Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

,,Body/Ciało"
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sebastian999

PostWysłany: Nie Mar 08, 2015 3:56 pm    Temat postu: ,,Body/Ciało" Odpowiedz z cytatem

Wczoraj w jednym z warszawskich kin miałem okazję obejrzec najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej . Nie czytałem wcześniej recenzji, nie widziałem zwiastunów, ale w którymś momencie jakiś komunikat do mnie dotarł, a mianowicie, że mamy do czynienia z czarną komedią, ...i takie właśnie miałem odczucie po wyjściu z kina. Może do ,,czarna komedia" dodałbym jeszcze słowo ciepła, bo mimo że porusza niełatwe tematy, bardzo pozytywnie mnie ten film nastroił. Szumowska z Englertem nakręcili dojrzały, zwarty film, a do tego wykazali się się dużym wyczuciem i wstrzemięźliwością, bo przy takich tematach, jak te które poruszają w filmie, to znaczy ból po stracie bliskich, czy siły nadprzyrodzone, łatwo było przesadzic. Na szczęście nie ma grania na emocjach, za to mamy odpowiedni dystans do tematu i dużej próby humor. Nie jest też tak, że lekkosc i dystans o którym wyżej pozwalają nam zaraz po wyjściu z kina o filmie zapomniec, bo mimo że wczorajszy wieczór w ,,Warsaw night" na kinie się dla mnie nie skończył, to ,,Body.." był cały czas obecny.
Gajos zawsze nie schodzi poniżej pewnego poziomu, ale tym wypadku mistrzowsko i z precyzją zegarmistrza oddaje emocje które wychodzą z filmowego pana prokuratora, a Ostaszewska genialne tworzy swoją niesamowitą postac, do której zmieniał mi się stosunek w trakcie upływu ekranowego czasu. Na uwagę zasługują również pozostali aktorzy tzn Dałkowska, Woronowicz, czy Kowalski,o amatorce Justynie Suwale nie zapominając...
Zauważyłem w filmie fajny cytat z Haneke(tak mi sie przynajmniej wydaje)...i mamy ukłon w kierunku dobrego polskiego filmu z przed około 30 lat(nie chodzi mi o żadną konkretną scenę)..ale nie zdradzę jakiego. Myślę,że sami wpadniecie..

Moja ocena 8/10 bez odejmowania

Ostatnio zmieniony przez Sebastian999 dnia Nie Mar 20, 2016 11:29 am, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Daras

PostWysłany: Nie Mar 08, 2015 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian999 napisał:
Szumowska z Englertem nakręcili dojrzały, zwarty film, a do tego wykazali się się dużym wyczuciem i wstrzemięźliwością, bo przy takich tematach, jak te które poruszają w filmie, to znaczy ból po stracie bliskich, czy siły nadprzyrodzone, łatwo było przesadzic.

Nie czytałem żadnej recenzji filmu, ale polegam na Twojej wysokiej nocie. Zatem prędzej czy później „zaliczę” tę produkcję.
Mam pytanie, raczej trywialne - czy mógłbyś coś więcej napisać o „siłach nadprzyrodzonych”? Oczywiście nie mam na uwadze spoilera, lecz jakiś ogólny zarys tematu (np. jak sobie poradzono z tą kwestią aby nie wejść w groteskę). Może zaistniały w filmie jakieś klimaty z obrazów Kieślowskiego...?
Jeśli uznasz, że pisanie na ten temat zdradzi fabułę, a tak właśnie przypuszczam, to pozostawmy mój wpis bez odpowiedzi.

Polecam:
http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Pon Mar 09, 2015 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na dniach wybieram się do kina bo wstydem było by nie zobaczyć filmu za który Szumowska zgarnęła Srebrnego Niedźwiedzia.
nałka

PostWysłany: Pon Mar 09, 2015 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znakomity, najlepszy w dorobku Szumowskiej. Gatunek to pewnie komediodramat, opowiedziany lekko i pewną ręką. Nagroda reżyserka w Berlinie całkowicie zasłużona, bo film nie tylko sprawnie opowiedziany, ale też dopracowany pod każdym względem - świetne aktorstwo, kostiumy, zdjęcia, dobre rozłożenie akcentów, bardzo prawdziwie pokazana Warszawa. Ostaszewska gra najlepszą rolę w swej karierze, Gajos trzyma poziom, pyszna rólka Ewy Dałkowskiej, świetne połączenie w epizodach naturszczyków z zawodowymi aktorami (Kolasińska, Hajewska-Krzysztofik). Polecam!
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Nie Mar 15, 2015 1:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po obejrzeniu „Hiszpanki” nie sądziłem, że rodzimi twórcy będą w stanie wyprodukować coś lepszego. Wink
Teraz już serio. Faktycznie, krajowe kino ma się coraz lepiej. Cieszę się, że nie jestem już „skazany” wyłącznie na rekonstrukcje cyfrowe. Zatem niełatwo mi będzie coś dodać do wcześniejszych wypowiedzi. Po prostu powstał polski EUROPEJSKI film!
„Szaleństwo” przed kasami kina studyjnego przypominało to z premierowych dni „Bogów”. Zająłem jedno z ostatnich wolnych miejsc i z konieczności siedziałem w pierwszym rzędzie. „Wielopokoleniowa sala” została wypełniona po brzegi. Koleżanki i koledzy – czad!

Obraz Szumowskiej ukazał nam mało znane, często obce przestrzenie życia społecznego. Już od pierwszych chwil zastanawiałem się czy reżyserce uda się zachować twarz w scenach finałowych, bo konwencja którą sama sobie narzuciła stanowiła nie lada wyzwanie.
W poprzednim poście wyraziłem obawy związane z „zabawą” z tak zwanymi siłami nadprzyrodzonymi i ewentualnemu wkroczeniu w groteskę. Nieskromnie wspomnę, iż podczas projekcji nasunęło mi się jedyne sensowne zamkniecie tego „aktu”. Rozczarowania nie doznałem. Szumowska przeprowadziła widzów przez ten trudny wątek po mistrzowsku. Brawo!

Gdy ucichnie wrzawa po filmie, chętnie poznam Wasze przemyślenia na temat motywów takiej, a nie innej postawy filmowej Anny. Dziś podobna dyskusja stanowiła by spoiler, choć zdradzę, iż rzecz warto rozważyć posiłkując się psychologią (czy nawet neurologią). W ogóle gra Mai Ostaszewskiej bardzo mi się podobała, i stało się coś wyjątkowego. Upust radości następował u mnie w tym samy czasie co u pozostałych widzów. Kiedyś pisałem, że podczas celebrowania innych filmów śmieję się tylko ja, lub ubaw mają wyłącznie inni. Shocked

Od pewnego czasu zastanawiam się czy powstaną filmy na notę 10 / 10. Czy takiej chwili doczekam? Jaki to miałby być obraz? Czy nie bywam zbyt krytyczny w osądach?
Dziś z „premedytacją” przyznaję „Ciału” 9,7 / 10. Dlaczego tak dużo? Bo w mojej ocenie „Body” na to zasługuje. Bo może ktoś pomyśli: Daras oszalał, nie zna się kompletnie na filmach – muszę pójść do kina i go zrugać. OK, jeśli tak się stanie, to moja „prowokacja” spełni swoje zadanie, gdyż film wart jest uwagi. Cool
Wiwat polskie filmy!

Polecam:
Powrót do góry
chojrak

PostWysłany: Nie Mar 15, 2015 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daras napisał:

Dziś z „premedytacją” przyznaję „Ciału” 9,7 / 10.
[...]
to moja „prowokacja” spełni swoje zadanie...

No dobra, a tak bez tej "prowokacji" to jaka byłaby ocena?
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Nie Mar 15, 2015 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojrak napisał:
Daras napisał:

Dziś z „premedytacją” przyznaję „Ciału” 9,7 / 10.
[...]
to moja „prowokacja” spełni swoje zadanie...

No dobra, a tak bez tej "prowokacji" to jaka byłaby ocena?

Proszę mnie nie „prowokować”. Wink Sugeruję obejrzeć film i wystawić mu stosowną notę. Co by nie pisać – „Body” zasługuje na uwagę.

P.S.
W mojej ocenie wizja reżyserki była klarowna. Jednak na upartego widzę w „Ciele” dwie lub nawet trzy „zasłony”, które każdy odbiorca może zauważyć i potem je opuścić (na swój użytek). Mam nieśmiałe przypuszczenie , że Sebastian te „kurtyny” dostrzegł (?).

Sebastian999 napisał:
Na szczęście nie ma grania na emocjach, za to mamy odpowiedni dystans do tematu i dużej próby humor. Nie jest też tak, że lekkosc i dystans o którym wyżej pozwalają nam zaraz po wyjściu z kina o filmie zapomniec, bo mimo że wczorajszy wieczór w ,,Warsaw night" na kinie się dla mnie nie skończył, to ,,Body.." był cały czas obecny.

Sebastian999 napisał:

Moja ocena 9/10 bez odejmowania

Gdybym napisał, że film nie jest dla masowego widza, powieliłbym slogan, który „wyrecytowałem” w wątku o „Hiszpance” (potem spostrzegłem, że muszę swą wypowiedź nieco wyprostować).
Bardzo jestem ciekaw Waszych ocen / komentarzy.

Polecam:
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Nie Mar 15, 2015 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zamierzam wybrać się na ten film we wtorek. Potem naturalnie coś na kształt recenzji postaram się jak najszybciej zamieścić. Smile

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Daras

PostWysłany: Nie Mar 15, 2015 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karel napisał:
Ja zamierzam wybrać się na ten film we wtorek. Potem naturalnie coś na kształt recenzji postaram się jak najszybciej zamieścić. Smile

Cieszę się. Naprawdę. Mam przeczucie, że nie uznasz tego czasu za zmarnotrawiony. Bardzo chętnie przeczytam Twój wpis, i to niezależnie od werdyktu.
Z tym filmem jest tak, że niekoniecznie trafi on w gusta szerokiego spektrum odbiorców (jednak to napisałem Wink ). Na naszym forum sporo było dyskusji o wojnach, historii w ogóle czy stosunków międzyludzkich w ujęciu „my tu – oni tam” itd. To wydaje się obecnie trendy...
„Ciało” porusza kwestie dość osobiste, co może skutkować odstawieniem tej interesującej produkcji na „bocznicę”. Każdy gdzieś pędzi i ledwie znajduje chwilę na refleksję...

Zanurzeni we współczesnym czasie
Pozwalajmy klepsydrze
Przesypywać los
Przecież to tylko piasek
Płowiejący piasek...

Katarzyna Nazaruk, Tęsknoty (fragment).

P.S.
To co napisałem o tych kolejkach przed kasami nie stanowiło żartu. Ba, jestem kontent, iż mogłem zobaczyć seans w zacnym i licznym gronie kinomanów z mojego miasta.

Polecam:

Ostatnio zmieniony przez Daras dnia Pon Mar 16, 2015 1:33 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
MarianPaz

PostWysłany: Nie Mar 15, 2015 10:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja niestety nie podzielam powyższych zachwytów ponieważ filmowa historia mnie nie przekonała. Z kina wyszedłem kompletnie obojętny, choć uczciwie przyznam że Body/Ciało oglądało mi się naprawdę nieźle. Najwyraźniej twórczość Szumowskiej to nie moja bajka i możne prędzej w mój gust trafi film zdobywcy Złotego Niedźwiedzia Jafara Panahiego którego bardzo cenię. Smile 6,5/10
Daras

PostWysłany: Wto Mar 17, 2015 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Weź na warsztat codzienność i przy poszanowaniu zasad prawdopodobieństwa uczyń z niej coś niezwykłego (…) Szumowska nie szuka sensacji, ale drobnych blizn na duszach i ciałach swoich bohaterów (…) W historii o zaniedbaniu nie ma puszczonych scen i narracyjnych przestojów. Świetny jest drugi plan jakiego boleśnie brak w większości polskich filmów (…) Wyjście poza własną piaskownicę i spojrzenie z dystansu na leżące w niej zabawki zaowocowały realizacją filmu, który ma nie tylko potencjał...

Więcej w recenzji Anny Bielak, miesięcznik Kino (marzec 2015).

Przyznając „Ciału” wysoką notę okazało się, że nie byłem w tym działaniu jedynym „szaleńcem”. Choć film (jednak) podzielił nieco widzów, to znalazłem w sieci ocenę 10 / 10. W poprzednim zdaniu posłużyłem się cudzysłowem gdyż nie śmiałbym anonimowemu recenzentowi przypisać jakiejś aberracji. Przeciwnie, doceniam jego dużą odwagę.

P.S.
Pamiętam ze szkoły zajęcia o fali sinusoidalnej, jako punktu odniesienia do przeprowadzania różnych analiz. Jeśli dany trend po osiągnięciu (na sinusoidzie) punktu szczytowego „musi” zacząć spadać, to chyba mamy dobry okres aby cieszyć się polskim kinem. Wiwat! Very Happy

Polecam:
Powrót do góry
karel

PostWysłany: Sro Mar 18, 2015 10:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznam, że początkowo niespecjalnie paliłem się do pójścia do kina na najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej, nawet po otrzymaniu przez nią prestiżowej nagrody na Festiwalu w Berlinie - nie należała nigdy do grupy najbardziej przeze mnie cenionych twórców, więc uznałem, że sobie odpuszczę, zwłaszcza że i tak stosunkowo rzadko do kina chadzam. Tym, co zdecydowało o tym, że jednak się na seans wybrałem były bardzo wysokie oceny na naszym forum wystawione filmowi przez Sebastiana999 i Darasa, do których mój gust filmowy jest chyba zbliżony. Tak więc zaryzykowałem. I - tak jak to przewidział Daras - nie żałuję.
Uważam, że film Szumowskiej jest świetny, najlepszy w jej reżyserskim dorobku, dojrzalszy i znacznie bardziej profesjonalny pod względem formalnym od jej wczesnego i wysoko przez mnie ocenianego "Szczęśliwego człowieka". W pierwszej warstwie filmowej "Body/Ciało" dotyka oczywiście spraw, które są Szumowskiej nieobce i od dawna ją fascynują i przewijają się przez całą jej twórczość ("Szczęśliwy człowiek", "Ono", "33 sceny z życia", dokument "A czego tu się bać?"), czyli relacji rodzinnych, macierzyństwa, śmierci. Drugie dno tego filmu jest jednak nawet bardziej istotne - myślę, że Szumowska poprzez "Body/Ciało" mówi coś ważnego, choć z pozoru mało odkrywczego, o naszym społeczeństwie - pokazuje świat przeżarty przez cynizm, odarty z duchowości, ludzi mechaniczne wykonujących codzienne czynności, pogrążonych w obłudzie, oddalonych od siebie, niby bliskich, ale obcych sobie, traktujących się przedmiotowo, bywa że i z wrogością; świat, w którym należy tłumić emocje i zbytnio się nie odkrywać, by nie być uznanym za wariata czy człowieka słabego. Zgadzam się z opiniami, że "Body/Ciało" przypomina późne filmy Kieślowskiego pozbawione charakterystycznego dla nich patosu. Zresztą sama Szumowska nawiązywała do tego w niektórych wywiadach.
"Body/Ciało" to film mówiący o rzeczach trudnych, poważnych, ale robiący to w sposób subtelny, naznaczony delikatnym - choć często mocno czarnym - humorem. W dzisiejszych czasach niełatwo opowiadać w kinie o sprawach ostatecznych czy kontaktach ze światem zmarłych bez popadania w banał, taniość czy śmieszność. Także w trakcie seansu czułem pewną obawę czy Szumowska nie przekorczy cienkiej granicy dzielącej dzieło sztuki od rzeczy ambitnej ale jednak nieudanej. Na szczęście nic takiego się nie stało, w czym duża zasługa reżyserki, za co w pełni zasłużenie została nagrodzona w Berlinie. "Body/Ciało" można było zakończyć na wiele sposobów, ale moim zdaniem to faktyczne zakończenie jest właśnie takie, jakie być powinno i stanowi bardzo mocny element całego filmu, choć paradoksalnie może się komuś wydać wtórne czy wręcz ckliwe. Według mnie jest jednak bardzo prawdziwe i mocno podkreśla to o czym ów film jest. Do tego - wbrew pozorom - choć wydaje się dawać widzowi wiele nadziei, to wcale nie musi być odczytywane jako "happy end".
OK, pofilozofowałem troszkę, to teraz będę się odrobinę powtarzał...Smile
Aktorsko film stoi wysokim poziomie. Gajos - wiadomo, on chyba źle zagrać nie potrafi. Ostaszewska jest znakomita i zgodzę się z Nałką, że tu stworzyła swoją najlepszą rolę filmową; wręcz zapomniałem, że to aktorka i widziałem samą (wielce ciekawą) postać. Debiutantka Justyna Suwała - znakomita; jej postać można było zagrać bardzo płasko, ale ona wydobyła z niej naprawdę wiele, zagrała niezwykle przekonująco, oddała targające bohaterką emocje bez cienia fałszu, potrafiła być zarówno odpychająca, jak i urocza. Bardzo dobre epizody Władysława Kowalskiego, Dałkowskiej i Woronowicza (rozmowy prokuratora- Gajosa z ordynatorem-Woronowiczem: palce lizać!). Zdjęcia, montaż, muzyka - wszystko naprawdę udane i zgrane.

"Body/Ciało" oceniam na 8/10. Myślę, że kiedyś jeszcze do tego filmu wrócę i pewnie kupię, gdy wyjdzie na jakiejś płycie. Warto ten film obejrzeć, warto o nim pomyśleć. Szumowska zmusza widza do refleksji, ale robi to z wdziękiem, taktem i wyczuciem. W "Body/Ciele" jest dramat, gorycz i żal, ale jest też uśmiech i śmiech. Jak w życiu.

Cytat:
Zauważyłem w filmie fajny cytat z Haneke(tak mi sie przynajmniej wydaje)...i mamy ukłon w kierunku dobrego polskiego filmu z przed około 30 lat(nie chodzi mi o żadną konkretną scenę)..ale nie zdradzę jakiego. Myślę,że sami wpadniecie..

Większość filmów Hanekego widziałem, ale ten cytat mi chyba umknął chociaż coś mi świta... Chodzi o "Ukryte"? Natomiast co do ukłonu w stronę polskiego filmu...Masz na myśli "Bez końca"?

P.S.
Film oglądałem w kinie studyjnym. Sala w większości pełna, ale z biletami nie było najmniejszych problemów. Przekrój wiekowy wśród widzów dość szeroki, za to wyraźnie przeważały kobiety.

P.S. 2
Film powinien podobać się fanom Liverpoolu i Celtiku Glasgow. Wink Kto interesuje się piłką nożną nie powinien mieć kłopotów z odgadnięciem dlaczego. Smile

Powrót do góry
Sebastian999

PostWysłany: Sro Mar 18, 2015 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może cytat to za duże słowo z mojej strony, ale scena kiedy Anna wraca do domu i widzi dwoje młodych ludzi...skoarzyło mi się pewnym dosyć kontrowersyjnie przyjetym filmem Michaela Haneke

Co do filmu polskiego, to oczywiście obraz Kieślowskiego i Body/..łączy ,,kontakt z zaświatami" ale nie o ten film chodzi...
MarianPaz

PostWysłany: Sro Mar 18, 2015 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Body/Ciało" zobaczyło już niemal 150 tys. Polaków (w 10 dni) tak więc frekwencyjnie film wypada też całkiem nieźle. Smile

Jeśli chodzi o Kieślowskiego to mi bardzo z Dekalogiem kojarzyły się te warszawskie bloki.
karel

PostWysłany: Sro Mar 18, 2015 12:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian999 napisał:
Może cytat to za duże słowo z mojej strony, ale scena kiedy Anna wraca do domu i widzi dwoje młodych ludzi...skoarzyło mi się pewnym dosyć kontrowersyjnie przyjetym filmem Michaela Haneke

"Pianistka". Faktycznie.

Sebastian999 napisał:
Co do filmu polskiego, to oczywiście obraz Kieślowskiego i Body/..łączy ,,kontakt z zaświatami" ale nie o ten film chodzi...

Nie tylko, ale też fakt, że u Kieślowskiego zmarłym był adwokat, tutaj jest prawniczka, trauma i nieumiejętność pogodzenia się z odejściem bliskiej osoby itp. Jeśli z "Bez końca" spudłowałem, to się poddaję. Smile

Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: