Moderator

Dołączył: 25 Wrz 2006 Posty: 14
|
Wysłany: Wto Paź 03, 2006 12:12 pm Temat postu: PaĽdziernikowe propozycje KinOFFteki |
|
|
Telewizja Kino Polska zaprasza na KinOFFtekę
Jak wygląda polskie kino powstające poza głównym nurtem? Co mają do powiedzenia młodzi, niezależni filmowcy? W KinOFFtece, na antenie Telewizji Kino Polska, okazja do zapoznania się z najważniejszymi dokonaniami polskiego offu.
KinOFFteka to jedyny cykl prezentujący dorobek polskich niezależnych twórców – tych których nazwiska są już dobrze znane miłośnikom kina i tych, o których wszyscy dopiero usłyszą. To panorama niezależnych filmów, które łączy to, że zawsze są interesujące, świeże i bezkompromisowe.
Młodzi – zdolni – niezależni – tylko w KinOFFtece.
W paĽdzierniku na antenie:
KinOFFteka – Marek Cichy
Premiera: środa 11.10, powtórka: sobota 14.10
KinOFFteka zaprasza na niezwykłe filmy Marka Cichego - kino oparte na wyobraĽni i tajemnicy. Marek Cichy, absolwent Wydziału Zarządzania UW, zdobył dyplomy reżysera i montażysty na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Poznał tam Marcina Czajkowskiego, Michała Gutowskiego i Ewę Martynkien, z którymi, po kilku próbach, postanowili nakręcić wspólny film. W ten sposób powstała „Druga Strona Cienia” i grupa Ex Nihil Studio, w której działają do dziś. Ich znakiem rozpoznawczym jest wielka dbałość o stronę wizualną filmów i charakterystyczna tematyka. Marek Cichy deklaruje się jako zwolennik nierealności i niedopowiedzeń w kinie. Tworzy filmy, które tak naprawdę istnieją dopiero dopełnione wyobraĽnią widza i mogą być interpretowane na różne sposoby. Twierdzi, że tylko kino daje mu niepowtarzalną szansę kreowania autonomicznych, nieprzewidywalnych światów.
W programie:
„Bulgot”, reż. Marek Cichy, 14 min.
Dzień z życia sfrustrowanego fotografa. W jego ponurym, ciemnym mieszkaniu hydraulik próbuje przetkać zapchane rury. Potem pojawia się z niezapowiedzianą wizytą znajomy. W końcu bohatera odwiedza tajemniczy gość. Fotograf zaczyna robić zdjęcia… Nienaganne warsztatowo, wystylizowane „kino tajemnicy”, w którym reżyser próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak wiernie można odzwierciedlić otaczający nas świat.
„Stadium”, reż. Marek Cichy, 9 min.
Film nagrodzony za zdjęcia na festiwalach KRAKFFA 2005, KAN 2006, wyróżniony za wybitne walory artystyczne na Festiwalu Kina Niezależnego OFF Jak Gorąco i nominowany do OFFskara 2006 w kategorii zdjęcia. Mężczyzna uwięziony w ciasnym pomieszczeniu. Marzy o ucieczce, choć nie wie, co go czeka na zewnątrz. Poetyka filmu nawiązuje do kultowego "Oldboya" Park Chan-Wooka.
„Druga strona cienia”, reż. Marek Cichy, 10 min.
Najlepiej jak do tej pory przyjęty film Marka Cichego - obsypany nagrodami na festiwalach kina niezależnego metafizyczny thriller, który miał świetne recenzje w prasie. Autor o filmie: "Za skrajem świata, na granicy cienia rozbrzmiewa delikatny dĽwięk pozytywki. Ciężkie rzeĽbione pudełko leży w ciemnościach, zapomniane przez dzieci. Pewnego dnia ktoś je podnosi. Zaklęta w nim tajemnica nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego".
KinOFFteka – Stacja Mirsk
Premiera: środa 25.10, powtórka: sobota 28.10
W kolejnej odsłonie KinOFFteki zapraszamy do obejrzenia debiutu reżyserskiego Roberta Wrzoska, absolwenta wrocławskiej filii krakowskiej PWST, aktora filmowego i teatralnego, związanego m.in. z Teatrem Pantomimy i Teatrem Polskim we Wrocławiu. Film Wrzoska zdobył Grand Prix na festiwalu Krakffa 2005, był prezentowany w konkursie kina niezależnego na XXX FPFF w Gdyni, gdzie został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, oraz wielu innych festiwalach.
W programie:
„Stacja Mirsk”, reż. Robert Wrzosek, 45 min.
Na prowincjonalnej stacji kolejowej los zetknął ze sobą pięć osób, które czekają tu na pociąg. Bohaterów łączy chęć wydostania się z miasteczka, dzieli – bardzo wiele.
Reżyser o filmie: „…nie potrafimy ze sobą rozmawiać, pogubiliśmy wartości, miłość staje się obcym nam uczuciem, a w kontaktach międzyludzkich pomaga nam używka.
Nie potrafimy, czy też nie chcemy pomóc drugiemu człowiekowi, a co najsmutniejsze: samemu sobie. Historia przejeżdża przed naszymi oczami, a my swą bezczynnością nie potrafimy się w nią w żaden sposób wpisać. Trwamy w jakichś związkach, układach i miejscach, które nie wnoszą nic dobrego w nasze życie i donikąd nas nie prowadzą...
Wszyscy dookoła widzą sytuację, w której się znajdujemy i starają się nam uświadomić, że jest to stan beznadziejny. Jednak my boimy się zdecydować na ten pierwszy krok, uparcie czekając na siłę, która przyjdzie z zewnątrz... Tak właśnie bywa z nami samymi...
Tak jest z tymi, którzy kierują tą naszą przewróconą Polską, pałętając się po stacji, z której pociąg do "lepszego" nigdy nie odjedzie…”
Szczegółowe informacje dotyczące repertuaru (fotosy, godziny) znajdą Państwo na stronie www.kinopolska.pl |
|