Telewizja Kino Polska

Z dniem 06.06.2016r. zakończyło funkcjonowanie Oficjalne Forum Kino Polska, w związku z tym, z uwagi na chęć zintensyfikowania komunikacji Redakcji kanału Kino Polska ze swoimi widzami - zapraszamy uczestników Forum na fanpage Kino Polska na facebooku oraz na nowo powstałe Forum ‘Przyjaciół Kino Polska’: www.polskiekino.com.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ProfilProfil IkonkaZaloguj się, by sprawdzić wiadomości ZalogujZaloguj 

Dlaczego Nóż w wodzie ?
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ssaab

PostWysłany: Pon Paź 19, 2009 8:32 pm    Temat postu: Dlaczego Nóż w wodzie ? Odpowiedz z cytatem

Być może ten temat był już poruszany ale nurtuje mnie pytanie z jakiego powodu ten film uznawany jest za jakieś szczególne dzieło. Czasami gdy słucham wypowiedzi różnych ludzi na temat tego filmu to mam wrażenie, że jak ulał pasują do tego co mówią słowa z "Ferdydurke"- "jak to nie zachwyca skoro zachwyca". Wiem że to czy film podoba się komuś czy nie to kwestia gustu jednak powiem to jeszcze raz dlaczego ten film uznawany jest za jakieś szczególne dzieło nie rozumiem. Według mnie jest po prostu nudny i niczego szczególnego w nim nie widzę.
SORGE

PostWysłany: Pon Paź 19, 2009 10:29 pm    Temat postu: Re: Dlaczego Nóż w wodzie ? Odpowiedz z cytatem

ssaab napisał:
Według mnie jest po prostu nudny i niczego szczególnego w nim nie widzę.
A ile masz lat? Myślę, że tu może być odpowiedĽ na Twoje pytanie... Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ryszard ochódzki

PostWysłany: Pon Paź 19, 2009 10:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a w sumie co wiek ma do rzeczy - taki trochę argument ....wytarty.... to, ze niektóre filmy są znane z tego że są znane to żadna nowość - a co do noża... to w sumie żeby aż tak skakać w górę z jego powodu??? zdecydowanie mamy dziesiątki lepszych pozycji
SORGE

PostWysłany: Pon Paź 19, 2009 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ryszard ochódzki napisał:
a w sumie co wiek ma do rzeczy - taki trochę argument ....wytarty....
W przypadku tego filmu bardzo dużo ma... Trzeba mieć trochę doświadczenia, życiowego by w pełni zrozumieć swoistą i delikatną "grę" o względy atrakcyjnej kobiety między dojrzałym mężczyzną, posiadającym wszystko ale nie mającym już "iskry młodości" (chcącym zrobić "wrażenie" na szczeniaku), a młodym chłopakiem który co prawda młody i przystojny ale "goły", głupio zbuntowany i naiwny. Geniusz Polańskiego polegał właśnie na tym, że to rozumiał, będąc bardzo młodym człowiekiem. Do tego piękne plenery i nastrój typowy dla "Szkoły polskiej" czyli takich filmów jak właśnie "Nóż", "Pętla" czy "Pociąg". Nikt w tamtym czasie w bloku wschodnim nie kręcił filmów o tej tematyce i w taki sposób. W ZSRR romanse kręcone były ale w kołchozach, a rywalizacja była nie o względy kobiety ale o plan! A tu PRL i kawał niezłej bryki (jak na tamte czasy), jacht... inny świat. Więc prekursor! Stąd sukces i popularność. Kto nie docenia tego filmu niech mi pokaże lepszy, z ciekawym tematem psychologicznym, rozpisany na 2-3 role, z takimi dopracowanymi dialogami i grą aktorską oraz na swój sposób pionierski. Bez jednej zbędnej sceny czy słowa. Do tego, temat filmu aktualny i w 1962 i dzisiaj ... prawie 50 lat póĽniej.... Wink

Ostatnio zmieniony przez SORGE dnia Pon Paź 19, 2009 11:49 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
annamaria

PostWysłany: Pon Paź 19, 2009 11:48 pm    Temat postu: Re: Dlaczego Nóż w wodzie ? Odpowiedz z cytatem

ssaab napisał:
Być może ten temat był już poruszany ale nurtuje mnie pytanie z jakiego powodu ten film uznawany jest za jakieś szczególne dzieło. Czasami gdy słucham wypowiedzi różnych ludzi na temat tego filmu to mam wrażenie, że jak ulał pasują do tego co mówią słowa z "Ferdydurke"- "jak to nie zachwyca skoro zachwyca". Wiem że to czy film podoba się komuś czy nie to kwestia gustu jednak powiem to jeszcze raz dlaczego ten film uznawany jest za jakieś szczególne dzieło nie rozumiem. Według mnie jest po prostu nudny i niczego szczególnego w nim nie widzę.
Był na tyle nowatorski w formie ( zamknięcie 3 osób na małej przestrzeni), że przeciez Polański dostał propozycję, aby zrobic remake z Elizabeth Taylor.. Jasne, ze z biegiem czasu wiele filmów "trąci myszką". Dla mnie zupełnie denna w tym filmie była rola kobieca. Ale Niemczyk dobrze zagrał. I nawet dzisiaj podoba mi sie jego ekspresja. Myslę, że reprezenował to, co zawsze imponowało Polańskiemu.
Powrót do góry
ryszard ochódzki

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 6:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobra, okej, nie kłócę się, może i nie rozumiem tego filmu....."cokolwiek by mu nie było leży w łóżku" Laughing
karel

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 8:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, tak. SORGE i annamaria napisalijuż dużo z tego, co sam bym napisał. Ja może nie zaliczyłbym tego filmu do swoich ulubionych, ale niewątpliwie jest to wysokich lotów klasyka, bardzo nowoczesny film jak na swój czas - zresztą aż tak bardzo sie nie zestarzał - pełen psychologicznej głębi i napięcia. Niemczyk świetny - jedna z lepszych jego ról. Jolanta Umecka w roli kobiecej faktycznie przeciętna, chociaż ona w tym filmie miała chyba bardziej "wyglądać", niż grać Wink Poza wszystkim, była ona głównie modelką, a w filmie pojawiała sie okazjonalnie. Ciekawe, że Malanowicz mówi w "Nożu w wodzie" głosem Polańskiego. Kiedyś zastanawiałem się dlaczego. Nie znam oficjalnych tego powodów, ale wydaje mi się, że po prostu piskliwy głos Polańskiego bardziej pasował do tej "gówniarskiej" postaci, niż dojrzalszy, niższy, z lekka zmysłowy głos Malanowicza. Dlatego dubbing w tym przypadku raczej nie razi i nie dziwi. Podsumowując - mimo dziesiątek lat na karku nadal bardzo dobry film.

http://rekonstrukcjablog.wordpress.com/

http://forum.polskiekino.com.pl/
Powrót do góry
Kwinto

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 8:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie w tym filmie nic nie rusza...no chyba że przyjemność oglądania młodego p. Niemczyka w swojej jednej z lepszych ról. Sorge, jeszcze byś się zdziwił w jakim wieku są obecni albo byli forumowicze a pisali (piszą) bardzo dojrzale...wiek tu, mimo wszystko nie ma większego znaczenia.
wojtek b'ham

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 8:44 am    Temat postu: re Odpowiedz z cytatem

Umecka miała wyglądać to fakt. Ale moim zdaniem nawet nie wyglądała. Przeciętna uroda.
Powrót do góry
Capitol-Dali

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypominam, że dyskutujecie o filmie, który zdobył cztery główne nagrody na festiwalach filmowych (nagroda FIPRESCI-Wenecja, Grand Prix - Prades, Złoty Delfin - Teheran oraz ponownie nagroda FIPRESCI -tym razem w Panamie). Był pierwszym polskim kandydatem do Oscara (szczerze mówiąc najbliższym zresztą zdobycia statuetki). I gdyby nie ten film, to tak naprawdę nazwisko Polański byłoby nieznane... bo tu nie chodzi o Malanowicza, Umecką czy nawet bardzo dobrą grę Niemczyka. Tylko o tematykę filmu i sposób jej przedstawienia na ekranie. Czy można wskazać drugi, taki film SORGE? To oczywiście nie to samo i majstersztyk inny - ale sam go wymieniłeś - "Pociąg". Pozdrawiam Wink
Powrót do góry
SORGE

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Capitol-Dali napisał:
To oczywiście nie to samo i majstersztyk inny - ale sam go wymieniłeś - "Pociąg". Pozdrawiam Wink
Na tą odpowiedĽ liczyłem. To jeden z moich ulubionych filmów. Very Happy Jeśli chodzi o ten okres naszej kinematografii uważam, że nie było lepszego... Cieszę się, że też go doceniasz.
Powrót do góry
karampuk

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do wszystkich zalet "Noża...", jakie wymieniacie dodam jeszcze przepiękną muzykę - bez niej ten film nie byłby taki sam. A co do tego, że Malanowicz mówi głosem Polańskiego: gdzieś czytałam jakąś wypowiedĽ jednego z jego przyjaciół, że rola chłopaka była dla Polańskiego niespełnionym marzeniem, bardzo bolał, że nie może jej zagrać (ze względu na warunki fizyczne, oczywiście), więc chciał mieć jak największy wpływ na nią, dlatego Malanowicz użyczył "tylko" ciała, a głosem operował sam Polański.
Powrót do góry
ssaab

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ile masz lat? Myślę, że tu może być odpowiedĽ na Twoje pytanie... Mam 34 lata i nie sądzę, aby mój wiek mial coś do rzeczy.
ryszard ochódzki

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

e tam od razu 34 lata masz lat tyle masz - 4 razy 7 plus 6...albo wiek jak Laguna rozmawia z Kmitą -"co to za wiek 49 lat??? dupy się zaczynają podobać" Very Happy Very Happy - tak a propo rozmowy o wieku, albo i zupełnie w oderwaniu od tematu jak kto woli:lol: może i film faktycznie dobry, ale żeby tylko w kółko powtarzać, ze to Polańskiego (może jeszcze z Londynu dzwoni Laughing Laughing ) i ze tyle nagród....oskara czasami jak przyznają to ja się idę się zastanawiać co za kryteria obowiązują
Kwinto

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie nagrody nie mają jakiekolwiek znaczenia...jeżeli jakiś film mi się podoba to nie dlatego że zdobył niedĽwiedzia, oskara, delfina czy maliny (z premedytacją wszystkie z małej litery pisane). Tak samo nie sugeruję się opiniami krytyków filmowych...
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Telewizja Kino Polska Strona Główna -> Kino Polska Kino, telewizja, film... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

Skocz do: