Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Karbala
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sebastian999

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2015 3:24 pm    Temat postu: Karbala Odpowiedz z cytatem

Wczoraj widziałem film, a wcześniej przeczytałem recenzję Artura Zaborskiego zamieszczoną w wrześniowym numerze ,,Kino" i po części, potraktuję ten tekst jako punkt odniesienia do moich wrażeń i przemyśleń po seansie. Miałem ostatnio również okazję, przeczytać artykuł opisujący bitwę z już przecież dosyć odległych czasów(2004 r). Przede wszystkim zdumiewa fakt, iż udało się naszym i bułgarskim żołnierzom obronić przez trzy dni ratusz(City Hall), nie ponosząc strat własnych, a zabijając wielu szyickich bojowników( tu spotkałem się z różnymi liczbami: 80, 150, i jeszcze innymi..).
W filmie Krzysztofa Łukaszewicza mamy dużo zbliżeń, bliski plan, kamera jest blisko wydarzeń, wg mnie czasami zbyt blisko, być może po to by pokazać chaos i emocje towarzyszące bohaterom tamtych wydarzeń, a może spowodowane jest to bardziej prozaicznym powodem..., bo szerszych planów za dużo nie uświadczymy( z góry przepraszam za nieprecyzyjne, albo błędne terminy dotyczące pracy kamery, ale średnio się na tym znam, dlatego piszę jak potrafię), a jednocześnie obraz jest dosyć statyczny.
W artykule o którym wyżej mamy: ,,Temat polskich żołnierzy w Afganistanie i Iraku przewinął się dotąd zaledwie w kilku filmach-,,Matce Teresie od kotów" Pawła Sali, ,,Zabić bobra" Jana Jakuba Kolskiego, czy jednym z wątków serialu HBO ,,Bez tajemnic" ''. Chciałoby się zapytać, a gdzie ,,Misja:Afganistan" której chyba najbliżej tematycznie do ,,Karbali". Na tle serialu Macieja Dejczera jest naprawdę nieźle, szczególnie jeśli chodzi o sceny walk, albo scenografię. ,,Karbala" ma po prostu większy rozmach, który w filmach wojenno-batalistycznych jest nieodzowny,(oczywiście jest to przede wszystkim zależne od budżetu jakim dysponują twórcy). Do produkcji ,,Helikopter w ogniu" czy ,,9 kompania" jeszcze daleko...inna kwestia czy koniecznie trzeba się z takimi produkcjami ścigać. Artur Zaborski napisał ,,Krzysztof Łukaszewicz poszedł jednak w inną stronę....stworzył kameralną opowieść o żołnierzach wrzuconych w sam środek jatki", a w innym miejscu napisał ,, Łukaszewicz zatroszczył się o prawdziwość miejsca, ale zupełnie odpuścił sobie charakterystykę postaci..". No właśnie, przez ten ostatni zabieg ta ,,kameralna opowieść" nie jest za bardzo wciągająca. Moja żona nieźle się wynudziła, i widziałem w jej oczach ,,a nie mówiłam że będzie nudne". Budowanie napięcia w filmie to spora sztuka, i to też średnio się udaje.
Aktorsko poprawnie, UWAGA SPOJLER podobał mi się Simlat, Topa daje radę, a Głowacki szarżuje, co nawet trochę irytuję, ale gdy go zabraknie robi się trochę niemrawo. Aha, zapomniałbym jeszcze o Leszku Lichocie w całkiem fajnej roli charyzmatycznego sanitariusza. KONIEC SPOILERA Jeszcze jedno, aktor grający przywódcę szyickiej bojówki, jak i cała jego rola bardziej kojarzyła się ze złym charakterem z drugorzędnych filmów sensacyjnych z lat 80 tych, niż z fanatycznym bojownikiem(na to przerysowanie zwrócił uwagę również recenzent)
W recenzji mamy też ,, ..nie klepią różańca by wymodlić szczęśliwy powrót do domu, wreszcie- nie tłumaczą, po co zgłosili się na misję".
W filmie mamy co najmniej trzy sytuacje, w których żołnierze mówią o tym że są tu dla pieniędzy.
I jeszcze jeden fragment o filmie Łukaszewicza na koniec tekstu Artura Zaborskiego ,,I choć ,,Karbalą" Ameryki nie odkrywa, to Ameryki też nie kopiuje. A w kinie wojennym to już całkiem sporo". Dla mnie widać jednak pewne klisze w kinie Łukaszewicza, choćby UWAGA SPOILER bardzo mocno patetyczna scena(w sumie dziwne, bo przez większość filmu patosu nie było) powrotu do ratusza z wypadu po zakładników.

Moja ocena 5/10

Ostatnio zmieniony przez Sebastian999 dnia Nie Mar 20, 2016 7:29 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Franczak1963

PostWysłany: Pon Wrz 14, 2015 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdarza mi się to wyjątkowo rzadko, ale zaszedłem do kina na ten film.

Ogólnie całkiem sprawny, dobra kwestia o "Wielkich Braciach", dobre pokazanie jak wysłano tam polskich żołnierzy bezbronnych i potem musieli łatać te tarpany trumnami i kamizelkami...

Dobrze wypadł Topa, zupełnie inny niż z roli w Złotopolskich (innych nie znam, tą mam do porównania)

Byłem i jestem przeciw angażowaniu nas w głupie amerykańskie wojny, ale poszedłem dla uczczenia tych, którzy tam zginęli.
MarianPaz

PostWysłany: Pon Wrz 14, 2015 11:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musisz wyjatkowo slabo sledzic wspolczesne polskie kino skoro Tope kojarzysz z roli Zenka Pereszczako. Smile
karel

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2015 7:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marian mnie ubiegł, bo chciałem napisać dokładnie to samo... Smile

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2015 8:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarianPaz napisał:
Musisz wyjatkowo slabo sledzic wspolczesne polskie kino skoro Tope kojarzysz z roli Zenka Pereszczako. Smile

Od czasu gdy Kamasa pamięta się za rolę w "Ekstradycji" nic mnie już nie dziwi.

Franczak, można prosić o końcową punktację? Waham się czy iść.
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2015 9:27 am    Temat postu: Re: Karbala Odpowiedz z cytatem

Sebastian999 napisał:
Przede wszystkim zdumiewa fakt, iż udało się naszym i bułgarskim żołnierzom obronic przez trzy dni ratusz(City Hall), nie ponosząc strat własnych, a zabijając wielu szyickich bojowników( tu spotkałem się z różnymi liczbami: 80, 150, i jeszcze innymi..).

Dobrze uzbrojonych żołnierzy atakowała hałastra bez ciężkiej broni, ktora w innych wypadkach czesto dysponowała. Obroncy mieli przewagę ogniową, dlatego ataki odbywaly sie glownie nocami, nie atakowano ich non stop. Tę potyczkę (bo jednak uwazam nazywanie starcia w Karbali "bitwą" uwazam za powazne semantyczne naduzycie Wink) mogli przegrać tylko głodem i skonczeniem się amunicji.
Franczak1963

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2015 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro niektórzy lubią liczby to proszę, dam 7/10

Już wielokrotnie pisałem, że polskiego kina po 95-97 roku nie śledzę prawie wcale (palce jednej ręki to nawet za wiele), więc się nie ma co dziwić, że Zenka tylko znam Laughing

W ostatnich 15 latach byłem w kinie tylko 5 razy na tym, Pasji, Cristiadzie, Bitwie Wiedeńskiej i Hiszpance.
chojrak

PostWysłany: Sro Wrz 16, 2015 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Franczak1963 napisał:
polskiego kina po 95-97 roku nie śledzę prawie wcale (palce jednej ręki to nawet za wiele)

Emigracja wewnętrzna?
Tym bardziej dziwi przy takiej wybredności w wybieraniu seansów filmowych, zasilenie kabzy wydawcy Gazety Wyborczej - Agory.
Chwila nieuwagi?
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Czw Wrz 17, 2015 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karbala to kolejny film który udowadnia że Polacy potrafią kręcić dobre gatunkowe filmy które chce się oglądać. Jest to porządny film wojenny który pomimo niewielkiego budżetu wygląda na prawdę ok. Pozytywnym zaskoczeniem była gra aktorska osób po których nie wiele się spodziewałem (np Lichota), jednak pozytywnie mnie zaskoczyli. Topa zaliczył kolejną dobrą kreację.

7/10
chojrak

PostWysłany: Pią Wrz 18, 2015 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, że trzeba będzie się nań wybrać zatem.

Swoją drogą wylała się kolejna fala hejtu na Tadeusza Sobolewskiego, co za tym idzie na GW. (Piękny przyczynek do dyskusji o diabelskości tej gazety, prowadzonej w "Luźnych gadkach")

Tadeusz Sobolewski zrecenzował (zresztą dość pochlebnie) "Karbalę":
http://wyborcza.pl/1,75475,18823933,festiwal-filmowy-w-gdyni-przymusowe-bohaterstwo-w-karbali.html

za co został okrzyknięty... potomkiem Urbana:

http://wpolityce.pl/kultura/265543-sojusz-z-usa-to-to-samo-co-z-zsrr-recenzent-z-gw-na-szlaku-urbana

Można świetnie sobie wyrobić zdanie, jak obłędnie zakłamane wnioski wyciągają redaktorzy-"bojownicy o prawdę". Skwieciński zarzuca, że dla Sobolewskiego, o zgrozo, sojusz z USA to to samo, co z ZSRR.

Proszę uprzejmie wszystkich "antymichnikowców" o pokazanie mi tej tezy w tekście Sobolewskiego. Może ja czegoś nie dostrzegam?

Już zupełnie komiczne jest podsumowanie: wychodząc od wydumanej przez siebie tezy, rzuca kolejną - młodzi dziennikarze GW robią prokomunistyczną atmosferę w redakcji i Sobolewski się zaczadził...
Do tej pory miałem Skwiecińskiego, za w miarę ogarniętego... Jakże się myliłem.
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Pią Wrz 18, 2015 5:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swoją drogą teza o tym, ze taki "Kwiecień" mowi o tym, ze "taka była cena za nasze bezpieczenstwo" wprawiła mnie w lekkie osłupienie.
chojrak

PostWysłany: Pią Wrz 18, 2015 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:
Swoją drogą teza o tym, ze taki "Kwiecień" mowi o tym, ze "taka była cena za nasze bezpieczenstwo" wprawiła mnie w lekkie osłupienie.
Też bym tego tak nie ubrał w słowa, jak Sobolewski.
Seria filmów o których tam mówi: była polityczną agitką, "jak to dobrze nam się z czerwonoarmiejcami wojowało". Że my teraz sojuszniki. I że to Rosjanie od Niemca nas wyzwolili (no, to akurat prawda). I chyba o to Sobolewskiemu chodziło. Bezpieczeństwo od Niemca.
Spora liczba Polaków na widok rosyjskiego munduru szalała z radości w 1945 roku... Zupełnie słusznie zresztą, ten mundur zapewniał o wiele większą statystycznie przeżywalność.
Cytat:
Instytut Pamięci Narodowej oszacował w 2009 roku liczbę osób, które były represjowane przez reżim stalinowski na 1,8 mln. Z tego 150 tys. osób miało stracić życie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Represje_ZSRR_wobec_Polak%C3%B3w_i_obywateli_polskich_1939-1946#Pr.C3.B3by_ustalenia_liczby_ofiar_metod.C4.85_po.C5.9Bredni.C4.85

Analogicznie Niemcy represjonowali cały naród, a ofiar śmiertelnych było ok. 6 milionów. To daje statystycznie jakieś 40 razy "mniej bezpieczny" reżim. Oczywiście to diabelne uproszczenie, ale reżim sowiecki był zdecydowanie mniej krwiożerczy dla ogółu Polaków od "demokracji Hitlera". Co nie oznacza, że był dobry, zaznaczam to dla wzmożonych.

Do tego ludzie byli umęczeni okupacją i chcieli zacząć zwyczajnie żyć, nawet jeżeli przyszło żyć w kraju zniewolonym.
Na tym tle, teza o bezpieczeństwie jest może troszkę bardziej zrozumiała?

Czy zauważyłeś gdzieś w tym tekście faktyczne przyrównanie jakościowe sojuszy rosyjskiego i amerykańskiego?
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Pią Wrz 18, 2015 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziennikarzowi WSieci nie trzeba jakosciowego, wystarczy ilosciowe, czyli sam fakt postawienia jednego obok drugiego.
Zresztą podobne, acz nieco łagodniejsze zastrzezenia mial recenzent z Do Rzeczy - jemu z kolei cbodzilo o to, ze wstawkami jak dialog z Bułgarem rozmiękcza się wymowę filmu, ktory mogl byc w domyśle polskim "Bylismy zolnierzami" Gibsona.
A przy "Kwietniu" oslupialem, bo tam Rosjanie są przeciez tylko tłem nawet nie drugiego a trzeciego planu, a sam film jest opowiescią nawet nie o wojnie, tylko o zachowaniach ludzi podczas niej. Batalistyka w Kwietniu jest sceną, a nie akcją na scenie.
karel

PostWysłany: Sob Wrz 19, 2015 3:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Holt_ napisał:

Zresztą podobne, acz nieco łagodniejsze zastrzezenia mial recenzent z Do Rzeczy - jemu z kolei cbodzilo o to, ze wstawkami jak dialog z Bułgarem rozmiękcza się wymowę filmu, ktory mogl byc w domyśle polskim "Bylismy zolnierzami" Gibsona.

Mam nadzieję, że "Karbali" do filmu Gibsona jednak jak najdalej, bo to nieznośnie patetyczny gniot.
A "Kwiecień" to naprawdę dobre, głęboko humanistyczne i uniwersalne kino w czym zasługa Lesiewicza, aktorów i Józefa Hena, na którego prozie film jest oparty.

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Holt_

PostWysłany: Nie Wrz 20, 2015 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się, po prostu kompletnie nie rozumiem jakim cudem ten Kwiecień w ogole Sobolewskiemu wyskoczył w tych dywagacjach. Musi bardzo tęsknić za wiosną😊
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: