieć życie Bodo. Anegdoty z planu i życia codziennego. Niewiele z życia osobistego. Prasa codzienna z całej Polski, nie tylko czasopismo Kino, jest przytaczana. Zdjęć jest ok. 200. Piękne reprodukcje nieznanych programów nutowych (choćby Titine) czy kinowych (Rywale). To nie jest opracowanie każdej recenzji. To wartka opowieść o aspiracjach, szczeblach i rozwoju kariery Eugeniusza Bodo. Niestety, z tego co wiem, Rebis zażądał skrócenia materiału, więc nie wszystko mogło się w książce pojawić. Widać to w drugiej części książki, gdzie rozwija się kariera filmowa Bodo, a kabaretowa jest jedynie wzmiankowana. Błędy merytoryczne? Owszem, drobne są. Ale jak ktoś zna kino przedwojenne wyłapie je, jak ktoś nie interesuje się tym tematem, nie będą mu przeszkadzać. Wiem, że książka miała być pierwotnie wydana pod koniec tego roku, ale zachwycony Rebis przyśpieszył wydanie na Warszawskie Targi Książki.
nałka

PostWysłany: Wto Lip 10, 2012 2:20 pm    Temat postu: Bodo i okolice Odpowiedz z cytatem

nawka napisał:
Nałka, mam nadzieję, że w końcu przeczytasz biografię Bodo i sam ją ocenisz, a nie będziesz przytaczać wyrwane skądś z zdania. Książka jest świetna, zwiera mnóstwo nieznanych faktów, bogatą bibliografię, świetny, wartki język. Nie można sie od niej oderwać. Wiele książek ma swoje wady, ale czepianie sie szczegółów nie ma sensu, gdy całość jest wspaniale zgrana. Kolejnym zarzutem jest brak prywatnego życia. Bo takich dokumentów po prostu nie nie ma. Wiem, że Wolańskiemu udało się zgromadzić prawie wszystko co wiadomo o domowym zaciszu i życiu na scenie. Tę recenzję pisał ktoś, komu totalnie obojętne jest kino przedwojenne, więc i nie zrozumiał wagi tej książki.
Widzę, że masz bardzo emocjonalny stosunek do tej biografii Bodo. Wcześniej sama zamieszczałaś linki do materiałów o tej książce, więc wydawało mi się, że info o recenzji w "Wyborczej" cię ucieszy. Zresztą recenzji w sumie dość przychylnej. Samą książkę pewnie kiedyś przeczytam, na razie nawet jej nie mam. Najważniejsze, że jest w końcu książka o Bodo, to wstyd, że przez tyle lat nikt się za to nie zabrał. Poza tym cenne zarówno u Wolańskiego, jak i recenzji Szczerby to próba rehabilitacji kina przedwojennego i wołanie o przypomnienie ważnych nazwisk tamtego okresu, stąd ten właśnie przytoczony fragment. Jeśli chodzi o ten brak materiałów na temat życia prywatnego powiem tak - brak materiałów też jest znaczący, też jest informacją. Ponoć w książce Wolański powołuje się na jakąś analizę Magdaleny żakowskiej o Bodo. Czy wiesz o jakim tekście mowa? Można go gdzieś znaleĽć?
Powrót do góry
nawka

PostWysłany: Wto Lip 10, 2012 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, nałka, ja mam emocjonalny stosunek do tej książki, a Ty masz bezpodstawnie złośliwy. Być może zbyt szybko pochłonęłam tę książkę, ale nic na temat homoseksualizmu Bodo nie wyczytałam. To po prostu pobożne życzenie gejów i dziennikarzy szukających sensacji. Bodo miał romanse, kochał swoją matkę, szybko się nudził kobietami. I był dyskretny. Po prostu babiarz. W zeznaniach NKWD opowiada o swoich intymnych stosunkach z ledwie zapoznaną Rosjanką. I tyle na ten temat. Przeczytaj książkę, a potem się wypowiadaj.
wanitatywna

PostWysłany: Sro Lip 11, 2012 12:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
Nie czytałem jeszcze tej książki, ale miałem ją w łapach i edytorsko wyglądała smakowicie. Strasznie dużo zdjęć Bodo, reprodukcji plakatów, zaproszeń, wycinków z prasy etc. Wyglądało to co najmniej dobrze... Czy ktoś znalazł jakieś błędy merytoryczne w tej książce?
chojrak napisał:
Czy ktoś tę książkę w końcu przeczytał???
Jak tylko zobaczyłam w księgarni, to nie mogłam jej nie kupić. Edytorsko rzeczywiście wypadła super - według mnie. A co do błędów merytorycznych miałam wątpliwości w dwóch sprawach, ale to może jutro napiszę... bo miałam gdzieś zapisane, a nie chcę skłamać pisząc z głowy.
nawka napisał:
Być może zbyt szybko pochłonęłam tę książkę, ale nic na temat homoseksualizmu Bodo nie wyczytałam. To po prostu pobożne życzenie gejów i dziennikarzy szukających sensacji.
Jedyna wzmianka o rzekomym homoseksualizmie Bodo odnosiła się do pracy magisterskiej M. Cytowskiej. Przytoczę może ten fragment: "Magdalena Cytowska napisała pracę magisterską Eugeniusz Bodo. Głośne życie, przemilczana śmierć. W rozdziałach Bogdan. Dziecko z rewolwerem i Eugeniusz Bodo. Rubinowy motylek opowiedziała o początkach jego aktorskiej kariery. W części drugiej, Gwiazdor salonów i zakładów szewskich, skupiła się na filmowym życiorysie Bodo. Nie stroniąc od bardzo ubarwiających narrację pogłosek, z kobiecą przenikliwością poruszyła sferę osobistego życia Bodo. On sam był niezwykle dyskretny i powściągliwy, dlatego plotkowały gazety. Powtórzyła więc za nimi o reklamowych kontraktach, o nieudanym romansie z Reri, o jego rzekomych skłonnościach homoseksualnych i zażyłej przyjaĽni z Karolem Hanuszem (który nie ukrywał swoich upodobań)"
nałka napisał:
Ponoć w książce Wolański powołuje się na jakąś analizę Magdaleny żakowskiej o Bodo. Czy wiesz o jakim tekście mowa? Można go gdzieś znaleĽć?
Przewertowałam teraz książkę i nie mogę nic znaleĽć na temat Magdaleny żakowskiej i jej analizy.
Powrót do góry
nawka

PostWysłany: Czw Lip 12, 2012 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wanitatywna, bardzo dziękuję Ci za sprowadzenie tej rozmowy do merytorycznego dialogu.....
nałka

PostWysłany: Czw Lip 12, 2012 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wanitatywna napisał:
nawka napisał:
Być może zbyt szybko pochłonęłam tę książkę, ale nic na temat homoseksualizmu Bodo nie wyczytałam. To po prostu pobożne życzenie gejów i dziennikarzy szukających sensacji.
Jedyna wzmianka o rzekomym homoseksualizmie Bodo odnosiła się do pracy magisterskiej M. Cytowskiej. Przytoczę może ten fragment: "Magdalena Cytowska napisała pracę magisterską Eugeniusz Bodo. Głośne życie, przemilczana śmierć. W rozdziałach Bogdan. Dziecko z rewolwerem i Eugeniusz Bodo. Rubinowy motylek opowiedziała o początkach jego aktorskiej kariery. W części drugiej, Gwiazdor salonów i zakładów szewskich, skupiła się na filmowym życiorysie Bodo. Nie stroniąc od bardzo ubarwiających narrację pogłosek, z kobiecą przenikliwością poruszyła sferę osobistego życia Bodo. On sam był niezwykle dyskretny i powściągliwy, dlatego plotkowały gazety. Powtórzyła więc za nimi o reklamowych kontraktach, o nieudanym romansie z Reri, o jego rzekomych skłonnościach homoseksualnych i zażyłej przyjaĽni z Karolem Hanuszem (który nie ukrywał swoich upodobań)"
nałka napisał:
Ponoć w książce Wolański powołuje się na jakąś analizę Magdaleny żakowskiej o Bodo. Czy wiesz o jakim tekście mowa? Można go gdzieś znaleĽć?
Przewertowałam teraz książkę i nie mogę nic znaleĽć na temat Magdaleny żakowskiej i jej analizy.
Dzięki za przepisany fragment. Magdalena żakowska i Magdalena Cytowska to ta sama osoba Very Happy Więc zagadka rozwiązana. Może zamiast publikacji książki Wolańskiego lepiej byłoby wydać tę pracę żakowskiej, która ma lepszą intuicję, a przede wszystkim stawia pytania i zdaje sobie sprawę, że w życiu nie wszystko jest oczywiste. A może publikacja Wolańskiego zachęci innych badaczy do zajęcia się tą fascynującą postacią? Oby!
Powrót do góry
nawka

PostWysłany: Pią Lip 13, 2012 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ryszard Wolański w TVP Kurier Warszawski http://www.tvp.pl/warszawa/publicystyka/wywiad-kuriera/wideo/ryszard-wolanski-22062012/7789876
Agastasiak

PostWysłany: Sro Lip 18, 2012 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja po pobieżnym przeglądnięciu znalazłam jeden błąd merytoryczny, ale dotyczący Smosarskiej, a raczej jej męża: Wolański - podobnie jak Beata Kęczkowska - przekręcił nazwisko Protassewicza na Protasiewicz (w notce biograficznej aktorki). Nie jest to literówka, bowiem powtarza się dwa razy i tak jest w indeksie nazwisk. Teraz zabiorę się za rzetelne czytanie. Może coś znajdę jeszcze. Informacje, które są w książe nie są dla mnie nowością - czytałam w innych Ľródłach - , pierwszy raz jedynie mam możność przeczytać zapis rozmów NKWD z przesłuchiwanym Bodo.
Powrót do góry
piotrekpg

PostWysłany: Wto Lip 24, 2012 4:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, Nawka przeczytałem biograifę Bodo..Jest świetna., taka prawda. Mimo redakcyjnych bzdur, na które na ogół autor nie ma wpływu.... BądĽ mile spokoljna -moja Benita będzie równie a może bardziej udokumentowana historycznie. Dzięki Tobie też... Powrót do góry
Powrót do góry
Krava

PostWysłany: Sro Lis 07, 2012 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałam biografię Bodo Ryszarda Wolańskiego i dla mnie było to raczej rozczarowanie. Książka składa się w wielu miejscach z cytatów z artykułów z prasy przedwojennej (relacje z planów filmów w których grał Bodo, recenzje z przedstawień kabaretowych z jego udziałem); autor o tym uprzedza w przedmowie, wiadomo materiałów Ľródłowych jest mało i trzeba korzystać z tego co jest dostępne, ale czytanie kolejnych streszczeń niewiele się od siebie różniących fabuł, informacji o obsadzie, recenzji krytyki, nawet fragmentów wywiadów z Bodo (często b. schematycznych i niewiele wnoszących) – jest mocno nużące – zwłaszcza w takiej ilości. Opowieść o życiu i karierze Bodo w czasach przedwojennych składa się więc z chronologicznie przywołanych jego ról filmowych i kabaretowych z opisami, cytatów z piosenek które śpiewał, trochę informacji o jego życiu osobistym i tyle, a pomysłu na ciekawe przedstawienie postaci Bodo - brak. Szkoda, że autor nie pokusił się o więcej swoich własnych recenzji ról filmowych Bodo, jakieś zbiorczego podsumowania jego dorobku i gry aktorskiej, porównania z innymi aktorami w kinie polskim, a może i światowym z tej epoki. Skoro zaś jest tak mało informacji o jego życiu prywatnym, to może warto by było pogłębić temat i opisać szerzej środowisko z którego Bodo się wywodził - pionierów kinematografu na ziemiach polskich (jak jego ojciec), międzywojennych kabaretów, w których Bodo występował w początkach kariery (tu jest trochę ciekawych informacji w książce np. o wszędobylskiej – nawet na samej scenie – reklamie, w porównaniu z czym dzisiejszy produkt placement to pikuś Smile). Ciekawe byłyby też informacje o funkcjonowaniu przedwojennych wytwórni filmowych (Bodo był współwłaścicielem wytwórni WBW) i spółdzielni filmowych. Stanowiłoby to ciekawe tło dla samej sylwetki Bodo. Największą wartość ma – według mnie - ostatni, najkrótszy, ale też najbardziej poruszający rozdział – opisujący wojenne losy Bodo. Tu też autor pozwolił przemówić dokumentom – i tym razem była to decyzja zdecydowanie trafna. Przytoczone w całości protokoły przesłuchań Bodo przez NKWD, karta z informacjami o jego stanie wypisana przez lekarza z obozu – robią wstrząsające wrażenie i jest to jedno z najbardziej wymownych oskarżeń reżimu komunistycznego w ZSRR jakie czytałam.

Ostatnio zmieniony przez Krava dnia Pią Lis 09, 2012 9:54 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
nałka

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krava - nie Ty jedna się rozczarowałaś! Niestety Sad
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 4:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nałka napisał:
To to "Prz", to jest recenzja? W jaki sposób oczytałaś, że jest negatywna? Czary?
Powrót do góry
nałka

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
nałka napisał:
To to "Prz", to jest recenzja? W jaki sposób oczytałaś, że jest negatywna? Czary?
wcześniej była w całości. Zaczynała sie od zdania, że dla mnie ta książka to rozczarowanie, a potem było długie uzasadnienie.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 6 z 8

Skocz do: