Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

przedwojenne telewizory - gdzie są ?
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
qkiel

PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 11:03 pm    Temat postu: przedwojenne telewizory - gdzie są ? Odpowiedz z cytatem

przed wojną mielismy telewizję - eksperymentalną. podobno w 1939 bylo 30 telewizorow zarejestrowanych w polsce. czy ktoś wie gdzie sie podzialy? są w muzeach? gdzie mozna je zobaczyc?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
potworek

PostWysłany: Pon Sie 04, 2008 6:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

żaden się nie zachował podobnie jak wyposażenie studia, to Niemcy zabrali do Berlina. Nie wiem nawet dokładnie jakiej produkcji były te telewizory. O ile wiem studio miało wyposażenie częściowo nasze krajowe częściowo Philipsa. Telewizory były skądś sprowadzane ale nie wiem skąd. ¬ródła o naszej telewizji są bardzo skąpe i jest ich nie wiele. Kiedyś je czytałem ale nie zachowałem linków.
Powrót do góry
qkiel

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 9:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki potworek, znów pomogłes Smile ale te telewizory były rozmieszczone w róznych miastach polski, to ze wszytskich je zabrano? w muzeum techniki w warsawie tez nic nie ma? hm.... a moze pamietasz jak nazywały sie modele tv owczesnie uzywanych?
Powrót do góry
potworek

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wtedy ta nasza telewizja działała jedynie w Warszawie i to w niewielkiej odległości od nadajnika który znajdował się na jedynym wtedy Polskim Drapaczu chmur na dachu hotelu Prudintal. Ja nie mówiłem że Niemcy zabierali telewizory z domów, chociaż pewnie i tak mogło być. Mówiłem o grabieży calej aparatury w studio, kamery oświetlenie nadajnik i tym podobne. dzisiaj nie zdążę już znaleĽć stron które kiedyś z zapałem przeglądałem, tam były nazwy firm które robiły pierwsze telewizory. Najwięcej było Amerykańskich z europejskich na pewno Philips ,Telefunken dalej nie pamiętam. Kilku ludzi z tamtych czasów uruchamiało po raz drgi Polską Telewizję ale już po wojnie. Pamiętam nazwisko jakiegoś profesora Groszkowskiego lub podobnie jakoś. Dalej już mam jedynie dziurę w pamięci. Fajnie że zająłeś się ak ciekawym tematem.
Powrót do góry
Jaro

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

potworek napisał:
Kilku ludzi z tamtych czasów uruchamiało po raz drgi Polską Telewizję ale już po wojnie. Pamiętam nazwisko jakiegoś profesora Groszkowskiego lub podobnie jakoś.
Zgadza się. Chodzi o profesora Janusza Groszkowskiego. Ma nawet swój pomnik w Warszawie, na ulicy Ratuszowej, gdzie w latach 50-tych było pierwsze studio telewizyjne. Tutaj informacje o nim z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Groszkowski
qkiel

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Fajnie że zająłeś się ak ciekawym tematem.
uwage moją zwróicły stare telewizory kt. pojawiaja sie na allegro. np. taki piekny staroć [url] http://allegro.pl/item412306882_bardzo_stary_zabytkowy_telewizor_antyk_unikat.html#photo [/url] [url] http://www.aukro.ua/item407388435-televizor-kvn-49.html#photo [/url] [url] http://www.molotok.ru/item410571795_televizornyj_priemnik_leningrad_t2.html#photo [/url] na co trzeba zwrócic uwagę polujac na przedwojenny telewizor? słyszałem ze kineskop był wbudowany nie w ściankę na wproist widza,ale w tą górną. obraz byl widzialny dzieki zamocowanej szybce kt. ustwialo sie pod odpowiednim kątem by odbijała obraz w kierunku widza.
Powrót do góry
Franczak1963

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.historiaradia.neostrada.pl/Polskie%20Radio%20Warszawa.html Powyżej co nieco o przedwojennej naszej telewizji, odbiornik polski i Philipsa oraz wóz transmisyjny. Zaprezentowano to i inne rzeczy na wystawie radiowej w Warszawie, która rozpoczęła się 26 sierpnia 1939... Kiedyś widziałem nawet na allegro program z tejże wystawy, niestety nie udało mi się zakupić.
qkiel

PostWysłany: Sro Sie 20, 2008 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki franczak za linka. odpowiedział w sumie na wszystkie moje pytania poza jednym - gdzie mozna takie telewizory w polsce zobaczyc? w muzeum techniki w warszawie? nota bene te pierwsze telewizory mialy wieksze kineskopy niz te pozniejsze z lat 50-tych. ciekawe dlaczego. ponizej koloowa fota nadajnika z hotelu warszawa. pazdziernik 1939 http://cache1.asset-cache.net/xc/50715110.jpg?v=1&c=NewsMaker&k=2&d=4996399091E83186D72BD3972A6F2CDB207CAAE8C4C94190
Powrót do góry
qkiel

PostWysłany: Pią Lis 07, 2008 12:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to niespodzianka! we lwowie zachowała si edokuemantacja techniczna "lwowskiej stacji telewizji eksperymentalnej", rysunki, scenariusze programów, wygloszone teksty... problem w tym ze dotycza audycji wyemitowanej 10.iii.1937 roku, o godzinie 7 rano... pewne dokuemnty zas wskazuja na to ze byla to kolejna audycja. wczesniejsza była w 1934 roku.
Powrót do góry
Student

PostWysłany: Pią Lis 07, 2008 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym przypadku trzeba chyba pogrzebać w archiwach dokumenty powinny być zachowane . Temat faktycznie bardzo ciekawy
Powrót do góry
potworek

PostWysłany: Pią Lis 07, 2008 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

qkiel trafiłeś na bardzo ciekawy ślad, czy możesz powiedzieć coś więcej o tych dokumentach posłać linka. Ja wiedziałem tylko o telewizji w Polsce w Warszawie i coś słyszałem o podbonych próbach w Krakowie a Lwowie usłyszałem dopiero od ciebie.
Powrót do góry
qkiel

PostWysłany: Nie Lis 09, 2008 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

potworek napisał:
qkiel trafiłeś na bardzo ciekawy ślad, czy możesz powiedzieć coś więcej o tych dokumentach posłać linka. Ja wiedziałem tylko o telewizji w Polsce w Warszawie i coś słyszałem o podbonych próbach w Krakowie a Lwowie usłyszałem dopiero od ciebie.
po starej znajomości Wink sprawa jest tylko zasygnalizowana, przez odkrywczynie dokumentów, gierszewską w "kino i film we lwowie do 1939 roku" s. 267 w przypisie.
Powrót do góry
Franczak1963

PostWysłany: Sob Sie 25, 2012 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawdziwe początki telewizji w Polsce, czyli tele-superheterodyna z okiem elektrycznym http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/06/26/prawdziwe-poczatki-telewizji-w-polsce-czyli-tele-superheterodyna-z-okiem-elektrycznym/
wit69

PostWysłany: Sob Sie 25, 2012 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już kiedyś pisałeś o tych przedwojennych początkach telewizji w innym temacie Franczak,ale warto upowszechniać te informacje,bo być może nie każdy to zna.Ten termin"superheterodyna"używał chyba Bodo w jednym z filmów,na określenie odbiornika radiowego który chciał sprzedać.
Kazimierz Jankowski

PostWysłany: Nie Sie 26, 2012 5:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Superheterodyna to odbiornik radiowy z pojedyńczą przemianą częstotliwości w.cz. . Mówiąc bardziej szczegółowo posiadający swój wewnętrzny generator lokalny (heterodyna ) którego częstotliwość mieszana była z częstotliwością odbieranej fali w wyniku czego otrzymywano jedną czestotliwość ,którą łatwiej można było wzmacniać w wzmacniaczach pośredniej czestotliwości (p.cz). Taki odbiornik miał większą czułoścć (odbiera słabe stacje) i większą selektywność (lepiej separuje stacje które pracują na biliskich częstotliwościach ) . Takich cech nie posiadały odbiorniki detektorowe , których przed II wojną św. było poprostu znacznie więcej z uwagi na niską cenę ( 15 zł ). Układ taki stosuje się w odbiornikach do dziś z pojedyńczą , podwójną i potrójną (odbiorniki wojskowe ) przemianą częstotliwości . Dla tych których interesują poczatki telewizji nie tylko w Polsce dołączam link na którym m.in. jest pokazana symulacja ruchomego obrazu telewizyjnego jaki można było zobaczyć na ekranie przedwojennego telewizora. http://89.167.11.87:90/FTP%20SR8BBS/P%C5%82yta%20Echolink/radioelektronicy/telewizja.htm Z krótkofalarskim pozdrowieniem ....VY 73 ES GUD SIG Kazimierz Jankowski
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: